انتقال یك قلاده پلنگ ایرانی به باغ وحش تهران بعلاوه فیلم

انتقال یك قلاده پلنگ ایرانی به باغ وحش تهران بعلاوه فیلم

به گزارش حیوان خانگی بگیر هفته گذشته یك قلاده پلنگ ماده از پارك پردیسان تهران به باغ وحش ارم منتقل شد. مدیر باغ وحش ارم تهران می گوید: این پلنگ ماده كه اسمش «ماوی» است در خرداد ماه امسال درحالی كه تنها دو ماه داشت از شكارچیان در شهرستان میانه آذربایجان شرقی كشف و ضبط شد.امیر الهامی به ایسنا می گوید: «ماوی» به سبب اینكه در سن دو ماهگی از طبیعت جدا شده بود امكان بازگشت مجدد به زیستگاه را نداشت. بنا بر این بعد از كشف و ضبط به پارك پردیسان تهران منتقل شد.

باغ وحش ارم تهران قبل از این نیز یك قلاده پلنگ نر ایرانی را از كشور پرتغال به ایران منتقل كرده بود تا تحت اجرای برنامه EEP تكثیر شود و بتواند با پلنگ ماده این باغ وحش جفت گیری كند اما پلنگ ماده هنوز موفق به حاملگی نشده است.

الهامی در پاسخ به این پرسش كه هدف باغ وحش تهران از انتقال گونه های مختلف چه از داخل و چه از خارج از كشوراز جمله شیرهای ایرانی به این باغ وحش چیست، تصریح می كند: هدف ما تكمیل گونه های بومی كشور در باغ وحش ارم تهران است. ما در داخل كشور گونه های زیادی داریم كه نمونه آنها را درباغ وحش نداشتیم حتی برخی بازگشت كنندگان از ما می پرسیدند كه چرا بعضی از گونه هایی كه در طبیعت است مانند هوبره را در باغ وحش ندارید؟ بدین سبب ما از سازمان حفاظت محیط زیست خواستیم كه چنانچه این گونه ها را در اختیار دارد به باغ وحش تهران منتقل كند.

مدیر باغ وحش ارم تهران در ادامه می گوید: هم اكنون یك جایگاه ۴۰۰ متر مربعی برای این پلنگ ماده در نظر گرفته شده است و با عنایت به اینكه به سن بلوغ نرسیده باید به صورت انفرادی زندگی كند.

الهامی در ادامه در پاسخ به این پرسش كه چرا جفت گیری پلنگ نر و ماده موجود در این باغ وحش موفقیت آمیز نیست، می گوید: پلنگ نر را حدود دو سال است كه به كشور منتقل كرده ایم. حدود یك سال زمان برد تا آنرا به پلنگ ماده معرفی نماییم و آنها را در كنار یكدیگر قرار دهیم. هم اكنون نیز چندین بار جفت گیری داشتند اما هنوز نمی دانیم كه این جفت گیری موفقیت آمیز بوده یا خیر.

وی در پاسخ به این پرسش كه چرا باید رنج انتقال از یك محیط به محیطی دیگر را به این حیوانات منتقل نماییم، اظهار می كند: ما از گونه هایی نگهداری می نماییم كه امكان بازگشت به طبیعت را ندارند. از طرف دیگر درحال حاضر در باغ وحش تهران دامپزشك مستقر داریم و وضعیت حیوانات بطور مرتب كنترل می شود همین طور سازمان حفاظت محیط زیست نیز بر این مساله نظارت می كند.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، قبل از این باغ وحش تهران سابقه خوبی در نگهداری از حیات وحش نداشت. مرگ ببرهای سیبری در این باغ وحش به سبب مشمشه مثالی برای این مساله است اما مدیر باغ وحش ارم تهران می گوید كه در زمینه نگهداری از این حیوانات هیچگونه نگرانی وجود ندارد. كارشناسان و افراد مختلف هر زمانی كه بخواهند می توانند از این حیوانات بازدید كنند.

مراسم رونمایی از این پلنگ 10 ماهه ایرانی در باغ وحش ارم تهران درحالی امروز انجام شد كه حضور رسانه ها و دوربین ها موجب وارد شدن استرس زیاد و ترس این گونه شده بود كه این مساله كاملا از علایم حركتی او قابل تشخیص بود. الهامی در پاسخ به این انتقاد كه چرا باغ وحش تهران این گونه مراسم ها را بی سر و صدا و به دور از شوی رسانه ای برگزار نمی كند كه تا به حیوان از نظر روحی لطمه كمتری وارد شود، می گوید: برای دوستداران حیات وحش مهمست كه بدانند سرنوشت این توله پلنگ چه شده است. ما به جهت اینكه این اطمینان را به آنها بدهیم كه گونه های مختلف حیات وحش همچون این پلنگ ایرانی در محیط مناسبی نگهداری می شوند از رسانه های مختلف دعوت می نماییم.


مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4 video/webm


منبع:

1398/10/08
10:48:48
5.0 / 5
1963
تگهای خبر: باغ , پزشك , حفاظ , دامپزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است