گزارش حیوان خانگی بگیر؛

پرستاری زیر سایه پزشك سالاری

پرستاری زیر سایه پزشك سالاری

حیوان خانگی بگیر: جامعه پرستاری كشور بعنوان پیشقراول سلامت كشور، در این سال ها بیشتر از هر زمان دیگری، درگیر مسائل و مشكلاتی بوده است كه سبب شده كیفیت مراقبت های پرستاری نیز تحت الشعاع آن قرار بگیرد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، روز پرستار كه می رسد یك دفعه موجی از مصاحبه ها و نقل قول های مسئولان نظام سلامت موجب خوشی پرستاران می شود و گویی كه فردای روز پرستار همه مشكلات این حرفه و رشته حل شده و می بایست در انتظار حضور با انگیزه نیروهای پرستاری بر بالین بیماران باشیم.
اما، همه این وعده ها در فردای روز پرستار به بایگانی می رود و لاجرم، پرستاران باید همچنان با مشكلات این حرفه، دست و پنجه نرم كنند. در چنین شرایطی، می بایست اضافه كاری الزامی داشته باشند و در دو یا سه شیفت كار كنند. همه این مشكلات دست به دست هم داده تا شاهد افت كیفی خدمات پرستاری باشیم و در این بین، مردم و بیماران از توقعات خود نه تنها كوتاه نمی آیند، بلكه از پرستاران، خواسته ها و انتظاراتی دارند كه شاید همه آنها در حیطه وظایف پرستاری نباشد.
نان پرستاران در سفره پزشكان
مهدی علی بیگی با ۱۶ سال سابقه كار پرستاری در بیمارستان های دولتی تهران، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: پرستاری در كشور ما آن طور كه باید و شاید در جایگاه واقعی خودش قرار نگرفته و پرستاران هنوز كه هنوز است باید به واسطه جریان پزشك سالاری حاكم بر نظام سلامت، از حقوق واقعی خود محروم بمانند.
وی با عنوان این مطلب كه با اجرای طرح تحول سلامت در سال ۹۳ یك دفعه شاهد افزایش مراجعات مردم و بیماران به بیمارستان های دولتی بودیم، اضافه كرد: این وضعیت موجب شد كه كمبود نیروی پرستاری خودش را بیشتر از پیش نشان دهد، بطوریكه پرستاران مجبور شدند اضافه كاری های الزامی داشته باشند و در شیفت های گوناگون حاضر شوند.
این پرستار با سابقه، افزود: متاسفانه پرستاری هنوز كه هنوز است تحت سیطره جریان پزشك سالاری حاكم بر نظام سلامت كشور قرار دارد و همین جریان اجازه نمی دهد پرستاری به حق و حقوق واقعی خودش برسد.
علی بیگی، با طرح این پرسش كه چرا باید مزد زحمات و خدمات پرستاری در جیب پزشك برود، اضافه كرد: چرا خدمات پزشكی باید تعرفه داشته باشد، اما پرستاران باید از اجرای قانونی كه ۱۳ سال قبل به خاطر رسیدن به حق و حقوق قانونی آنها تصویب شده است، محروم بمانند و همین مسئله موجب شود تا ثمره خدمات پرستاری، به جیب پزشك برود.
وزیر هم به دریافتی ناعادلانه پرستاران اعتراف كرد
این موضوعی است كه وزیر بهداشت، در دیدار اخیر با اعضای شورای عالی نظام پرستاری، به آن اذعان داشته و گفته است كه دریافتی پرستاران از درآمد پزشكان پرداخت می شود كه باید اصلاح گردد و سیستم فی فور سرویس تغییر نماید و به سمت DRG پیش رویم تا سایر گروه ها نیز بتوانند از منافع آن سهیم شوند.
متاسفانه از زمانی كه كارانه ها وارد نظام سلامت شد، یك دفعه دیدگاه های مادی نیز فزونی یافت و گروه های پزشكی در صدد دریافت كارانه بیشتر از محل خدماتی بودند كه بعضاً آنها را گروه پرستاری انجام می دهد، اما فقط به سبب اینكه خدمات پرستاری تعرفه ندارد، در نتیجه سهمی از كار پرستاران به جیب پزشكان می رود.
معوقات پرستاران تا ۲۲ ماه پرداخت نشده است
شمس الدین شمسی رئیس شورای عالی نظام پرستاری، با عنوان این مطلب كه معوقات پرستاران بین ۸ تا ۲۲ ماه متغیر است و از سال ۹۲ تا كنون كارانه ها به كمتر از نصف كاهش یافته است، اظهار داشت: تعرفه گذاری خدمات پرستاری می تواند سبب هویت حرفه ای پرستاری شود.
وی اضافه كرد: تعرفه گذاری خدمات پرستاری باید در چارچوب بسته های خدمتی تعریف شود و همین طور روش پرداختی قاصدك یكی دیگر از مشكلاتی است كه باید در اسرع وقت مورد تجدید نظر اساسی از طرف نهادهای تصمیم ساز قرار گیرد.
معوقات پرستاران بین ۸ تا ۲۲ ماه متغیر است و از سال ۹۲ تا كنون كارانه ها به كمتر از نصف كاهش یافته است طرح قاصدك كه با هدف بهبود نظام پرداختی پرستاران اجرا شد، به سبب مشكلاتی كه در دل خود داشت، نه تنها به نفع پرستاران نشد كه موجب گردید پرداختی های پرستاران گرفتار كاستی شود. از همین رو، وزیر بهداشت نیز خواهان حذف طرح قاصدك شده و گفته است كه از مخالفین سر سخت طرح قاصدك است و این طرح باید سریعاً لغو شود.
پرستاران مخالف جشن های نمایشی هستند
محمد شریفی مقدم دبیركل خانه پرستار، در گفتگو با خبرنگار مهر، از وضعیت حاكم بر پرستاری كشور به شدت انتقاد نمود و اظهار داشت: برگزاری جشن روز پرستار زمانی قابل باور است كه اتفاق خوشایندی برای پرستاران شكل گرفته باشد و سبب شور و شوق آنها شود.
وی با طرح این پرسش كه كار طاقت فرسای پرستاری چه انگیزه ای برای پرستاران ایجاد می كند، اضافه كرد: حقوق ۲ تا ۲.۵ میلیونی پرستاری، پاسخگوی هزینه ها و امرار معاش پرستاران نیست و مجبورند به اضافه كاری های الزامی و سه شیفت كار كردن تن بدهند.
شریفی مقدم افزود: برخوردهای نامناسب و تحقیرآمیز با پرستاران از طرف سیستم وزارت بهداشت و مجموعه های مدیریتی بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشكی، سبب شده انگیزه خدمت پرستاران كم رنگ شود. چرا باید قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، ۱۳ سال روی زمین بماند و هیچ تلاشی برای اجرایی شدن آن صورت نگیرد.
دبیركل خانه پرستار، اضافه كرد: جشن روز پرستار زمانی خوشایند است كه یك شیفت كار كند و ثمره خدمات او به خودش پرداخت گردد. اما، چون خدمات پرستاری تعرفه ندارد، حاصل كار او به جیب دیگران می رود.
پرستاران، درك و احساس دارند و برای مردم جان می دهند، اما نباید با نادیده گرفتن خدمات پرستاری، به شعور پرستاران توهین شود وی با عنوان این مطلب كه برای ۶ هزار خدمت پزشكی تعرفه وجود دارد، اظهار داشت: چرا باید صد درصد خدمت همودیالیز صفاقی یا ۷۰ درصد تعرفه شیمی درمانی كه پرستار انجام می دهد، فقط به سبب اینكه خدمات پرستاری تعرفه ندارد، به جیب پزشك برود.
شریفی مقدم افزود: پرستاران، درك و احساس دارند و برای مردم جان می دهند، اما نباید با نادیده گرفتن خدمات پرستاری، به شعور پرستاران توهین شود.
دبیركل خانه پرستار، اظهار داشت: پیام ما به مسئولین امر در وزارت بهداشت، روسای بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور، این است كه قاطبه جامعه پرستاری از برگزاری جشن های نمایشی هیچ دل خوشی ندارد.
وی اضافه كرد: تداوم این روند سبب شده تا كیفیت خدمات پرستاری افت كند و مردم و بیماران نتوانند از خدمات با كیفیت پرستاری برخوردار شوند.
شریفی مقدم اظهار داشت: در كشور ما پرستاری به لحاظ نیروی انسانی نسبت به تخت بیمارستانی، در حد كشورهای عقب افتاده است و همین وضعیت سبب شده تا یك پرستار مراقب چند بیمار بستری باشد.
فقط یك پرستار می تواند ۱۶ ساعت كار طاقت فرسا انجام دهد
فرحناز عبادی فارغ التحصیل رشته پرستاری است و الان بعنوان پرستار بخش عفونی یكی از بیمارستان های دولتی مشغول خدمت است.
این پرستار، در گفتگو با خبرنگار مهر، از خطرات و لطمه های حرفه پرستاری به سبب مواجهه مستقیم با بیمارانی سخن اظهار داشت كه بیماری آنها بعضاً می تواند منجر به تهدید سلامت پرستاران شود.
عبادی اضافه كرد: چه كسی می تواند ادعا كند كه ۱۶ ساعت كار در بخش عفونی مشكل نیست. فقط یك پرستار، این شرایط را درك می كند، اما نمی دانم چرا مسئولان، مشكلات ما را باور نمی كنند و نمی خواهند قبول كنند كه شرایط پرستاری در كشور بحرانی است.
ماجرای طرح قاصدك
طرح قاصدك كه قرار بود وضعیت درآمدی پرستاران را بهبود ببخشد و سر و سامانی به معیشت پرستاری بدهد، حالا تبدیل به خاری در گلو شده است. زیرا، این طرح به روشی اجرا می شود كه پرستاران می بایست نان خودرا از سفره پزشكان بردارند و این ظلم مضاعف به نیروهایی است كه بعنوان خط شكن تیم سلامت شناخته می شوند.
محمد میرزابیگی رئیس كل سازمان نظام پرستاری، درباب روند اجرای طرح قاصدك، به خبرنگار مهر، اظهار داشت: این طرح از طرف معاونت درمان وزارت بهداشت در دولت یازدهم ابلاغ گردید و آن موقع بنده بعنوان معاون پرستاری وزارت بهداشت، به شدت با این طرح مخالف بودم. اما، بنده فقط یك عضو از ۱۲ عضو ستاد پرداخت در آن دوره بودم و هر چه مكاتبه كردیم، به جایی نرسید.
پرداختی به پرستاران مبتنی بر درآمد و وقت پزشكان در بیمارستان است و همین مسئله مشكلاتی را برای پرستاران به دنبال داشته است وی توضیح داد: اصل طرح قاصدك مبتنی بر پرداخت عملكردی بود و ما با این مساله مخالفتی نداشتیم، اما دو تا لطمه به همراه خود داشت كه ما را نگران كرد.
میرزابیگی با عنوان این مطلب كه معاونت درمان وقت، راه خودش را رفت و به اعتراضات ما گوش نكرد، اظهار داشت: پرداختی به پرستاران مبتنی بر درآمد و وقت پزشكان در بیمارستان است و همین مسئله مشكلاتی را برای پرستاران به دنبال داشته است.
وی افزود: برمبنای نظام نوین كارانه ها، نیروهای غیر پزشك از محل درآمد پزشكان سهم می گیرند و این یك اشكال اساسی است كه پرداختی به پرستاران از درآمد پزشك باشد.
رئیس كل سازمان نظام پرستاری با اشاره به بند ۴ قانون ارتقای بهره وری كه روش پرداخت عملكردی را تعریف كرده است، اظهار داشت: قرار بود طرح قاصدك هم مبتنی بر پرداخت عملكردی باشد و این گونه نشد. لذا، ما خواهان برچیده شدن این طرح و جایگزینی روش دیگری هستیم.


منبع:

1398/10/12
10:46:39
5.0 / 5
1942
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است