مروری بر اخبار هفته گذشته اداره اجتماعی ایسنا

مروری بر اخبار هفته گذشته اداره اجتماعی ایسنا

به گزارش حیوان خانگی بگیر خبر شهادت سردار سلیمانی امروز تیتر اخبار تمام رسانه ها قرار گرفت و به دنبال آن علاوه بر اعلام سه روز عزای عمومی، وزارتخانه ها و معاونت های زیر مجموعه آنها و سازمان ها و نهادهای مختلف پیام های تسلیتی به دنبال شهادت این مرد بزرگ منتشر نمودند. همینطور آغاز زمان ثبت درخواست دریافت بسته حمایت معیشتی برای افرادی كه در فهرست یارانه بگیران نقدی نیستند، مدارس لاكچری شمال تهران، تأثیر تحریم های آمریكا بر وضعیت كودك مبتلا به MPS همچون اخبار اداره اجتماعی ایسنا طی هفته جاری بود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا اداره اخبار اجتماعی در هفته جاری موضوعاتی مانند بسته حمایت معیشتی، وام ازدواج، جبران عقب ماندگی درسی دانش آموزان به دنبال تعطیلات، بیمه تكمیلی فرهنگیان، تأثیر تحریم های آمریكا بر كودكان مبتلا به MPS، خبرهای خوش برای پرستاران، وظایف دستگاه ها در قانون هوای پاك و كیفیت سوخت توزیعی در كشور را پیگیری كرده است. در ادامه مهمترین اخبار با كلیك روی لینك آنها قابل دسترسی است.
از ادامه ماجرای بسته حمایت معیشتی تا افزایش ۱۰ برابری سالمندان متقاضی وام ازدواج
در حالی كه ۱۰ دی ماه دومین مرحله از بسته حمایت معیشتی دولت به حساب ها واریز شد، در همین روز ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود كه زمان ثبت درخواست دریافت بسته برای افرادی كه در فهرست یارانه بگیران نقدی (۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان) نیستند و درخواست خویش را در مهلت مقرر در كد دستوری #۶۳۶۹* ثبت كرده اند، آغاز شد ازاین رو این افراد می توانند تا ۲۴ دی ماه با رفتن به سایت hemayat.mcls.gov.ir نسبت به ثبت درخواست دریافت این بسته اقدام نمایند همینطور باید تصریح كرد كه بنابر اعلام وزارت رفاه مهلت تعیین شده برای رفتن به سایت مذكور به هیچ وجه تمدید نمی گردد.

این درحالیست كه از بین متقاضیانی كه درخواست بسته حمایت معیشتی داشتند، دو میلیون و ۶۵۱ هزار نفر شرایط برخورداری از بسته را ندارند كه از هفته آینده این امر به آنها اطلاع رسانی می شود و این خانوارها می توانند وارد سایت شوند و علت عدم برخورداری از بسته را ببینند. كسانی كه می خواهند وارد سامانه حمایتی شوند، نباید از نرم افزارهای فیلترشكن یا وی پی ان استفاده كنند و اگر وی پی ان خویش را خاموش كنند به راحتی وارد سامانه حمایت می شوند.

افزایش ۱۰ برابری سالمندان متقاضی «وام ازدواج» هم از آن دسته خبرهایی بود كه با انتشار آن توسط خبرگزاری ایسنا توجه مخاطبان و كارشناسان را به خود جلب و طنزها و تلخندهای بسیاری را روانه فضای مجازی كرد. تندگویان معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در اینباره اظهار داشت: در سال ۹۶ تعداد افراد بالای ۶۰ سال كه وام ازدواج دریافت كرده اند ۲۲۴ نفر بوده است كه این رقم در سال ۹۷ به ۳۵۳۰ نفر و در پنج ماه نخست سال ۹۸ به ۲۲۴۴ نفر رسیده است. همینطور این موارد روی میانگین سن ازدواج در كشور هم موثر هستند. این مورد نشان داده است قانون گذار تا كنون به بازه سنی دریافت وام ازدواج توجه نكرده است.

تندگویان پیشنهاد پرداخت وام ۲ میلیاردی به جوانان را هم مطرح و در گفتگو با ایسنا به تشریح جزئیات آن پرداخت.


از نحوه جبران عقب ماندگی درسی دانش آموزان تا بیمه تكمیلی فرهنگیان
هشتگ آلودگی هوا و تعطیلاتی كه به دنبال داشت هنوز در خط خبری رسانه ها دیده و همچنان مباحث كارشناسی در مورد یافتن راه چاره برای نجات كلانشهرها ادامه دارد. یكی از دستگاه هایی كه در این تعطیلات به صورت مستقیم یاد شده و هدف قرار گرفت، وزارت آموزش و پرورش بود كه جمعیت در معرض خطر و حساس دانش آموزان در مقابل آلودگی ها را در دل خود جای داده است. در همین راستا ایسنا هم به بررسی نظرات كارشناسان برای نحوه جبران عقب ماندگی درسی دانش آموزان به دنبال تعطیلات اخیر و همینطور تغییر تقویم آموزشی با عنایت به اقلیم كشور پرداخت.

چرا دانش آموزان، ۶ سال زبان انگلیسی می خوانند ولی چیزی یاد نمی گیرند؟ هم از دیگر موضوعاتی است كه همچنان این خبرگزاری آنرا از سازمان پژوهش آموزش و پرورش پیگیری و نظرات مدیران و كارشناسان این سازمان را منعكس می كند.

شمال تهران چند مدرسه لاكچری دارد؟ علیزاده - عضو شورای سیاستگذاری و نظارت بر مراكز و مدارس غیردولتی - درباره آن اظهار داشت: از میان ۱۷ هزار مدرسه غیردولتی، شاید زیر ۵۰ مدرسه لاكچری و ویژه هستند. این مدارس اغلب یعنی بالای ۳۰ مورد در شمال شهر تهران هستند و متاسفانه بیشتر مسؤلان ما كه شاید مدرسه هم دارند، آنجا ساكن هستند.

جزییات بیمه تكمیلی فرهنگیان + هزینه پرداختی و حل مشكلات دانش آموزان و معلمان بازداشتی در حوادث آبان ماه از دیگر خبرهای پربازدید سرویس آموزش و پرورش ایسنا بود.
از تاكید بر قانونی بودن انتخابات هیات رییسه شورایعالی استانها تا پیام های تسلیت به دنبال شهادت سپهبد قاسم سلیمانی
موضوع بررسی منبع یا منابع انتشار بوی نامطبوع تهران همچنان ادامه دارد و استانداری تهران با برگزاری جلسات بررسی این مورد را دنبال می كند تا در آینده نزدیك بتواند منبع این بو را به شهروندان تهرانی معرفی نماید. در هفته گذشته شورای شهر تهران هم در كنار بررسی سیاست های بودجه سال آینده شهرداری تهران بر ضرورت عرضه هرچه سریع تر لایحه اصلاح ساختار توسط شهرداری تهران تصریح كرد.

یكی دیگر از رویدادهای مهم هفته گذشته در حوزه عمرانی افتتاح مترو هشتگرد بود كه شورای شهر تهران هم در تشریح مشكلات این خط اظهارنظرهای متفاوتی داشت. با آغاز فصل زمستان مبحث كارتن خوابها و ضرورت ساماندهی آنها در گرمخانه ها باردیگر مورد توجه قرار گرفت به شكلی كه خبر راه اندازی پنج گرمخانه جدید مورد توجه قرار گرفت.

در میان هفته هم اخباری در خصوص اعتراض وزارت كشور به انتخابات هیات رییسه شورایعالی استانها و احتمال ابطال این انتخابات منتشر گردید كه در همین راستا الویری رئیس شورایعالی استانها این انتخابات را قانونی خواند.

سهمیه اقشار خاص در حوزه سوخت بخصوص سهمیه سوخت تاكسی ها همچنان در صدر اخبار پر بازدید هفته است كه در آخرین اظهارنظرها مدیرعامل اتحادیه تاكسیرانی از افزایش سهمیه سوخت تاكسی های فرودگاهی در ماه جاری اطلاع داد.

اما در اخرین روز هفته خبر شهادت سپهبد قاسم سلیمانی همه را شوكه كرد سردار رشید اسلام كه در عراق به دست جنایتكاران به شهادت رسید به دنبال انتشار این خبر موجی از پیام های تسلیت از جانب مقام های كشوری و لشكری را در رسانه ها شاهد بودیم كه در حوزه شهری هم پیام های تسلیتی از جانب اعضای شورای شهر تهران، شهردار تهران، استاندار تهران، رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور و... صادر شد. از جانب دیگر در همین راستا یكی از اعضای شورای شهر تهران از درخواست خود در خصوص نامگذاری یكی از معابر شهر تهران به نام این سردار اسلام اطلاع داد و خانواده شهید همت هم از درخواست خود برای تغییر نام بزرگراه همت به نام شهید سردار سلیمانی صحبت كردند.
از تأثیر تحریم های آمریكا بر وضعیت كودك مبتلا به MPS تا خبرهای خوش برای پرستاران
تحریم های آمریكا و محدودیت بوجود آمده برای ایران در زمینه تامین دارو و صفر شدن ذخیره دارویی بیماران MPS طی روزهای آتی؛ همچون اخبار مهم حوزه سلامت در هفته گذشته بود؛ موضوعی كه واكنش وزیر بهداشت را به دنبال داشت و طی نامه ای به دبیركل سازمان جهانی بهداشت خواهان اقدام جوامع بین المللی در این حوزه شد.

وزیر بهداشت در بخشی از نامه خود به "تدروس آدانوم" نوشت: در حالیكه دولت آمریكا مدعی است كه تحریم های اقتصادی آنان ضد ایران شامل دارو، مواد غذایی و وسایل پزشكی نمی گردد، اما واشنگتن حدودا تمام معاملات مالی ایران از راه سیستم بانكی بین المللی را مسدود كرده است.

همه گیری آنفلوآنزای فصلی انسانی از دیگر اخبار پرمخاطب حوزه سلامت در دو - سه ماه اخیر است چونكه آغاز فصل سرما و موج نخست همه گیری این بیماری، نگرانی هایی را بین عموم مردم به دنبال داشت. در هر حال حالا این بیماری فروكش كرده و به حالت كنترل درآمده است و به اذعان دكتر عرفانی - رئیس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از تاریخ ۳۰آذر تا ۶ دی ماه سال جاری ۲۳۸۸ مورد مبتلا به عفونت شدید تنفسی در بیمارستان ها بستری شدند. از این تعداد فقط از افرادی كه در آی سی یو بستری شده یا فوت می شوند نمونه تهیه می شود كه با این اوصاف موارد مرگ بر اثر آنفلوآنزا در هفته یاد شده، چهار مورد بوده است.

فرارسیدن ۱۱ دی ماه و ولادت حضرت زینب (س)، هم بهانه ای بود برای رسیدن خبرهای خوش به پرستاران؛ به صورتی كه دكتر مریم حضرتی - معاون پرستاری وزیر بهداشت از قول مساعد وزیر بهداشت برای استخدام ۹هزار۵۰۰ پرستار امسال و پرداخت بخشی از معوقات پرستاران به دستور وزیر بهداشت اطلاع داد.

همچنین به مناسبت سالروز ولادت حضرت زینب سلام الله علیها پرستارانی از سراسر كشور چهارشنبه ۱۱ دی ماه با حضور در حسینیه امام خمینی(ره)، با رهبر معظم انقلاب دیدار كردند.
از آخرین وضعیت صنایع و نیروگاه های تهران تا وظایف دستگاه ها در قانون هوای پاك
انتقال یك قلاده پلنگ ایرانی به باغ وحش تهران ابتدای هفته جاری خبر ساز شد. به قول امیر الهامی - مدیر باغ وحش ارم تهران - این پلنگ ماده اسمش «ماوی» است.

با توجه به تأثیر صنایع و نیروگاه ها بر كیفیت هوای تهران ایسنا درباره آخرین وضعیت آنها با محمد رستگاری - معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران - گفت و گو كرد. به گفته او سیستم فیلتراسیون كارخانه سیمان بعنوان صنعتی كه نقش مهمی در آلودگی هوای تهران داشت به صورت آزمایشی به راه افتاده است اما مشكل اصلی ما در حوزه منابع ساكن آلودگی هوای تهران شهرك های صنعتی هستند.

قانون هوای پاك در هفته جاری یكی از سوژه های سرویس محیط زیست بود كه بر مبنای بررسی انجام شده سه قوه مجریه، قضائیه و مجلس به همراه سازمان حفاظت محیط زیست، وزارتخانه های كشور، بهداشت، صنعت، وزارت جهاد كشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، وزارت نفت، وزارت راه، ارتباطات و فناوری اطلاعات، دفاع، اطلاعات، نیرو، نیروی انتظامی، سازمان ملی استاندارد، بیمه مركزی، سازمان انرژی اتمی ایران،، صدا و سیما، سازمان بازرسی و شهرداری دستگاههایی هستند كه تكالیفی در قانون هوای پاك برای آنها در نظر گرفته شده است.

موضوع كیفیت سوخت یكی از موضوعات مهم در كیفیت هواست. زهرا سماعی - سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست - ضمن اشاره به بهبود كیفیت سوخت گازوئیل و بنزین در كشور طی مهر و آبان نسبت به ابتدای امسال اظهار داشت: بر مبنای نمونه برداری های انجام شده كیفیت سوخت كشور نزدیك به حد استاندارد بود و ازاین رو آلودگی هوا در كلانشهرهای كشور طی این مدت ارتباطی به كیفیت سوخت نداشت.

بر اساس قانون هوای پاك سازمان حفاظت محیط زیست علاوه بر لزوم نظارت بر عملكرد دستگاه های مجری خود هم ملزم به انجام اجرای وظایف محول شده است. به این وظایف اجرایی در چارچوب گزارشی پرداخت شده است.

از حواشی انتخاب سرپرست برای جمعیت هلال احمر تا كتمان حقیقت در ماجرای بوی نامطبوع تهرانجمعیت هلال احمر از آن دسته سازمان هایی است كه طی مدت گذشته اخبار و حواشی بسیاری داشته است؛ ابتدای هفته گذشته هم انتشار خبری در فضای مجازی در خصوص معرفی شریعتمداری استاندار خوزستان بعنوان سرپرست جمعیت هلال احمر، پای دیوان محاسبات را هم به مبحث باز كرد و دادستان دیوان محاسبات انتخاب سرپرست برای جمعیت هلال احمر را غیرقانونی عنوان نمود.

در پی همین مبحث سرویس حوادث خبرگزاری ایسنا هفته خویش را با گزارشی شروع كرد و بار دیگر اخبار و حواشی كه طی مدت گذشته درباره جمعیت هلال احمر انتشار یافته بود را مرور كرد.

یكی از اخبار دیگری كه طی هفته گذشته منتشر گردید و همچون اخبار مهم حوزه حوادث محسوب می شد، كتمان حقیقت در ماجرای بوی نامطبوع تهران بود كه در این خبر رئیس سازمان مدیریت بحران كشور در نشست خبری كه درباره منشاء بوی نامطبوع تهران برگزار شده بود گفته بود كه بررسی های انجام دادند و برای خود او مسجل شده كه یك دستگاهی كتمان حقیقت می كند.

در آخر هفته و به دنبال شهادت سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی نیز، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، جمعیت هلال احمر و... پیام های تسلیتی صادر كردند.
1398/10/14
21:41:02
5.0 / 5
2048
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است