شمارش بیشتر از یك میلیون پرنده آبزی و كنار آبزی مهاجر در زمستان ۹۷

شمارش بیشتر از یك میلیون پرنده آبزی و كنار آبزی مهاجر در زمستان ۹۷

به گزارش حیوان خانگی بگیر در مجموع طی سرشماری زمستان ۹۷، حدود ۴۹۹ سایت در سراسر كشور مورد آماربرداری قرار گرفت و یك میلیون و ۹۱۵ هزار و ۸۵۵ پرنده از ۱۴۰ گونه پرنده آبزی و كنارآبزی مهاجر شمارش شدند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا سرشماری پرندگان مهاجرآبزی و كنار آبزی در سطح جهان یك برنامه بلندمدت نظارت و پایش جمعیت پرندگان در فصل زمستان است كه اطلاعات و نتایج حاصل از این سرشماری بعنوان پایه و اساس بررسی اندازه و تغییرات جمعیتی در برنامه های حفاظتی و مدیریتی جمعیت های پرندگان مورد بهره برداری قرار می گیرد.

به منظور آگاهی از وضعیت كنونی جمعیت پرندگان آبزی و كنارآبزی زمستان گذران در هر یك از مناطق تالابی استان های مختلف از تمامی استان ها (به استثنای استان سمنان) تقاضا شد مطابق روال سال های گذشته نسبت به برنامه ریزی و اجرای برنامه ملی سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و كنارآبزی در مناطق تالابی و مناطق مهم تجمع پرندگان توسط كارشناسان مجرب و همراهی پرنده شناسان با تجربه داخل و خارج از سازمان در دوره زمانی ۱۱ دیماه لغایت ۱۱ بهمن ماه اقدام گردد.

به منظور تدقیق آمار عرضه شده از جانب ادارات كل حفاظت محیط زیست استان ها و حصول نتایج بهتر در تجزیه و تحلیل اطلاعات، آمار دریافتی بررسی و نقصها آن طی مكاتبات مختلف با استان ها و هم تماسهای تلفنی مكرر مرتفع و به منظور تجزیه و تحلیل بهتر، در یك فایل اكسل جمع بندی و آمار مربوطه در بانك اكسس هم ذخیره شد.

طی دوره سرشماری، استان های مازندران و گلستان میزبان بیشترین جمعیت و استان های البرز و آذربایجان شرقی، میزبان كمترین جمعیت پرندگان آبزی و كنارآبزی مهاجر بودند.

استان های بوشهر، آذربایجان غربی و هرمزگان به ترتیب بالاترین نسبت تنوع پرندگان آبزی و كنارآبزی مهاجر را در بر گرفته و كمترین درصد تنوع پرندگان آبزی و كنار آبزی مهاجر از استان های البرز، كهگیلویه و بویراحمد و زنجان گزارش شده است همینطور بیشترین جمعیت پرندگان متعلق به گروه غازها، قوها و اردك ها با جمعیت ۷۱۸ هزار و ۱۵۳ پرنده و كمترین جمعیت متعلق به گروه لك لك ها، اكراس ها و كفچه نوك با جمعیت ۲۷۲۱ پرنده بود.

شایان ذكر است، از گروه اسكوآها هیچ پرنده ای گزارش نشد. در بررسی مربوط به نرخ رشد جمعیت پرندگان زمستان گذران، گروه فلامینگوها و كشیم ها به ترتیب بیشترین نرخ رشد و گروه اسكوآها و یلوه ها به ترتیب كمترین نرخ رشد را نشان می دهند.

در خلال فصل مهاجرت زمستان ۹۷، در مجموع تعداد ۲۵ هزار و ۹۵۲ پرنده متعلق به لیست سرخ IUCN شامل پلیكان پا خاكستری، غاز پیشانی سفید كوچك، اردك سرحنایی، اردك مرمری، اردك سرسفید، درنای سیبری و تلیله بزرگ در سایت های مختلفی از كشور مشاهده و گزارش شدند.

بر اساس نتایج سرشماری زمستان سال ۱۳۹۷ در استان های مختلف كشور، بیشترین جمعیت پرندگان آبزی و كنارآبزی مهاجر لیست سرخ IUCN متعلق به گونه اردك سرحنایی با جمعیت ۱۷ هزار و ۸۱۳ پرنده و كمترین جمعیت مربوط به دو گونه درنای سیبری (یك قطعه) و تلیله بزرگ با جمعیت ۱۵ پرنده بودهمچنین از گونه عروس غاز هیچ پرنده ای مشاهده نشد.

به طور كلی در خلال سرشماری سال ۹۷، در حدود ۱.۳۵ درصد از كل جمعیت پرندگان آبزی و كنار آبزی متعلق به لیست سرخ IUCN بودند.

همچنین طبق گزارش سرشماری، مجموع مساحت سایت های سرشماری كشور در سال ۹۷، معادل ۱۷۸۴۵۲۷.۰۹ هكتار بود كه در حدود ۶۸.۰۲درصد از این وسعت، مورد سرشماری قرار گرفته و پوشش داده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، هدف از عرضه گزارش سالانه، تدوین و در دسترس قرار دادن آمار و اطلاعاتی است كه مدیران ارشد سازمان بر پایه آنها بتوانند در مورد برنامه دراز مدت نظارت و پایش جمعیت پرندگان، بررسی اندازه و تغییرات جمعیت های پرندگان و تدوین برنامه های اقدام حفاظتی و مدیریتی گونه های پرنده مورد نظر تصمیم گیری كنند.
1398/10/21
19:43:35
5.0 / 5
2310
تگهای خبر: آب , پرندگان , حفاظ , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است