پالایشگاه و نیروگاه شازند، عامل اصلی بوی نامطبوع دیشب در اراك

پالایشگاه و نیروگاه شازند، عامل اصلی بوی نامطبوع دیشب در اراك

به گزارش حیوان خانگی بگیر ایسنا/مركزی مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی اظهار داشت: شب گذشته حركت آلودگی ناشی از فعالیت پالایشگاه و استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه به سمت اراك، موجب انتشار بوی نامطبوع در این شهر شد.


رضا میرزایی امروز دوشنبه هفتم بهمن ماه در جمع خبرنگاران درباب علت بوی نامطبوع كه شب گذشته در اراك استشمام شد، اضافه كرد: میزان انتشار آلودگی در فصل سرد و گرم سال یكسان است، اما در فصل سرد سال آلودگی در سطح زمین باقی می ماند و دیشب همین اتفاق به سبب شدت سرما در اراك رخ داد.
وی ادامه داد: در پایش شب گذشته كه تا ۲: ۳۰ بامدادان ادامه داشت، منشاء این بو كه به سمت اراك در حركت بود و كاملا روی سطح اراك باقی ماند، پالایشگاه و نیروگاه شازند بودند.
میرزایی با اشاره به اینكه در فصل گرم سال بو و آلاینده ها به سرعت به عرض های بالاتر انتقال پیدا می كنند و در واقع كمتر متوجه بو و آلودگی ها خواهیم شد، بیان كرد: در شب گذشته از ۷۲ مشعل نیروگاه ۱۰ مشعل سوخت مازوت مصرف كردند و سرمای هوا موجب شد كه بو به سمت اراك سرازیر شود.
وی اشاره كرد: پالایشگاه و نیروگاه شازند طی سال های اخیر اقدامات زیست محیطی خوبی در زمینه پسماند و پساب به انجام رسانده اند و حتی گودگرد استحصالی پالایشگاه از ۵۰ تن به ۴۰۰ تا ۷۰۰ تن رسیده كه بوسیله خطوط ریلی حمل می شود، اما در فصل سرد سال امكان اورهال وجود ندارد و اگر این اورهال انجام می شد اساسا آلودگی ها به كمترین حد می رسید.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی بیان كرد: منبع اصلی انتشار بوی نامطبوع شب گذشته پالایشگاه و نیروگاه شازند بودند كه البته میزان بو از ساعت ۲۴ كمتر شد.
وی با اشاره به اینكه اراك از شروع سال تابحال ۴۱ روز ناسالم را پشت سر گذاشته است، اضافه كرد: باتوجه به پایداری هوا انتظار افزایش آلاینده های هوا در اراك وجود دارد، هم اكنون طبق اعلام مركز كنترل و پایش كیفیت هوای اراك شاخص آلودگی هوا در این شهر ۱۲۲ و حاكی از ناسالم بودن هوا برای گروه های حساس است و میانگین شاخص آلودگی هوای امروز اراك ۱۴۰ ثبت شده است.
میرزایی افزود: در ساعت ۱۲ امروز نیز شاخص كیفیت هوا در ایستگاه شریعتی ۱۴۶ و در ایستگاه استانداری ۱۲۰ گزارش شده است.
منبع:

1398/11/07
20:34:38
5.0 / 5
3117
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است