معاون وزیر بهداشت:

سرطان در ایران رو به افزایش است

سرطان در ایران رو به افزایش است

به گزارش حیوان خانگی بگیر معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: سرطان در كشور رو به افزایش است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، رضا ملك زاده، در اجلاس رؤسای دانشگاه های علوم پزشكی كشور در مركز همایش های رازی تهران، با اشاره به اینكه بیماری های غیر واگیر علت بیشتر از ۸۰ درصد از مرگ و ناتوانی در كشور می باشند، اشاره كرد: این یك رسالت ملی برای تمام دانشگاه های علوم پزشكی كشور است كه در زمینه بیماری های غیر واگیر كار كنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینكه خوشبختانه امید به زندگی در كشور افزایش پیدا كرده و دراین زمینه از كشورهای منطقه جلوتر هستیم، اما جا دارد این مساله ارتقای بیشتری پیدا كند، اظهار داشت: در سال های پس از انقلاب اسلامی، بیماری های واگیر، مرگ و میر مادران و نوزادان، مشكلات تغذیه ای و بیماری های غیر واگیر روند كاهشی داشته است، اما سرطان ها در ایران رو به افزایش است كه دلیل آنرا می توان به افزایش طول عمر ایرانیان و وجود ریسك فاكتورهایی مانند مصرف تریاك و سیگار مربوط كرد.
ملك زاده اضافه كرد: بیماری های قلبی و عروقی در كشور ما كاهش پیدا كرده و دراین زمینه در منطقه شرایط بهتری داریم، اما از نظر جهانی وضعیت خوبی نداریم. بیماری های قلبی و عروقی عامل بیشتر از ۵۰ درصد از مرگ های زودرس است كه تا ۸۰ درصد می توان از آن پیشگیری كرد. دانشگاه ها باید همت كنند تا بتوانیم این مرگ های زودرس را كاهش داده و امید به زندگی را به بیشتر از ۸۰ سال افزایش دهیم.

وی اظهار داشت: اگر با همین روند پیش رویم، برمبنای پیش بینی ها، در ۲۵ سال آینده ۲۵ درصد ایرانیان دیابت خواهند داشت و این مساله نظام سلامت را گرفتار مشكل می كند، پس برای برون رفت از این بحران، باید برنامه ریزی نماییم و این برنامه ریزی ها بر پایه پژوهش به بار می نشیند. راهكار مشكل، تأسیس مراكز درمانی نیست، بلكه اصلی ترین راهكار، روش های پیشگیری مبتنی بر تحقیق و پژوهش است.

ملك زاده، فشارخون، اعتیاد، اختلالات و بیماری های روانی و سكته های قلبی و مغزی را از مهم ترین گرفتاری های نظام سلامت برشمرد و اظهار داشت: سالانه ۳۸۰ هزار مرگ در كشور رخ می دهد كه ۳۱۳ هزار مرگ به بیماری های غیر واگیر منتسب است و ۴۳ درصد از این مرگ ها، به سكته های قلبی و مغزی مربوط است.


منبع:

1398/11/11
00:07:19
5.0 / 5
2707
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است