محققان كشور هشدار دادند

شكست پروژه پرورش ماهیان در قفس در صورت رعایت نكردن نكات زیست محیطی دریا

شكست پروژه پرورش ماهیان در قفس در صورت رعایت نكردن نكات زیست محیطی دریا

به گزارش حیوان خانگی بگیر هر چند كه توسعه پرورش ماهیان در قفس می تواند به توسعه بینجامد، ولی مطالعات محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی نشان داده است كه در صورت عدم رعایت نكات زیست محیطی دریا این پروژه ها با شكست مواجه خواهد شد.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا دكتر علی مهدی نیا، عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی امروز در نشست دستاوردهای پژوهشی حوضه دریای خزر و خلیج فارس كه در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی برگزار شد، با تاكید بر توجه به مقررات زیست محیطی در پرورش ماهیان در قفس، اضافه كرد: در صورتیكه نكات زیست محیطی در پرورش ماهیان در قفس رعایت نشود، با شكست مواجه می شود، بگونه ای كه در اسپانیا دستور جمع آوری این قفس ها صادر گردیده است.
وی ورود پساب حاصل از پرورش ماهیان در قفس به محیط آبی، استفاده گسترده از ماهیان هرز برای تغذیه ماهیان، راهیابی گونه پرورشی به محیط دریا و در خطر قرار گرفتن گونه های بومی را از چالش های اجرای پروژه های پرورش ماهیان در قفس دانست و خاطرنشان كرد: اثرات زیست محیطی پرورش ماهیان در قفس بستگی زیادی به گونه ماهیان پرورشی، نوع غذا و عملیات نوزاد گاهی دارد.
مهدی نیا همینطور به چالش های زیست محیطی ناشی از ریزش غذا و مدفوع آبزیان در بستر دریا اشاره نمود و افزود: مواد حاصل از تجزیه متابولیكی از راه مدفوع وارد محیط دریا می شود، علاوه بر آن موكوس ها و فلس های كنده شده از ماهیان در هنگام تمیزكاری تورها وارد دریا می شود.
به گفته وی، مطالعات انجام شده در هنگ كنگ نشان داده است كه به ازای هر تن ماهی ۱.۸ تن مواد مغذی از راه تورهای پرورش ماهی وارد محیط دریا می شود.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی، اظهار نمود: علاوه بر آن تركیبات استفاده شده در ساخت قفس ها مانند تثبیت كننده ها، رنگدانه ها، نرم كننده ها و مواد ضد جلبك تورها هم به داخل آب وارد می شود.

این محقق پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی، تصریح كرد: بررسی های ما نشان داده است كه در مورد مواد مغذی لازم است كه علاوه بر بررسی تغییرات اقلیمی به سطح تروفیكی مناطق و اعماق مختلف توجه گردد، چون مكان مناسب استقرار قفس باید بر مبنای تروفیكی آن منطقه صورت گیرد و مكان هایی كه دارای سطح تروفیكی بالایی هستند، امكان شكوفایی جلبكی را بعد از فعالیت آبزی پروری خواهند داشت.
وی افزود: در دسترس بودن سیلیس محلول می تواند تأثیر بارزی بر روی گونه های غالب جوامع فیتوپلانكتون داشته باشد.
به گفته وی، نتایج مربوط به سیلیكات با گزارش سازمان شیلات همخوانی خوبی دارد، ولی در اغلب ایستگاه ها با افزایش عمق، از سطح به عمق میزان سیلیكات افزایش قابل توجهی نشان داده است.
مهدی نیا، نیترات را یكی از مهمترین منابع ازت برای شكوفایی فیتو پلانكتون ها در زیست بوم دریایی دانست و اضافه كرد: بررسی ما نشان داد كه در تمام ایستگاه ها میزان نیترات آب در عمق بیشتر است.
به گفته وی، میزان نیترات با افزایش عمق بیشتر شده است.1398/11/12
21:03:07
5.0 / 5
2794
تگهای خبر: آب , اقلیم , اقیانوس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است