سایه مرگ از تالاب صالحیه دور شده اما

سایه مرگ از تالاب صالحیه دور شده اما

به گزارش حیوان خانگی بگیر ایسنا/البرز رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نظرآباد با اشاره به اینكه اكوسیستم تالاب صالحیه بعد از یك دوره خشكی در حال بازسازی خود است اظهار داشت: اما كانال زهكشی كه سال های گذشته در حوزه این تالاب كشیده شده، اكوسیستم یكپارچه تالاب را نصف كرده است.


امیدرضا تونی در حاشیه بازدید خبرنگاران از تالاب صالحیه در شهرستان نظرآباد اظهار داشت: تالاب صالحیه تنها تالاب طبیعی استان البرز است كه سطح آبگیری طبیعی آن قبلاً حدود ۶۰۰۰ هزار هكتار بوده كه متأسفانه در سالیان گذشته به سبب بهره برداری بی رویه از منابع آبی، مدیریت غلط منابع، توسعه ناپایدار و قطع شدن دبی رودخانه های زیاران خررود و... بطور كلی خشك شده بود.
تونی اضافه كرد: طی چند سال قبل اولویت اول محیط زیست البرز احیای تالاب صالحیه بوده است چون این تالاب هم از جهت كنترل ریزگردها كه البرز و تهران را متاثر می كرد و هم به جهت اهمیت زیستگاه حیات وحش منطقه و همین طور تعادل بخشی به آب های زیرزمینی و سایر كاركردهایی كه تالاب ها دارند اهمیت زیادی داشت.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، وی افزود: خوشبختانه بارندگی خوبی ابتدای امسال داشتیم و امسال برای نخستین بار حجم خوبی از آب رودخانه كردان گرفته شد و در این وضعیت اكوسیستم تالاب در حال بازسازی خود است و شاهد حضور حدود ۹۰ گونه پرنده در تالاب هستیم.

وی با اشاره به اینكه نوید بارندگی خوبی در بهار ۹۹ داده شده است، اشاره كرد: امیدواریم روند بازسازی اكوسیستم تالاب صالحیه ادامه داشته باشد و بتوانیم تالاب را از مرگ حتمی نجات دهیم، بنظر می رسد خطر مرگ تالاب رفع شده است چون تابستان خشكی نداشتیم و پهنه قابل قبولی آب در تالاب وجود داشت.
این مسئول در ادامه یكی از اشكالات اصلی كه برای این تالاب به وجود آمد را ورود فاضلاب صنعتی شهرك های صنعتی سپهر، هشتگرد و نظرآباد عنوان نمود و اظهار داشت: این مشكل هنوز برطرف نشده است اما خوشبختانه بعد از پیگیری های لازم، تصفیه خانه مركزی شهرك صنعتی هشتگرد به بهره برداری رسید، تصفیه خانه شهرك صنعتی سپهر هم به ۷۵ درصد پیشرفت فیزیكی رسیده است، مشكل اصلی شهرك صنعتی نظرآباد است كه البته اقداماتی برای اصلاح این تصفیه خانه انجام داده و وضعیت تا حدودی بهتر شده ولی هنوز با فاضلاب صنعتی مشكل داریم.
وی افزود: مشكل دوم یك پروژه ملی در چارچوب ایجاد كانال زهكشی است كه متاسفانه با نگاه بخشی نگری به توسعه موجب تهدید تالاب شده و آبی كه انقدر ارزش دارد توسط این زهكش از دست می‎ رود و اكوسیستم یكپارچه تالاب نیز نصف شده است، اگر این زهكش نبود یك اكوسیستم یكپارچه داشتیم اما جهاد كشاورزی با هدف كاهش شوری خاك در دشت قزوین به وجود آورده است و به این تالاب لطمه زده است.

وی درانتها درباب ثبت رسمی تالاب صالحیه و تبدیل آن به منطقه شكار ممنوع هم اظهار داشت: این تالاب هم اكنون در لیست تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست آمده است در تمام مكاتبات و لیست های سازمان به رسمیت شناخته شده و در حال نهایی شدن است، برای شكار ممنوع هم باید یك فرآیند خاص طی شود كه در حال انجام می باشد امیدواریم در سال بعد این اتفاق رخ دهد.
منبع:

1398/11/16
13:21:48
5.0 / 5
3342
تگهای خبر: آب , بارندگی , پیشرفت , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است