كمبود دامپزشك حیات وحش بلای جان حیوانات باغ وحش ها

كمبود دامپزشك حیات وحش بلای جان حیوانات باغ وحش ها

به گزارش حیوان خانگی بگیر به دنبال تلف شدن چند حیوان طی ماه های اخیر در بعضی مراكز نگهداری از حیات وحش، یك دامپزشك كمبود دامپزشكان متخصص حیات وحش را یكی از اشكالات در زمینه نگهداری حیات وحش دانست.ایمان معماریان در گفت و گو با ایسنا عنوان كرد: این مسئله كه مجموعه های نگهداری حیات وحش كشور بلااستثنا غیر استاندارد هستند و وضعیت نامناسبی دارند را كسی نمی تواند انكار كند.

این دامپزشك با اشاره به اینكه حیوانات مانند سایر موجودات طول عمری دارند و می میرند، اظهار داشت: باید دید كه علت مرگ این حیوانات شرایط بد نگهداری و وضعیت بد آنها در مجموعه های نگهداری حیات وحش مانند باغ وحش ها بوده است یا خیر؟
این دامپزشك با اشاره به اینكه كمبود متخصصان علم دامپزشكی حیات وحش یكی دیگر از مشكلاتی است كه در زمینه نگهداری حیات وحش داریم، اظهار نمود: این علم می تواند به شكل دقیق وكامل علت مرگ حیوان را مشخص و معلوم كند كه آیا این مرگ حیوان اجتناب ناپذیر بوده یا به دلیل اشتباهات مراكز نگهداری تلف شده است و یا دلیل آن شرایط بد نگهداری بوده است.

معماریان با اشاره به اینكه مشكل كلی باغ وحش های ایران فقدان هدف گذاری درست است، اظهار داشت: هدفگذاری درست، اصولی و علمی باغ وحش، فرهنگسازی، آموزش، حفظ گونه های با ارزش حیات وحش، آشنا كردن عموم با حیات وحش و نشان دادن ارزش حیات وحش به مردم است.

وی ادعا كرد: متاسفانه هدفگذاری باغ وحش های ایران تفریح، بازی، درآمدزایی و در بعضی موارد قاچاق حیات وحش و خرید و فروش آن هااست.

معماریان افزود: زمانی كه مجموعه های نگهداری حیات وحش هدفگذاری و چشم انداز درستی نداشته باشد و دستگاه نظارتی - كه سازمان حفاظت محیط زیست است - به درستی نظارت نكند و علم كافی برای نظارت بر این مجموعه ها را نداشته باشد در جهت اصلاح شرایط نگهداری حیوانات، اهمیت دادن به رفاه گونه های نگهداری شده و ارزش قایل شدن برای آموزش و فرهنگ سازی عمل نمی كنند.

وی اضافه كرد: شاید به غیر از باغ وحش اصلی تهران كه به سمت بهبود شرایط پیش می رود وضعیت سایر مجموعه ها اگر روز به روز بدترنشود، بهتر نمی گردد چونكه چشم انداز و دیدگاه درستی ندارند.

این دامپزشك با اشاره به اینكه در دنیا اتحادیه های خاصی برای باغ وحش ها وجود دارد، اظهار داشت: این اتحادیه ها بر نحوه عملكرد باغ وحش ها نظارت كامل و بازرسی های دوره ای دارند و استانداردهای خاص و درست را برای نگهداری از حیوانات و آموزش و فرهنگ سازی دارند و اگر باغ وحشی این شرایط را رعایت نكند عضویت آن لغو می شود.

وی افزود: در حقیقت این اتحادیه ها ارگان نظارتی پرقدرتی هستند كه هم مزایای خاصی برای باغ وحش ها دارند و هم در مقابل استانداردهای خاصی را از باغ وحش ها می خواهند.

معماریان در ادامه اظهار داشت: اگر می خواهیم به سمت داشتن باغ وحش های استاندارد پیش رویم باید اول قوانین را كاملا اصلاح و پس از آن دستگاه های نظارتی را قدرتمند سازیم تا بتوانند درست نظارت كنند و چشم انداز و هدف درستی برای باغ وحش ها تعریف شود و در نهایت پیشرفت كنند و از این وضعیت كنونی در آیند.

این دامپزشك حیات وحش با اشاره به اینكه باغ وحش ها باید مسئول فنی دامپزشكی داشته باشند تا بعد از مرگ یك حیوان علت آنرا بررسی نمایند، اظهار داشت: حدودا تعداد بسیار زیادی از باغ وحش های كشور فاقد یك مسئول فنی دامپزشكی هستند. دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست و در كنار آن سازمان دامپزشكی كشور كه بر بیماری ها نظارت می كند بخش های اصلی نظارتی هستند.

وی تصریح كرد: علم دامپزشكی حیات وحش در دامپزشكی كشور گم شده است یعنی اصلا در دامپزشكی وجود ندارد.

معماریان در انتها اظهار داشت: تغییر در دیدگاه دستگاه های نظارتی مهمترین بخش در ایجاد تحول در بررسی وضعیت باغ وحش هاست چونكه هم اكنون دیدگاه این دستگاه ها منطبق با اصول مدیریت صحیح باغ وحش ها نیست حتی قوانین درستی در این حوزه وجود ندارد.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا طی دو ماه اخیر یك قلاده ببر در باغ وحش صفادشت ملارد به علت آنچه مشكل كلیوی گفته می شد، تلف شد. یك دلفین در مركز دلفیناریوم برج میلاد جان خویش را از دست داد و یك گوزن نر «مرال» در مركز نگهداری حیات وحش پارك ملت به دلیل آن چه مبارزه برای جفت گیری اعلام شد، تلف شدند.
1398/11/18
18:22:18
5.0 / 5
2695
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است