محققان بررسی كردند

وضعیت آلودگی تالاب انزلی به فلزات سنگین

وضعیت آلودگی تالاب انزلی به فلزات سنگین

حیوان خانگی بگیر: تالاب ها، اكوسیستم های با ارزشی هستند كه از كاركردهای متنوعی مانند تنوع زیستی دركنار ارزش های طبیعی، اقتصادی و اجتماعی گوناگون برخوردار می باشند. كشور ما ایران نیز در چند نقطه از این نعمات الهی بهره مند است كه متأسفانه با برخی مشكلات مواجهند. پژوهشگران كشور وضعیت فلزات سنگین را در یكی از مهم ترین آنها بررسی نموده اند.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، تالاب ها علاوه بر جنبه های تنوع زیستی، با كاركردهای مختلف خود، زندگی جوامع انسانی را نیز تا حد زیادی تحت تأثیر قرار داده اند. كنترل و كیفیت آب های سطحی یكی از موارد كلیدی در برنامه های حفاظت محیط زیست در خیلی از كشورها است. بااین حال، امروزه خیلی از رودخانه ها و تالاب ها به بستری جهت انتقال پساب ها و پسماندها تبدیل گشته اند و منابع آلوده كننده نقطه ای و غیر نقطه ای بر كیفیت آنها تأثیر می گذارند. بر همین مبنا تعیین مقادیر آلاینده های زیست محیطی و بررسی اثر آنها بر كیفیت آب های سطحی برای انتخاب مناسب ترین فعالیت مدیریتی، بسیار حائز اهمیت می باشد.
بنا بر اعتقاد پژوهشگران، فلزات سنگین درنتیجه عمل هوازدگی سنگ ها و خاك ها، كارهای آتش فشانی و انسانی به اكوسیستم های آبی راه می یابند. فلزات سنگین به سبب اثرات سمی، توان تجمع زیستی در گونه های مختلف آبزیان، تخریب ناپذیر بودن و وارد شدن به زنجیره های غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. خیلی از فلزات بطور طبیعی از اجزا متشكل اكوسیستم های آبی به حساب می آیند و حتی برخی از آنها در بقای موجودات زنده نقش حائز اهمیتی را ایفا می كنند. بااین وجود چنانچه میزان این عناصر به دلیلهای گوناگونی از حدود معینی فراتر رود موجب به مخاطره افتادن حیات آبزیان می شود، برای اینكه سریعاً سبب بر هم خوردن تعادل بوم شناختی شده و موجبات نابودی زیستی اكوسیستم را فراهم می سازد.
این مساله دستمایه گروهی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی گرگان برای انجام یك مطالعه ای تحقیقاتی قرار گرفته است.
در این پژوهش، تغییرات زمانی و مكانی فلزات سنگین در تالاب بین المللی انزلی در یك بازه زمانی هفت ساله به صورت علمی، ارزیابی شده است. بدین منظور، پژوهشگران فوق از هشت ایستگاه مختلف این تالاب شامل هند خاله، تالاب غربی (آب كنار)، سیاه درویشان، سرخانكل، نوخاله، تالاب شرق، پیر باز، زیر پل بندر انزلی در فاصله سال های 1386 تا 1393 و طی چهار فصل، نمونه برداری كردند و سپس این نمونه ها را ازلحاظ میزان آلودگی به فلزات سنگین سرب، نیكل، روی و كادمیوم مورد بررسی قرار دادند.
نتایج این بررسی ها نشان داد كه در میان ایستگاه ها بیشترین غلظت فلزات در ایستگاه پیر بازار وجود داشته است. همچنین، غلظت این فلزات در فصل بهار و تابستان نسبت به بقیه فصل ها بیشتر بود.
مریم فلاح، پژوهشگر گروه محیط زیست دانشكده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان و همكارش در این پژوهش می گویند: «نتایج حاصله نشان داد كه ترتیب غلظت فلزات در آب ایستگاه های مختلف در چهارفصل به صورت كاهشی ازاین قرار بود: نیكل، كادمیوم، روی و سرب. همین طور در كل، غلظت فلزات نسبت به سال 1386 روند افزایشی نشان داد و بیشتر از استانداردهای موجود بود».
به بیان این پژوهشگران دانشگاهی، «برای كنترل این وضع در تالاب باارزش انزلی، لازم است روش های مدیریتی مناسبی جهت ارزیابی زیست محیطی جامع و كنترل آلاینده هایی كه منشأ انسانی دارند صورت گیرد. بدین منظور می توان پایش های كیفی آب را در طول سال اجرا كرد و درنهایت، با كاهش بار آلی پساب های صنعتی، شهری و كشاورزی، به بهسازی تالاب انزلی دست یافت».
این یافته های علمی پژوهشی را نشریه «بهداشت و توسعه» منتشر نموده است. این نشریه در چارچوب فصل نامه توسط دانشگاه علوم پزشكی كرمان انتشار می یابد.
منبع:

1398/11/20
13:54:18
5.0 / 5
2796
تگهای خبر: آب , استاندارد , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است