دمای هوا در قطب جنوب برای نخستین بار به بالای ۲۰ درجه رسید

دمای هوا در قطب جنوب برای نخستین بار به بالای ۲۰ درجه رسید

حیوان خانگی بگیر: دمای هوا در قطب جنوب برای نخستین بار از 20 درجه سانتی گراد فراتر رفت.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، بعد از آنكه دمای هوای ۲۰.۷۵ درجه سانتی گرادی در جزیره ای در قاره جنوبگان ثبت گردید دمای هوا در این قاره برای نخستین بار از ۲۰ درجه سانتی گراد فراتر رفت.
كارلوس شافر، محقق علوم هواشناسی برزیلی در این زمینه گفته است كه هیچ گاه چنین درجه حرارت بالایی را در قطب جنوب شاهد نبوده اند. اما این محقق در عین حال گفته كه این درجه حرارت به ۹ فوریه و نه قسمتی از مجموعه داده های طولانی مدت مربوط می شود.
در هفته گذشته هم قطب جنوب شاهد دمای ۱۸.۳ درجه سانتی گراد در شبه جزیره جنوبگان بود كه بخش شمالی قطب جنوب شمرده می شود.
درجه حرارت اخیر در ایستگاهی در جزیره "سیمور" ثبت شده است.
هر چند كه این درجه حرارت یك ركورد بالاست، اما شافر تاكید كرده كه ثبت این دما، قسمتی از یك مطالعه گسترده نیست و نمی توان از آن برای پیش بینی یك روند بهره برد.
این كارشناس برزیلی همین طور اظهار داشت: ما نمی توانیم از این وضعیت برای پیش بینی پدیده تغییرات اقلیمی در آینده استفاده نمائیم. این فقط یك سیگنال است كه نشان میدهد اتفاقات متفاوتی در آن منطقه رخ می دهد.
بنابر اعلام سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل، دمای هوا در قطب جنوب در بیشتر از ۵۰ سال قبل حدودا سه درجه افزایش داشته و در حدود ۸۷ درصد از یخچال های طبیعی در امتداد سواحل غربی آن پسروی كرده اند.
این سازمان همین طور گفته كه در بیشتر از ۱۲ سال قبل یخچال های طبیعی به سبب گرم شدن كره زمین "پسروی سریع" نشان داده اند.
ماه گذشته هم گرم ترین ژانویه در قطب جنوب بود.
دانشمندان علوم هواشناسی آگهی داده اند كه گرمایش جهانی سبب ذوب شدن یخچال ها در قطب جنوب شده و در نهایت موجب بالا آمدن سطح آب دریاها تا دست كم سه متر در قرن های آینده می شود.
بنابر گزارش شبكه خبری بی بی سی، ركورد قبلی برای كل منطقه جنوب كه شامل قاره، جزایر و اقیانوس در منطقه قطب جنوب است، ۱۹.۸ درجه سانتی گراد بود كه در ژانویه ۱۹۸۲ به ثبت رسید. در ژوئیه گذشته، در منطقه قطب شمال دمای ۲۱ درجه سانتی گراد به ثبت رسید. این دما در پایگاهی در شمالی ترین نقطه جزیره الزمیر در مجمع الجزایر قطبی كانادا ثبت گردید.
منبع:

1398/11/26
15:16:24
5.0 / 5
2769
تگهای خبر: آب , اقلیم , اقیانوس , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است