۵۰ هزار هكتار از ساحل هرمزگان پتانسیل پرورش میگو را دارد

۵۰ هزار هكتار از ساحل هرمزگان پتانسیل پرورش میگو را دارد

حیوان خانگی بگیر: انتشار تصاویر و اخباری در خصوص راه اندازی سایت پرورش میگو در جزیر هرمز درحالی واكنش فعالان محیط زیست را به دنبال داشته است كه مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان می گوید كه برمبنای مطالعات شیلات منطقه 50 هزار هكتار از ساحل هرمزگان پتانسیل پرورش میگو را دارد.امید ذاكری در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینكه هم اكنون ۱۲ هزار متر مربع زمین در جزیره هرمز برای پرورش ماهی تخصیص داده شده است، اظهار نمود: قسمتی كه برای پرورش ماهی به شیلات تحویل داده شده جزو دره رنگین كمانی هرمز نیست همین طور باید به این نكته توجه كرد كه سازندهای قرمز (گنبدهای نمكی) در كل جزیره هرمز وجود دارند و اینگونه نیست كه یك قسمت خاص دارای سازند قرمز باشد و در آن نقطه عملیات حفاری برای پرورش ماهی شروع شده باشد.وی با اشاره به اینكه اداره شیلات استان هرمزگان مطالعاتی انجام داده و برمبنای آن به نتیجه رسیده است كه ۵۰ هزار هكتار از ساحل هرمزگان پتانسیل پرورش میگو را دارد، اشاره كرد: قبل از واگذاری زمین برای انجام هرگونه عملیاتی از دستگاه های مختلفی همچون میراث، محیط زیست، منابع طبیعی و... استعلام می شود. اگر آن زمین دارای ارزش زیست محیطی یا فرهنگی و تاریخی باشد دستگاه ها می توانند با واگذاری آن مخالفت كنند.

مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان با اشاره به واگذاری زمین در حریم ژئوپارك قشم اظهار داشت: متولیان آن حریم مشخصی را به دستگاه های مسئول همچون منابع طبیعی اعلام نكرده بودند و بنا بر این ما با واگذاری زمین مخالفت نكردیم البته اداره میراث و منطقه آزاد همچنان حریم ژئو پارك را اعلام نكرده اند.

ذاكری با اشاره به اینكه ۱۲ هزار متر مربعی كه حالا برای پرورش میگو واگذار شده است دارای ارزش های زیست محیطی یا تاریخی برمبنای اعلام دستگاه های متولی نیست، اظهار داشت: بطور قطع هر اقدامی همچون توسعه شهر و روستا تخریب طبیعت است اما ما باید این تخریب را به حداقل برسانیم و برمبنای اصول توسعه پایدار رفتار نماییم.

به گفته وی در سند توسعه هرمزگان تاكید گردیده است كه اولویت توسعه استان اشتغال های دریامحور است البته محیط زیست منطقه برای پرورش میگو در ساحل هرمزگان ارزیابی های زیست محیطی دریافت خواهدنمود و از طرف دیگر اداره میراث و آب منطقه ای نیز به دلایلی همچون حریم اماكن فرهنگی و تاریخی و حریم دریا می توانند با واگذاری زمین در بخش های مشخصی مخالفت كنند.

مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان درانتها با اشاره به اینكه از سویی می گوییم كشور ما تحریم است و شرایط سختی از نظر اقتصادی داریم و از طرف دیگر باید تولید و اشتغال ایجاد نماییم، اشاره كرد: هر نقطه از كشور ظرفیت های اقتصادی خاص خودرا دارد كه می توانیم با در نظر گرفتن اصول توسعه پایدار در این شرایط سخت از آنها استفاده نمائیم.

منبع:

1398/11/26
20:58:38
5.0 / 5
2952
تگهای خبر: آب , تولید , دستگاه , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است