تندبادهای ناشی از تغییرات اقلیمی تهدیدی مهم برای حشرات مفید

تندبادهای ناشی از تغییرات اقلیمی تهدیدی مهم برای حشرات مفید

به گزارش حیوان خانگی بگیر نتایج مطالعات اخیر كارشناسان دانشگاه ˮساسكسˮ در انگلیس این نگرانی را بوجود آورده كه زنبورها و سایر گرده افشان های بالدار در اثر وزش بادهای شدیدتر و بیشتر ناشی از گرمایش جهانی با تهدید جدی مواجه می شوند.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، كارشناسان طی آزمایشی برای زنبورهایی كه به صورت معمول بعد از خروج از كندوهای خود در باغ ها از گل های طبیعی تغذیه می كردند محلول آب و شكر تهیه و هم چنین فَن هایی را برای شبیه سازی شرایط وزش باد در باغ برای این حشرات تعبیه كردند.
بدون وجود باد، زنبورها به صورت میانگین طی آزمایش ۹۰ ثانیه ای خود از ۵.۴۵ گل شهد گرفتند. هنگامی كه سرعت باد افزایش می یابد، این میزان به صورت میانگین به ۳.۷۳ گل رسید و ازاین رو طی یك روز، توانایی زنبور عسل برای تأمین مواد غذایی كلونی اش به میزان قابل توجهی كاسته می شود.
كارشناسان هم چنین با حركت گل ها، تاثیر غیرمستقیم بادهای شدیدتر را بررسی كردند.
این یافته ها نشان داد باآنكه به نظر نمی رسد كه حركت گل تاثیری روی زنبورها داشته باشد اما حركت هوا به وسیله فَن ها بلند شدن آنها را از روی گل ها گرفتار تاخیر می كند، به صورتی كه زمان این حركت از ۰.۰۵ ثانیه در حالت عادی به ۵۴ ثانیه در زمان تلاطم هوا می رسد.
یكی از علل احتمالی این كه باد سبب ایجاد تاخیر در پرواز زنبورها می شود این است كه افزایش كوچكی در سرعت باد سبب كاهش دمای بدن زنبورها می شود، ازاین رو آنها برای گرم كردن ماهیچه های پروازشان به فرصت بیشتری نیاز دارند كه این امر بلند شدن آنها را از روی گل ها با تاخیر مواجه می كند. دلیل دیگر این می تواند باشد كه زنبورهای عسل برای بلند شدن در انتظار توقفی در تلاطم هوا هستند كه در شرایط طوفانی در طبیعت بسیار تكرار می شود.
كارشناسان اعلام نموده اند با پیشبینی افزایش باد در سال های آینده، درك این مورد كه تغییرات جوی می تواند بر زنبورها و گرده افشان ها تأثیر بگذارد، اهمیت بیشتری خواهد یافت. باآنكه نمی توان اقداماتی را برای مهار یا متوقف كردن باد در محیط های نزدیك به كندوها انجام داد اما می توان برای به حداقل رساندن تاثیر آن روی گرده افشان ها اقداماتی را مانند قرار دادن كندوها در محیط های دارای سرپناه و بادگیر بكار گرفت.
به گفته كارشناسان، حشرات گرده افشان هم اكنون با فشارهای زیادی در جهان مدرن روبه رو هستند كه از آن جمله می توان به از بین رفتن زیستگاه و قرار گرفتن در معرض سموم دفع آفات و كاهش جمعیت آنها اشاره نمود. مقابله با شرایط آب و هوایی كه به صورت فزاینده ای در حال تغییر است، می تواند آخرین چالش برای خیلی از این حشرات باشد.
به نوشته روزنامه گاردین، سازمان غذا و كشاورزی ملل متحد سال قبل اخطار داد كه كاهش جمعیت جهانی زنبورها "تهدیدی برای امنیت مواد غذایی جهانی" است.1398/12/03
14:09:28
5.0 / 5
2404
تگهای خبر: آب , اقلیم , باغ , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است