15 ماه گذشت،

ساماندهی پسماندهای عفونی اراك همچنان روی پله اول!

ساماندهی پسماندهای عفونی اراك همچنان روی پله اول!

به گزارش حیوان خانگی بگیر ایسنا/مركزی با وجود گذشت 15 ماه از نخستین گزارش ایسنا در مورد وضعیت نابسامان پسماندهای عفونی و ضرورت ورود بخش خصوصی به این موضوع، همچنان بار جمع آوری بر دوش شهرداری است.


تنها بر مبنای تصمیم یا شاید اجبار كارگروه پسماند استان مبادرت به جمع آوری و امحای پسماندهای عفونی مطب ها و كلینیك های شهر اراك كرده است، در حالیكه بر مبنای قانون، مدیریت پسماند عفونی تا مرحله بی خطرسازی بر عهده تولیدكننده پسماند است و بعد از آن شهرداری موظف به جمع آوری پسماند بی خطر شده است.
بعد از كش و قوس های 15 ماهه در مورد ساماندهی پسماندهای عفونی شهر اراك، در عمل واگذاری امر به بخش خصوصی همچنان صورت نگرفته است.
ماجرا از این مقرر است كه بعد از اعلام این مهم از جانب شهرداری كه پسماندهای عفونی را جمع آوری نخواهد كرد، مبحث واگذاری كار به بخش خصوصی عنوان شد بر همین مبنا از آغاز فروردین ماه مسؤلان استان مكررا بر به خدمت گرفتن یك شركت خصوصی از راه مناقصه تاكید نمودند و در نهایت در شهریورماه یك شركت دانش بنیان برای این امر انتخاب گردید و مقرر شد كه این شركت تا آبانماه در اراك جهت جمع آوری پسماندها مستقر شود، ولی آبانماه رسید و خبری از آغاز فعالیت این شركت نشد و باردیگر شهرداری وارد میدان شد.
11 آذر 98 شورای شهر اراك با ادامه جمع آوری این پسماندها توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری موافقت و مصوب كرد كه سازمان نسبت به ادامه جمع آوری، حمل و بی خطرسازی این پسماندها تا اول اسفندماه ۹۸ اقدام و هزینه را طبق تعرفه قبلی از تاریخ اول مهرماه تا اول اسفندماه دریافت كند.
این مصوبه صحن در واقع مصوبه كمیسیون نظارت شورای شهر بود.
امروز 6 روز از اسفندماه و آخر قرارداد شهرداری اراك برای جمع آوری پسماندهای عفونی می گذرد، اما نشانی از استقرار و فعالیت شركت خصوصی در اراك دیده نمی گردد.
حمیدرضا قناتی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراك در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: سازمان از اول اسفندماه با اتمام قرارداد خود كار جمع آوری را متوقف كرده است و احیانا پزشكان و نظام مهندسی می توانند این وضعیت را مدیریت كنند. شهرداری طبق قرارداد خود از اول اسفندماه كاری در این خصوص انجام نداده است.
مبحث را از دكتر حسن طاهراحمدی رئیس نظام پزشكی استان مركزی جویا شدیم و او در مورد سوال ما در مورد عدم جمع آوری این پسماندها توسط شهرداری، اظهار داشت: چه كسی گفته است كه شهرداری جمع آوری نمی كند؟
وی افزود: من خبر ندارم، این مورد را الان می شنوم و چیزی به ما اعلام نشده است. بهتر است جزئیات مبحث را یكی از اعضای نظام كه در این خصوص مسئولیت دارند بپرسید.
دكتر عباس یوسفی عضو نظام پزشكی استان مركزی كه مسئولیت رسیدگی به مبحث پسماندهای عفونی شهر اراك را برعهده دارد در مورد اقدامات صورت گرفته به ایسنا اظهار داشت: قرارداد با شركت دانش بنیان كه برنده مناقصه بود منعقد شده است و در جلسه شورای شهر فرصت حدود 4 ماهه جهت استقرار این شركت داده شد، هر چند كه در آن زمان و در همان جلسه شورا متذكر شدم كه امكان دارد كار با تاخیر مواجه شود.
وی ادامه داد: روز گذشته بامداد با مهندس اجرایی شركت مذاكراتی داشتم و او بیان كرد كه شركت ماشین سازی اراك برای تحویل تجهیزاتی چون دستگاه بخار و اتوكلاو قرارداد دو ماهه بسته، اما به تازگی مهلت این قرارداد را به 4 ماه افزایش داده است.
یوسفی با تاكید بر اینكه شركت به كار گرفته شده فوق العاده مناسب این كار است و انجام امور رو به پیشرفت است، اظهار داشت: پیشنهاد شد كه تا زمان آماده شدن شركت، كار جمع آوری همچنان توسط شهرداری انجام گیرد، تنها كافیست كه در این خصوص مقداری سعه صدر داشته باشیم.
وی تصریح كرد: هم اكنون در حال رایزنی برای ورود شهرداری به كار جمع آوری پسماند تا زمان آماده شدن تجهیزات این شركت هستیم. الان سوله مورد نظر تهیه شده و تنها آماده شدن این تجیزات باقی مانده است.
محمد عسگری معاون خدمات شهری شهرداری اراك هم در این باره اظهار داشت: مشكلی كه هم اكنون در بحث ساماندهی پسماندهای عفونی اراك وجود دارد اینست كه تیم اجرایی شركت دانش بنیانی كه توسط نظام پزشكی برای اینكار انتخاب شده هنوز مستقر نشده است.
وی با اشاره به اتمام مدت اعلام شده توسط شهرداری برای جمع آوری پسماندهای عفونی اراك، اظهار داشت: با عنایت به عدم ورود شركت یاد شده به فعالیت عملی در این عرصه تا اول اسفندماه، بر مبنای دستور شهردار اراك جمع آوری این پسماندها تا آخر سال جاری، باردیگر توسط شهرداری صورت خواهد گرفت.
برپایه این گزارش، سریال ساماندهی پسماندهای عفونی اراك همچنان ادامه دارد، باید دید آیا این سریال قسمت های پایانی را می گذراند یا همچنان باید منتظر فصل جدیدی از این سریال پرماجرا باشیم.
منبع:

1398/12/06
23:27:32
5.0 / 5
2891
تگهای خبر: آب , پزشك , پیشرفت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است