گزارشی كه به انتها نرسیده؛

میانكاله هنوز با مهاجرانش كنار نیامده

میانكاله هنوز با مهاجرانش كنار نیامده

به گزارش حیوان خانگی بگیر ایسنا/مازندران مازندران ۵۳۰ هزار هكتار عرصه زیست محیطی دارد كه نزدیك به ۳۰۰ نفر كار حفاظت از آنرا بر عهده دارند، وجود عرصه طبیعی در مازندران به خصوص تالاب های سرخرود و میانكاله سبب كوچ سالانه ۱۵۰ گونه از پرندگان مهاجر به این خطه شمال كشور با جمعیت ۱.۵ میلیون بال می شود كه طبق آمار سالانه حداقل یك پنجم این پرندگان به دست شكارچیان غیرمجاز شكار می شوند.


در این میان سال جاری تالاب میانكاله با عنایت به حجم بالای شكار و صید بسته شد و اجازه ورود به شكارچیان داده نشد اما كمی بعد هنگام مهاجرت پرندگان به تالاب خبر مرگ هزاران بال پرنده در میانكاله منتشر گردید و تابحال هر روز به آمار تلفات افزوده شده است.
پس از آن كوشش برای كشف علت مرگ و میر پرندگان مهاجر از راه آزمایشات و ارسال نمونه تهران مورد واكاوی قرار گرفت و در نهایت وجود سم بوتولیسم به دلیل بسته شدن بخشی از آب ورودی به تالاب، دلیل مرگ و میر چندین هزار پرنده در تالاب توسط دامپزشكی عنوان شد.
در شرایطی گزارش كمیته به وقوع بوتولیسم و «باكتری گرمادوستِ عامل بروز بوتولیسم» پرداخته كه در فصل سرما درحال كشتن پرندگان است اما طی چند روز گذشته ادعای بعضی از شكارچیان در خصوص ریختن سم در تالاب میانكاله به علت دریافت وجه برای شكار توسط محیط زیست و بعد از آن عدم اجازه شكار توسط این سازمان علت این غرض ورزی عنوان كه باعث شد پرونده علت مرگ و میر پرندگان میانكاله باردیگر به جریان بیافتد.
آمار تلفات در میانكاله ادامه دارد
حسینعلی ابراهیمی كارنامی مدیركل محیط زیست مازندران در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه همچنان در تالاب میانكاله شاهد تلفات هستیم، اظهاركرد: آمار تلفات كاهش پیدا نكرده و تنها تراكم پرندگان مرده به سمت شرق میانكاله رفته است.
وی خاطرنشان كرد: ماندن مردار پرندگان در تالاب به لحاظ زیست محیطی زمینه ساز باكتری ها می شود و باید از سوی محیط زیست جمع آوری شود اما در شرق میانكاله با عنایت به باتلاقی بودن، كار را برای همكاران محیط زیست دشوار كرده است.
مدیركل محیط زیست مازندران در پاسخ به ادعای شكارچیان در خصوص اینكه كه در تالاب میانكاله سم ریخته و سبب مرگ پرندگان شدند، تصریح كرد: در این راستا محیط زیست شكایت را مطرح كرده و اگر واقعا این شكارچیان سم به میانكاله ریخته باشند باید به لحاظ قانونی و زیست محیطی پاسخگو باشند.
ابراهیمی كارنامی افزود: خسارت هایی كه به محیط زیست و پرندگان وارد شد باید از جانب شكارچیان پرداخت گردد و همینطور ما هزینه زیادی برای جمع آوری و پاكسازی منطقه كردیم كه تمام این ها باید مورد محاسبه قرار گیرد.
وی در مورد راهكار كاهش آمار تلفات پرندگان میانكاله اضافه كرد: تنها راه امید به گرم شدن زودتر مناطق سیبری است كه مهاجرت معكوس اتفاق بیفتد و پرندگان از تالاب مهاجرت كنند.
مدیركل محیط زیست مازندران در پاسخ به اینكه آیا میانكاله راه خروجی آب دارد و چرا هنوز سم در سطح میانكاله مانده است، اظهار داشت: میانكاله با دریا تبادل آب دارد و بعنوان تالاب فعال به حساب می آید، مرداب نیست و اینكه چرا سم از آن خارج نشده باید بررسی شود.
ابراهیمی كارنامی خاطرنشان كرد: هر روز آمار تلفات و جمع آوری لاشه پرندگان از جانب محیط زیست استان به دامپزشكی اعلام می شود چونكه از جانب استاندار مازندران این نهاد بعنوان مرجع برای اطلاع رسانی در این عرصه معرفی شده است.
در صورت تایید؛ شكارچیان مشمول پرداخت خسارت می شوند
سعید ابراهیمی استاد حقوق و فقه دانشگاه مازندران در گفتگو با ایسنا در مورد خبر انتشار یافته در خصوص علت ریختن سم توسط شكارچیان، تلفات پرندگان و مسائل حقوقی برای این افراد اظهار نمود: از نظر قانونی خسارت متوجه شكارچیان خواهد بود در صورتیكه این ادعا ثابت شود، مشمول پرداخت خسارت هم خواهد شد و مسئولیت متوجه شكارچیان است.
وی اضافه كرد: بعد از محرز شدن اینكه شكارچیان بر اثر ریختن سم در آب تالاب میانكاله علت مرگ و میر پرندگان در میانكاله بودند در دادگاه بدوی محكوم خواهند شد و باتوجه به طرح دعوی كه با عنوان كیفری و مجازات حقوقی پرداخت خسارت مطرح می شود.
استاد حقوق و فقه دانشگاه مازندران افزود: دادگاه این مهم، كیفری خواهد بود و جبران خسارت بر عهده بیمه هایی است كه شكارچیان احیانا تحت پوشش قرار دارند و خسارت را پرداخت می كنند، بعد از آن در صورت عمدی بودن اتفاق، بیمه ها این رقم را بعنوان خسارت از خود شكارچی مطالبه كرده و در صورتیكه بی احتیاطی در مرگ و میر پرندگان تالاب میانكاله محرز شود كه بحث دیگری مطرح خواهد شد.
ابراهیمی در مورد میزان پرداخت خسارات و جرایم در نظر گرفته شده اظهار داشت: برپایه تعداد تلفات پرندگان باید غرامت پرداخت گردد و قیمت پرندگان به اندازه آن و یا دو برابر آن جریمه برای آنها افراد در نظر گرفته می شود، همینطور قیمت پرندگان را كارشناس دادگستری مشخص می كند.
وی اظهار نمود: شكارچیان در صورت محرز شدن تخلف به علت وارد كردن خسارت زیست محیطی و از بین رفتن پرنده ها باید ارزش ریالی پرنده ها را جبران كنند و طبق قانون مجازات اسلامی در ماده ۱۹ مجازات های تعزیری عنوان مجرمانه به آنها تعلق می گیرد.
استاد حقوق و فقه دانشگاه مازندران با اشاره به اینكه این گونه جرایم جنبه عمومی هم دارد، تصریح كرد: گاهی جرم جنبه عمومی پیدا كرده و دادستان یا مدعی العموم به نیابت از مردم جامعه در خصوص اینكه برای افرادی به محیط زیست نسبت لطمه وارد كردند، مجازات حبس برای آنها در نظر خواهد گرفت و شاكی خصوصی و عمومی برای آن در نظر گرفته می شود كه اینجا تركیب جریمه نقدی و زندان مطرح می شود.
ابراهیمی در مورد جنبه بین المللی تبعات این حادثه خاطرنشان كرد: در جامعه بین المللی هم این اتفاق تبعاتی را به دنبال دارد، از آنجائیكه پرندگان مهاجر بوده و از سیبری به ایران مهاجرت می كردند دولت و حكومت ایران در قبال آن مسئول است و از آنجایی كه ایران عضو كنوانسیون می باشد، ضرورت حفاظت محیط زیست در كمیسیون مطرح می شود و باید برای آن خسارت و غرامت پرداخت نماییم.
وی افزود: بعد از آن دولت و محیط زیست می تواند از شكارچی و یا افراد خاطی جریمه خسارت وارد شده را درخواست كند.
ما آمار تلفات پرندگان استان گلستان را نداریم
سید حسین رضوانی مدیركل دامپزشكی مازندران در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه ما آمار تلفات پرندگان استان گلستان را نداریم، اظهار داشت: چند روز بارندگی باعث شد لاشه پرندگان از میانكاله جمع آوری نشود.
وی در پاسخ به اینكه آمار كلی تلفات چقدر بوده است، اضافه كرد: آمار كلی را ندارم اما آمار روزانه زیر ۱۰۰ بال بوده ست.
مدیركل دامپزشكی مازندران بیان نمود: آمار را بیان نماییم كه مثلا فلان تعداد تلفات داده ایم كه چه اتفاقی بیفتد كه دیگران خوشحال شوند و این اشتباه محض خبرگزاری ها است كه به دنبال آمار هستند.
رضوانی افزود: حالا كه بحث كرونا آمده است اما همچنان مبحث تالاب را ول نمی كنید.

وی در پاسخ به اینكه ادعای شكارچیان در خصوص ریختن سم در میانكاله نتایج آزمایشات دامپزشكی را زیر سوال خواهد برد، عنوان كرد: به دامپزشكی مازندران اعلام گردید كه علت تلفات سم بوتولیسم بوده و من هم اعلام كردم.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، طبق آخرین آمار عرضه شده بیشتر از ۸۰۰۰ هزار بال پرنده در تالاب میانكاله تلف شده بودند و اما همچنان تلف شدن پرندگان در تالاب میانكاله ادامه دارد.
گفتنی ست؛ مقرر شد دامپزشكی مازندران آمار تلفات عرضه شده روزانه توسط محیط زیست را تجمیع و در اختیار خبرنگار ایسنا قرار دهد اما همچنان بعد از چند روز تماس و پیگیری هیچ آماری از جانب این سازمان تابحال عرضه نشده است.1398/12/11
20:44:53
5.0 / 5
2641
تگهای خبر: آب , بارندگی , پرندگان , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است