در این روزهای كرونایی به فكر سلامتی پاكبان ها باشیم

در این روزهای كرونایی به فكر سلامتی پاكبان ها باشیم

به گزارش حیوان خانگی بگیر رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران با اشاره به اینكه اگر ماسك و دستكش های یك بار مصرف بدون پوشش در سطل های زباله رها شوند می تواند به كانونی برای انتشار ویروس كرونا تبدیل شوند، اظهار داشت: به فكر «پاكبان»هایی باشیم كه این پسماندها را مدیریت و جمع آوری می كنند چونكه آنان جزوی از مردم هستند و سلامتی شان برای ما مهم می باشد.فاطمه اكبرپور در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان اینكه بهترین راهكار برای دفع مناسب لوازم حفاظتی و زباله های ویروسی وجود مخازن جداگانه، دربسته و ویژه ای در سطح شهر است، خاطرنشان كرد: در شرایط فعلی طراحی و اجرایی كردن این اقدام زمان بر خواهد بود همینطور از بین رفتن مقاومت اجتماعی؛ یعنی اینكه مردم بگویند چرا این مخزن زباله جلوی خانه یا مغازه من قرار گرفته است هم زمان بر خواهد بود.

وی افزود: حالا امكانات تعبیه مخازن زباله جداگانه مخصوص پسماندهای ویروسی در معابر شهری وجود ندارد ازاین رو برای مدیریت شرایط موجود نیاز است آحاد جامعه چه بیمار یا ناقل باشند یا نباشند با همكاری و همدلی لوازم حفاظتی را بعد از استفاده داخل كیسه در بسته قرار دهند سپس آنها را به مخازن زباله منتقل كنند تا حداقل از انتشار ویروس كرونا جلوگیری شود.

اكبرپور اضافه كرد: لازم است متناسب با امكانات و تجهیزات شهری برای شرایط فعلی راهكار عرضه داد تا بتوانیم بیشترین حفاظت را با امكانات موجود داشته باشیم.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران با اشاره به اینكه لوازم حفاظتی شامل دستكش و ماسك همیشه در مراكز درمانی برای مواجهه با بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گرفت و بعنوان پسماندهای عفونی طبقه بندی و دفع می شد، اظهار داشت: حالا در شرایط اپیدمی «ویروس كرونا» استفاده از این اقلام گستردگی پیدا كرده است و این نوع پسماندها در خانه، محل كار، خیابان و جامعه توسط مردم استفاده و تولید می شود.

اكبرپور افزود: مبحث قابل اهمیت قدرت زنده ماندن و شیوع این بیماری است كه بر اثر این قابلیت ها ویروس می تواند در هر كدام از لوازم حفاظتی ساعت ها زنده بماند و اگر این لوازم در خانه یا معابر در سطل های زباله بدون پوشش رها شوند به كانونی برای انتشار این ویروس تبدیل خواهند شد.

وی اضافه كرد: لوازمی كه به منظور جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس و پیشگیری از انتشار آن به دیگران مورد استفاده قرار می گیرند می توانند درصورت عدم رعایت ملاحظات بهداشتی و زیست محیطی و دفع آن در مكان های غیر مجاز به یكی از عوامل انتشار ویروس تبدیل شوند.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران در پاسخ به این پرسش كه آیا ناوگان جداگانه ای برای حمل پسماندهای عفونی در نظر گرفته شده است، اظهار نمود: همیشه پسماندهای عفونی بیمارستانی در ناوگانی جدا از پسماندهای عادی منتقل می شد اما در شرایط فعلی شیوع كرونا تصمیم گرفته شد پسماند بیمارستان های مخصوص مبتلایان به ویروس كرونا جدا از سایر پسماندهای بیمارستانی منتقل شوند. شهرداری تهران این ناوگان را در نظر گرفته است و این پسماندها را جداگانه به محل دفع زباله منتقل می كند.

اكبرپور در انتها با اشاره به زباله گردی اظهار داشت: درست است كه زباله گردی در شهر تهران ممنوع اعلام شده است اما هنوز افرادی بدون عوامل حفاظتی مبادرت به زباله گردی می كنند و در معرض خطر هستند.1398/12/24
13:59:08
5.0 / 5
2290
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , تولید , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است