حفاظت از ذخایر ژنتیكی حیات وحش كشور از اولویت های موزه ملی تاریخ طبیعی امسال

حفاظت از ذخایر ژنتیكی حیات وحش كشور از اولویت های موزه ملی تاریخ طبیعی امسال

حیوان خانگی بگیر: مدیر كل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست، از تشكیل كارگروه ملی در سطح مدیران كل دستگاه های مختلف و مرتبط برای مقابله، نظارت و مدیریت گونه های مهاجم آگاهی داد و اظهار داشت: گونه های مهاجم گیاهی و جانوری از تهدیدات بالقوه و بالفعل ذخایر ژنتیكی و زیستگاه های مختلف در كشور می باشند كه درصدد تشكیل كارگروه ملی برای مقابله با آنها در ماه های انتهایی سال قبل بودیم.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، محمد مدادی اظهار داشت: دستور مقام معظم رهبری در 15 فروردین سال 86 درباب ذخایر ژنتیكی كشور، توجه نظام در سطوح بالا به این مهم را نشان میدهد و وظایف ما برای برنامه ریزی و اقدام جدی در این خصوص را صد چندان می كند.
وی با اشاره به تصویب قانون حفاظت و بهره برداری از ذخایر ژنتیكی كشور در سال 97 اظهار نمود: در این قانون وظایف سنگین و مهمی در حوزه حفاظت از ذخایر ژنتیكی حیات وحش بر عهده سازمان متبوع گذاشته شده است كه همكاری جدی واحدهای ستادی و استانی را برای انجام آنها می طلبد.
مدیر كل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: خوشبختانه شاكله كلی ساختار حفاظت از ذخایر ژنتیكی در سازمان و دستورالعمل مربوطه در نیمه دوم سال قبل تهیه و آماده شد و وظیفه سیاستگذاری و برنامه ریزی برای عملیاتی كردن وظایف محوله را برعهده خواهد داشت.
ایشان سپس اظهار داشت: خوشبختانه با تهیه و ابلاغ دستورالعمل نمونه برداری از حیات وحش در سال گذشته، گام موثری برای مدیریت خروج نمونه های زیستی و ژنتیكی حیات وحش برداشته شد. همین طور تهیه و نهایی شدن پیش نویس بخشنامه قانون حفاظت از ذخایر ژنتیكی با مسئولیت وزارت جهاد كشاورزی و همكاری سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه های متولی در سال قبل اقدام قابل تقدیری بود و امید است با تصویب و ابلاغ آن امسال روند اجرایی آن شروع شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، مدادی همین طور از تشكیل كارگروه ملی در سطح مدیران كل دستگاه های مختلف و مرتبط برای مقابله، نظارت و مدیریت گونه های مهاجم آگاهی داد و اظهار نمود: گونه های مهاجم گیاهی و جانوری از تهدیدات بالقوه و بالفعل ذخایر ژنتیكی و زیستگاه های مختلف در كشور می باشند كه درصدد تشكیل كارگروه ملی برای مقابله با آنها در ماه های انتهایی سال قبل بودیم اما متاسفانه با شیوع ویروس كرونا به تعویق افتاد. بدون شك امسال و پس از عادی شدن شرایط بطور جدی دنبال خواهد شد.
منبع:

1399/01/16
16:54:48
5.0 / 5
2433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است