عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی؛

هیچكس نسبت به كرونا مصون نیست

هیچكس نسبت به كرونا مصون نیست

به گزارش حیوان خانگی بگیر عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با اشاره به باور غلط برخی افراد در خصوص مصون بودن جوانان از ابتلاء به كرونا، اظهار داشت: هیچكس نسبت به بیماری كرونا مصون نیست.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، علیرضا فاطمی متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری، اظهار نمود: هر چقدر تعداد موارد ابتلاء به كرونا در رده های سنی گوناگون كمتر باشد اساسا مرگ و میر هم به همان نسبت كمتر خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه میزان ابتلاء به كرونا در مردان بیشتر از زنان است، اضافه كرد: جنسیت در خیلی از بیماری ها عامل مستعد كننده به حساب می آید، در مورد این بیماری جنسیت می تواند مؤثر باشد اما امكان دارد مردان به دلیل حضور بیشتر در عرصه های اجتماعی و مسائلی مانند بیشتر بودن اعتیاد مردان به سیگار نسبت به زنان كه سیستم ایمنی دستگاه تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد، بیشتر در معرض ابتلاء به كرونا قرار داشته باشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، در ادامه با اشاره به مشاهده مواردی از ابتلای حیوانات به كووید ۱۹، خاطرنشان كرد: هم اكنون در بسیاری از سطوح مختلف جامعه از حیوانات مختلف نگهداری و مراقبت می شود و مواردی همچون گردش بعضی از حیوانات خانگی مانند سگ در خیابان ها و سطح شهر ریسك اپیدمی را بالاتر می برد.
فاطمی درباره مدت زمان واگیر ویروس كرونا در افراد بهبود یافته توضیح داد: در بعضی از بیماری ها مانند آنفلوانزا سرفه ها تا چند هفته بعد از ابتلاء ادامه دارد، این سرفه ها اگر با تنگی نفس و تب همراه نباشد و شدت آنها در حال افزایش نباشد نشانه خطر نیست و از علایم انتهایی بیماری است.
متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری اضافه كرد: اما اگر این سرفه ها همراه با تنگی نفس، تب و یا خلط خونی باشد افراد باید حتما پزشك خویش را در جریان قرار دهند.
وی درباره محدودیت های لازم در خودداری از ملاقات افراد مسن برای جلوگیری از ابتلاء به كرونا، توضیح داد: بعضی از ملاقات ها ضروری می باشد، برای مثال اگر پدر و یا مادر فردی در منزل بیمار باشند به حضور فرزندان برای پرستاری و مراقبت از آنان نیاز است و در این موارد افراد می توانند با رعایت تمامی نكات بهداشتی با افراد مسن ملاقات داشته باشند، اما به رغم نیازهای عاطفی افراد به ارتباطات اجتماعی باید ملاقات های غیر ضروری به حداقل برسد تا سلامت عزیزانمان حفظ شود.
فاطمی تصریح كرد: اگر ملاقات ها و دید و بازدیدهایی كه از نظر سلامت برای افراد مسن ضروری نیست كمتر صورت گیرد احتمال ابتلای افراد مسن به كرونا كمتر خواهد بود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، خاطرنشان كرد: امكان دارد خیلی از ما ناقل بدون علامت باشیم و بدون آنكه از این مساله اطلاع داشته باشیم سبب انتقال بیماری به دیگران شویم.
وی با اشاره به اینكه كودكان هم نسبت به ابتلاء به این بیماری مصون نیستند، تصریح كرد: ویروس علاوه بر عوارض جسمی می تواند سبب مشكلات روانی از قبیل افسردگی در جامعه شود چونكه در خانه ماندن برای خیلی از افراد بخصوص گروه هایی كه پیش از این در عرصه های اجتماعی حضور فعال داشته اند خیلی سخت است اما باید سختی های محدودیت های اجتماعی را برای چند هفته تحمل كرده تا به حفظ سلامت خود و سایر افراد جامعه كمك نماییم.

1399/01/24
14:48:04
5.0 / 5
2416
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است