آغوش قم باردیگر برای پرندگان مهاجر باز شد

آغوش قم باردیگر برای پرندگان مهاجر باز شد

به گزارش حیوان خانگی بگیر قم مدیر كل حفاظت محیط زیست استان اظهار داشت: از آغاز سالجاری با افزایش بارش های برف و باران و ابگیری تالاب ها، قم بار دیگر زیستگاه پرندگان مهاجر شده است.


سید رضا موسوی مشكینی در گفتگو با ایسنا بیان نمود: افزایش میزان بارندگی در ایام گذشته، رودخانه های قمرود و قره چای را برای دومین سال متوالی به جریان واداشته و سیراب شدن دشت ها و تالاب های قم طراوت محسوسی به این مناطق بخشیده است.
وی افزود كرد: حیات مجدد تالاب های شكار ممنوع مره، حوض سلطان و دشت مسیله به دنبال بارش های مستمر، امكان بقا و زندگی پرندگان كنار آبزی در این مناطق را فراهم نموده و توان اكولوژیكی خویش را هم بازیافته است.
مشكینی با اشاره به تأثیر بارش ها بر كاهش آلودگی هوا و میزان گردوغبار بیان نمود: آبگیری و حیات دشت ها و تالاب ها تأثیر به سزایی در كاهش حجم الودگی و میزان گردوغبار در ماه های گرم سال داشته به صورتی كه بعد از سیلاب و بارندگی شدید ابتدای سال قبل قریب به ۶۰ روز هوای سالم و پاك را در سطح استان نظاره گر بودیم.
مدیر كل حفاظت محیط زیست استان در مورد مطالبات این اداره اظهار داشت: افزایش حجم آب رها شده از سد ۱۵خرداد در تابستان و عدم برداشت بیش از اندازه كشاورزان را به شكل جدی انتظار داریم و ازین رو امیدواریم به جهت بارندگی های مناسب و افزایش حجم ذخیره آب در سد های ۱۵ خرداد و الغدیر، تخصیص حقابه زیست محیطی استان طبعاً بیشتر از سال قبل محقق شود.
مشكینی در انتها اظهار داشت: استان قم یكی از تالابی ترین مناطق كشور بوده و به جهت دارا بودن ظرفیت های بزرگ زیست محیطی، همه ساله میزبان پرندگان مهاجر بوده است واز طرفی این تالاب ها با وسعت حدود۱۰۰ هزار هكتار، ۱۰درصد وسعیت جغرافیایی استان را می سازند.1399/01/28
13:27:31
5.0 / 5
2222
تگهای خبر: آب , آلودگی هوا , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است