در ایام كرونایی هوای دهلی نو كجا و هوای تهران كجا !

در ایام كرونایی هوای دهلی نو كجا و هوای تهران كجا !

حیوان خانگی بگیر: بنابر تصویری كه در یك سایت از شهرهای مختلف جهان پیش و بعد از شیوع ویروس كرونا انتشار یافته است، می توان مشاهده كرد كه شیوع این ویروس به سبب قرنطینه و كاهش كارهای انسانی سبب كاهش نیتروژن دی اكسید در شهرها شده است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، در این تصویر می توانید تصویر كاهش نیتروژن دی اكسید ۸ شهر جهان در بازه زمانی اول مارس تا ۵ آوریل ۲۰۱۹ را در مقایسه با اول مارس تا ۵ آوریل ۲۰۲۰ مشاهده كنید.
نیتروژن دی اكسید یا دی اكسید نیتروژن (NO2) از مهمترین آلاینده های هوا محسوب می شود. هر سال میلیون ها تن از این گاز در اثر كارهای انسانی خصوصاً مصرف سوخت های فسیلی تولید می شود. دی اكسید نیتروژن در تركیب با هوای مرطوب تولید اسید نیتریك می كند كه سبب پوسیدگی شدید فلزات می شود. همین طور در غلظت های بالا موجب ایجاد مه دود شده و میدان دید را به شدت می كاهد و بر رشد گیاهان اثر منفی شدید دارد.
گاز دی اكسید نیتروژن كه یكی از خطرناك ترین آلاینده های جوی محسوب می شود، گازی با قدرت اكسیدكنندگی بسیار بالا است و اثرات مخربی بر روی بدن انسان و محیط زیست دارد. این گاز بطور عمده ناشی از احتراق سوخت های فسیلی است و بدین سبب از مهمترین عوامل آلاینده هوا خصوصاً در كلان شهرهایی مثل تهران بشمار می رود.
این گاز می تواند سبب ایجاد مشكلات جدی تنفسی و التهاب چشم در انسان شود. اختلال در بویایی، خستگی، تحریك گلو، ناراحتی های اعصاب و افزایش برونشیت حاد از دیگر اثرات قرارگیری در معرض گاز نیتروژن دی اكسید است؛ بدین جهت كاهش آن می تواند بسیار مفید باشد، اما با نگاه بر این تصویر می توان دریافت میزان نیتروژن دی اكسید شهر تهران نسبت به شهر دهلی نو هند تغییر زیادی نكرده است و این در حالیست كه دهلی نو با جمعیت ۲۸ میلیونی كه حدود سه برابر جمعیت تهران است، میزان نیتروژن دی اكسید آن به سبب قرنطینه به طرز شایان توجهی كاهش یافته است.
در این تصویر میزان انتشار گاز دی اكسید نیتروژن ۸ شهر تهران، دهلی نو، پراگ، لس آنجلس، لندن، مادرید، میلان و مسكو قبل و پس از آمدن این ویروس كشنده قابل مشاهده می باشد و تنها شهری كه تغییر چندانی در كاهش میزان انتشار گاز دی اكسید نیتروژن آن مشاهده نمی گردد، تهران است. حتی شهر میلان كه میزان انتشار گاز دی اكسید نیتروژن آن قبل از آمدن این ویروس بسیار بالا بود، بعد از قرنطینه و كاهش كارهای انسانی به طرز شگفت آوری كاهش یافته است. نقشه میزان انتشار گاز دی اكسید نیتروژن لس آنجس پیش از ورود كرونا نیز نزدیك به نقشه قبل از آمدن كرونا در تهران است، اما حتی انتشار این گاز خطرناك در این شهر كه جمعیت آن حدود ۴ میلیون نفر است نیز بعد از آمدن كرونا كاهش یافته است كه در تهران ما این گونه نیست.

1399/01/29
20:27:46
5.0 / 5
2710
تگهای خبر: تولید , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است