همزمان با پنجاهمین سالگرد روز زمین مطرح شد

كاهش چشم گیر آلودگی هوا در چند شهر بزرگ جهان به دنبال محدودیت های كرونایی

كاهش چشم گیر آلودگی هوا در چند شهر بزرگ جهان به دنبال محدودیت های كرونایی

حیوان خانگی بگیر: تجزیه و تحلیل های زیست محیطی نشان داده است محدودیت های تردد و توقف فعالیتهای صنعتی كه به منظور مهار شیوع كروناویروس جدید انجام گرفته، منجر به كاهش بی سابقه آلودگی هوا در سرتاسر جهان شده است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، شهرهای بزرگ كه با بدترین وضعیت آلودگی هوا در جهان مواجه بودند، در مدت زمان سه هفته اعمال محدودیت های مقابله ای با كروناویروس، شاهد كاهش ذرات كشنده آلاینده تا ۶۰ درصد نسبت به سال قبل بوده اند.
كارشناسان ۱۰ شهر بزرگ در سرتاسر جهان را مورد مطالعه قرار دادند كه میزان نسبتاً بالایی از مبتلا شدن به كروناویروس و اقدامات مقابله ای با شیوع این بیماری را اتخاذ نموده اند.
این مطالعه سطوح ذرات میكروسكوپی مضر معروف به PM ۲.۵ را مقایسه كرده است. این آلاینده كه قطری كمتر از ۲.۵ میكرومتر دارد، بسیار خطرناك تلقی می شود، چون كه می تواند در اعماق ریه ها نفوذ كرده و به اندام های دیگر و جریان خون منتقل شود كه خطرات جدی برای سلامتی به همراه دارد.
هفت شهر از ۱۰ شهر مورد مطالعه همچون دهلی نو، سئول، ووهان و بمبئی شاهد پیشرفت چشم گیر در كیفیت هوا بودند. شهرهایی كه همیشه دارای سطح بالاتری از آلودگی PM۲.۵ بوده اند، شاهد بیشترین افت سطوح آلودگی هم بودند.
این گزارش همزمان با پنجاهمین سالگرد روز زمین انتشار یافته كه سال جاری بر اقدامات اقلیمی متمركز شده است.
به قول سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا هم اكنون یك بحران جهانی بهداشت است، چونكه سالانه جان هفت میلیون نفر را می گیرد. دانشمندان می گویند كاهش تولید گازهای گلخانه ای جهانی بهترین روش برای پاكسازی هوا و پیشگیری از مرگ ومیرهای ناشی از آلودگی است.
نویسندگان این گزارش می گویند باآنكه انتظار می رود آلودگی هوا باردیگر با شروع مجدد فعالیتهای اقتصادی بعد از كروناویروس افزایش یابد اما این شرایط خارق العاده نشان داده است چگونه تغییرات در فعالیتهای جوامع می تواند تاثیر مهمی بر محیط و هوای تنفسی بگذارد.
بنا بر گزارش سی ان ان، كارشناسان اعلام نمودند در حالیكه بسته شدن ناگهانی همه كارخانه ها و ممنوعیت تردد خودورها در جاده ها چاره پایداری نیست اما می تواند چاره ای برای حفظ شرایط جوی در شرایط موجود باشد. حركت به سمت منابع پایدار انرژی برای تولید برق، محدود كردن خرید افراد به كالاهای اساسی، انتخاب حالت های پاك تر حمل و نقل همچون پیاده روی و دوچرخه سواری در شرایط انتشار كرونا كه آلودگی هوا می تواند منجر به افزایش مرگ و میرهای ناشی از این عفونت ویروسی شود هم سفارش می شود.1399/02/04
13:38:19
5.0 / 5
2035
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است