رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران؛

آغاز چالش بزرگ همه گیری های ویروسی

آغاز چالش بزرگ همه گیری های ویروسی

به گزارش حیوان خانگی بگیر رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران، اظهار داشت: بررسی ها و تحقیقات نشان می دهد كه ۱۰.۹ درصد از كودكان و ۸.۹ درصد از بزرگسالان كشور، علایم بالینی آسم را از خود بروز می دهند.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، مصطفی معین، به مناسبت روز جهانی آسم، تصریح کرد: سالگرد روز جهانی آسم در سال ۱۳۹۹ با پاندمی کرونا همراه شده است که اندام ریه انسان را بعنوان اصلی ترین هدف مورد تهاجم و صدمه زایی قرار می دهد. وی ادامه داد: هرچند با پیشرفت های پر شتاب علوم پزشکی و فناوری های تشخیصی- درمانی همچون تولید واکسن ها و آنتی بیوتیک ها و تجهیزات آزمایشگاهی و بیمارستانی، شیوع و تلفات عفونت های حاد طی یکصد سال قبل به تدریج کاهش پیدا کرد و ریشه کن گردید، اما پاندمی کنونی نشان از آغاز چالش های بزرگ جامعه بشری با همه گیری های ویروسی دارد. رئیس شورایعالی نظام پزشکی کشور، افزود: از اواسط قرن گذشته به این طرف، با گسترش شهرنشینی و آلودگی هوای شهرها، تخریب محیط زیست و تغییرات آب و هوایی، زندگی آپارتمانی و تماس بیشتر انسان با آلاینده های فضای بسته، ترویج رفتارهای غیر بهداشتی و سبک ناسالم زندگی از نظر نوع رژیم غذایی، عدم تحرک و چاقی، و هم رفتارهای پرخطر مانند مصرف سیگار و مواد شیمیایی و الکل باعث شیوع روز افزون بیماری های مزمن و غیر واگیر (NCD) جایگزین بیماری های عفونی حاد و مسری گردید. معین اضافه کرد: از مهم ترین بیماری های مزمن و غیر واگیر که بیشترین هزینه ها و مرگ و میر را در جهان امروز سبب می شود می توان بیماری های قلب و عروق، بیماری های انسدادی و مزمن تنفسی، آسم و آلرژی ها، دیابت و بدخیمی ها را نام برد. این امراض شایع که بیشترین هزینه ها و بار بیماری مانند هزینه های دارو و درمان، کاهش بهره وری در تولید و خدمات و اقتصاد جوامع، افت تحصیلی کودکان و جوانان، کاهش کیفیت زندگی بیماران و خانواده ها و میلیون ها تلفات انسانی را می سازند، متأسفانه عامل خطر زمینه ای ابتلاء به نوع شدید عفونت کرونا (COVID-۱۹) هم هستند. وی به عوامل خطر مشترک و چهارگانه ای که زمینه ساز این بیماری ها و افزایش تلفات انسانی است، اشاره نمود و اظهار داشت: اول، مصرف دخانیات و یا قرار گرفتن در معرض دود آن است که علت اصلی سرطان ریه، بیماری های انسدادی و مزمن تنفسی(COPD) و تشدید آسم و آلرژی هاست. دوم، مصرف غذاهای آماده مصرف و پر از چربی های مضر و فاقد آنتی اکسیدان که چاقی، افزایش وزن و فشار خون را به همراه دارند. سوم، عدم تحرک به علت زندگی ماشینی و ساعات طولانی که بخصوص کودکان، نوجوانان و جوانان در اینترنت و تماشای تلویزیون و ماهواره صرف می کنند و عامل افزایش وزن، چاقی و صدمه های روانی- اجتماعی است و چهارم، افزایش مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر در بستری از مشکلات اخلاقی، روانی و معضلات اقتصادی و اجتماعی است. معین اضافه کرد: عوامل خطر چهارگانه در جوامع فقیر و در فضای اجتماعی همراه با تبعیض، بی عدالتی، بیکاری و تورم، عدم ثبات و امنیت، ناهنجاری های اخلاقی و فقدان بهداشت و تغذیه و هوای پاک و دسترسی کافی و برابر به پزشک، تاثیر مخرب و دوچندانی بر سلامت انسان ها و گسترش صدمه های اجتماعی دارند.
رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران، افزود: بر پایه نتایج پژوهش های اپیدمیولوژیک انجام گرفته در سطح ملی در سال های اخیر، ۱۰/۹ درصد از کودکان ایرانی و ۸/۹ درصد از بزرگسالان علایم بالینی آسم را از خود بروز می دهند که هزینه های فزاینده بهداشتی- درمانی و اقتصادی به خانواده ها و کشور تحمیل می کند.
وی اظهار داشت: مدیریت این فرایند خسارت بار در سطح کشور در گرو داشتن یک عزم و برنامه ملی است و درمان بیماران هم شامل چهار رکن ارزیابی شدت بیماری، آموزش و جلب مشارکت بیماران، پرهیز از عوامل خطر محیطی و تجویز درمان دارویی است که با مدیریت پزشکان معالج به انجام می رسد. در این میان وزارت بهداشت، با کمک انجمن های علمی و دیگر نهادهای مدنی نقش محوری را از نظر مسئولیت های سیاستگذاری و برنامه ریزی، ایجاد هماهنگی و جلب مشارکت عمومی بر عهده دارد.
معین اضافه کرد: عرضه آموزش های عمومی در جهت ارتقای سواد سلامت، اصلاح و تحول در ساختار نظام سلامت بر پایه اطلاعات و شواهد علمی، طراحی و اجرای پژوهش های اپیدمیولوژیک، تقویت نیروی تخصصی و کارشناسی، ارتقای مدیریت علمی، بهبود کیفیت خدمات بهداشتی و پیشگیری، ایجاد دسترسی عمومی و عادلانه به دارو و درمان، گسترش کمی و کیفی پوشش همگانی بیمه های درمانی، افزایش سرانه بهداشت و درمان در برنامه های توسعه و بودجه های سالانه کشور همچون راهبردها و برنامه های پیشنهادی است.
وی اظهار داشت: امیدوارم بیماران گرفتار آسم و آلرژی، بیماری های مزمن تنفسی و دیگر بیماری های مزمن غیر واگیر با رعایت سفارش های بهداشتی، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و ادامه درمان های تجویز شده قبلی با هماهنگی پزشکان معالج خود بتوانند در دوره همه گیری کرونا در حفظ سلامتی و پویایی و نشاط خود بیشتر از پیش مشارکت نمایند.

1399/02/14
20:41:43
5.0 / 5
2357
تگهای خبر: آب , آلودگی هوا , آموزش , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است