10 نكته درباره وقوع آتش سوزی در جنگل ها و راههای جلوگیری از آن

10 نكته درباره وقوع آتش سوزی در جنگل ها و راههای جلوگیری از آن

به گزارش حیوان خانگی بگیر درپی بارندگی های زیاد سالجاری و افزایش سطح پوشش گیاهی احتمال آتش سوزی در عرصه های طبیعی در فصل گرم سال هم افزوده شده و این شرایط لزوم كوشش برای جلوگیری از حریق در جنگلها و مراتع و اتخاذ تمهیدات لازم برای اطفای آتش سوزی در این حوزه ها را بیشتر كرده است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا در زمینه آتش سوزی در عرصه های طبیعی به ۱۰ نکته جهت پیشگیری و مضرات وقوع حریق اشاره شده است.
* آتش سوزی جنگل ها می تواند گسترده و خطرناک باشد؛ اما به سبب اینکه جنگل های کشور نم و رطوبت و علف های سبزی دارند و نور خورشید به صورت محدودتری به زمین جنگل ها می تابد، کمتر مستعد آتش سوزی هستند.
*مراتع دارای پوشش گیاهی، بیشتر مستعد آتش سوزی هستند چونکه پوشش گیاهی آنها در فصل تابستان خشک و مهار آتش آن دشوار می شود.
*آتش سوزی بقایای زمین های کشاورزی به سبب قرابت با مراتع، یک خطر بسیار جدی شمرده می شود چون که آتش برافروخته شده در آن می تواند به راحتی به مزارع و عرصه های طبیعی اطراف سرایت کند و مشکلات زیست محیطی و اقتصادی به همراه داشته باشد.
*آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی می تواند سبب معضلاتی همچون نابودی میکروارگانیسم های خاک و حاصلخیزی خاک، افزایش میزان گاز دی اکسید کربن و اثر گلخانه ای در کره زمین، افزایش میزان تولید گرد و غبار، افزایش تصادفات جاده ای بر اثر دود گرفتگی، از بین رفتن گونه های گیاهی پرارزش و درختان کهنسال، از بین رفتن تنوع های زیستی و به دام افتادن حیات وحش در شعله های آتش شود.
*افرادی که برای گردش وارد طبیعت می شوند باید از آتش افروزی در طبیعت جدا خودداری و تلاش کنند مواد غذایی مورد نیاز خود مانند چای و غذا را از منزل و یا از مغازه ها تهیه کنند یا زغال به همراه خود ببرند تا مجبور به سوزاندن پوشال یا قطع تنه درختان نشوند و با رعایت نکات لازم آتش را روشن و در نهایت آنرا با آب خاموش کنند و از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنند.
*وسایلی مانند شیشه و فلز به سبب اشتعال زایی نباید در طبیعت رها شوند چونکه اقلامی مانند شیشه می تواند گاهی مانند یک ذره بین عمل کند و با تابش نور خورشید باعث آتش سوزی گیاهان و علف های خشک شود.
*کشاورزان و صاحبان تعاونی های کشاورزی خصوصی با ایجاد «آتش بُر» در مزارع خود می توانند از پیشروی آتش ها جلوگیری نمایند و کسانی که که امکانات کشاورزی خوبی مانند تراکتور و منبع آب دارند می توانند هنگام آتش سوزی در مراتع به کمک دیگر کشاورزان محاصره شده در آتش بشتابند.
*سازمان های مردم نهاد و کوهنوردان هم با فراگیری آموزش های ویژه اطفای حریق می توانند هنگام آتش سوزی در مناطق طبیعی بخصوص مناطق جنگلی صعب العبور و یا کوهپایه در امدادرسانی کمک کنند.
*دولت باید با در اختیار قرار دادن بودجه های خاص جهت تهیه امکانات و تجهیزات اطفای حریق اقدام نماید و با تشکیل یک کارگروه با حضور یگان های محیط بان و جنگلبان و حضور نظامیانی که مجهز به تجهیزات هوایی از قبیل هواپیما و چرخ بال هستند در موقع بحران از این سازمان های مردم نهاد برای مهار آتش استفاده نماید.
* نهادهای دولتی با شناسایی و تهیه نقشه هایی از مناطق و کانون های بحران چاره هایی برای مهار آتش در کمترین زمان پیدا کنند.1399/02/18
13:11:25
5.0 / 5
2409
تگهای خبر: آب , آموزش , بارندگی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است