جنگل های شمال از نقشه ایران پاك می شود؟

جنگل های شمال از نقشه ایران پاك می شود؟

حیوان خانگی بگیر: از تهران خیال قاچاقچیان چوب این روزها با برداشته شدن تدریجی محدودیت های تردد ˮكروناییˮ راحت تر شده و جبران روزهای بیكاری شان را كرده اند تا آنجا كه به مانند مورچه هایی كه دسته جمعی به یك تكه استخوان كوچك حمله می كنند، این دفعه با بی رحمی هر چه بیشتر به جنگل بازگشته اند و مانند موریانه به جان جنگل افتاده اند.


یک ویروسی که به چشم هم نمی آید به اسم کرونا، چه کارها که نکرد؛ مردم دنیا را خانه نشین کرد، اقتصاد جهانی را زمین زد و خیلی ها را ورشکست و بیکار کرد، اما با همه گرفتاری هایی که برای مردم ایران و جهان ایجاد کرد، حداقل یک تنفس واقعی یک ماهه به جنگل های شمال داد.
دلیل هم ساده است و روشن؛ چوب بری ها تعطیل شدند، ورودی بیشتر روستاهای شمال بسته شدند و دهیاری ها برای جلوگیری از ورود مسافران در حال کشیک دادن بودند؛ همین شد که قاچاقچیان از ترس به دام افتادن مدتی کار را متوقف کردند چونکه باید چوب ها را با ماشین های بدون پلاک در حاشیه شهر تخلیه می کردند و درنتیجه احتمال لو رفتن قاچاق بیشتر می شد.

متاسفانه همه تنفس واقعی جنگل تنها در همان یک ماه با نگهبانی "کرونا"از جنگل های شمال بود و حالا قاچاقچیان با گستاخی هر چه بیشتر برگشته اند؛ یک قاچاقچی چوب که فعالیت اش در جنگل های اطراف نور در استان مازندران است به خبرنگار ایسنا گفته، به دلیلهای نامعلومی در ضمن ۱۰ روز اخیر قیمت چوب جنگلی همچون راش از کیلویی ۲۲۰۰ تومان به ۲۵۰۰ تومان و توسکا از کیلویی ۲۰۰۰ تومان به ۲۲۰۰ تومان رسیده است.
او شب ها ۲ تن چوب خام و به اصطلاح "چوب گرد" (چوب های تهیه شده بوسیله برش های عرضی تنه یا شاخه درخت) معادل ۴ درخت جنگلی قطع می کند و به کمک کارگرانش که اکثرا از فرزندان و هم محلی هایش هستند بار نیسان می کنند و بامداد ها تحویل کارخانه های چوب بری می دهند.
خزان درختان جنگلی سال هاست که شروع شده و حداقل در چهل سال اخیر سطح جنگل های هیرکانی از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار یعنی حدودا به نصف رسیده است.
این قاچاقچی، چوب ها را به سبب قاچاق بودن نمی تواند نگه دارد و به صورت خیس به مشتری می فروشد؛ چوب هم سر دستش نمی ماند و خیلی سریع به هر چوب بری که قیمت بالاتری پیشنهاد دهد عرضه می کند.
او که می گوید مو لای درز کارش نمی رود، چوب های جوان و مولد جنگل را با قطر ۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر قطع می کند و به مشتری پیشنهاد می دهد. مسئولیت حمل بار به هر شهری از ایران در صورتیکه ماشین های مورد استفاده همچون کامیون و نیسان توسط مشتری کرایه شده باشد با خود مشتری است و البته پیشنهاد می دهد که حتی می تواند با نیسان خودش بار را حمل کند و بدون مشکل و ترس از ایست بازرسی ها بار چوب قاچاق را تحویل دهد.
در حین تهیه این گزارش خبرنگار ایسنا متوجه شد که قاچاقچیان، نواحی جنگلی را بین خودشان تقسیم کرده اند و قاچاقچی فعال در منطقه نور چوب قاچاق را برای فروش به منطقه آمل می برد و در منطقه فعالیت خود نمی فروشد.
برای نمونه در سطح ۲۰۰ هکتار از جنگل های منطقه آمل ۱۰ قاچاقچی فعالیت می نمایند. پرسش اینجاست که چطور قاچاقچیان به آسانی چوب های قاچاق را به راحتی و بدون ترس به دلال کارخانه های چوب بری و بعد هم صنایع مبل سازی در تهران منتقل می کنند.
قاچاقچیان برای این که بتوانند راحت فعالیت کنند به وسط جنگل می روند تا ماموران محیط بانی آنها را کمتر ببینند، بدین سبب کارشان با دردسر بیشتری هم راه است چونکه باید چوب قاچاق شده را با قاطر و اسب به حاشیه جاده رسانده و از آنجا بار نیسان کنند.
قرار بود صدای اره موتورها در جنگل خاموش شود و با اجرای طرح "تنفس جنگل" و "کمربند سبز" به آنان جان باردیگر بخشیده شود اما شد بلای جان، چونکه نه برخی دامداران و به اصطلاح " گالشی ها" حاضر شدند از جنگل خارج شوند و نه قاچاقچیان از نسل کشی جنگل های شمال سیر شدند.
نه طرح کمربند سبز( خروج دام از جنگل) موفق بود و نه طرح دوم یعنی تنفس جنگل؛ چونکه با وجود اجرای طرح اول، هنوز دام ها در عرصه جنگلی می چرند و نهال های خود رو را از بین می برند و در طرح دوم تنفس جنگل هم بهره بردار که تا قبل از این از درختهای از کار افتاده استفاده می کرد حالا با ممنوع شدن برداشت از جنگل و افزایش قیمت چوب وارداتی، اطراف جنگل می چرخد و شب ها وارد جنگل شده و درختان جوان و مولد با حداکثر قطر ۴۵ سانتیمتر - و نه درختان پیر - را از بیخ و بن کنده و می برند؛ آنان با این کارشان جنگل را مقطوع النسل می کنند.

یکی از مخاطبان ایسنا هم از وضعیت قاچاق چوب در جنگل های شمال گلایه کرده و گفته، "واقعا دیگه باید چه اتفاقی بیفته که مردم و مسئولین فکری جدی و عملی برای محافظت از این ثروت ملی که در حال غارت شدن هست، انجام بدهند؟ هر دستگاه ناظری که از این چپاول جلوگیری نکند، خطای بزرگی مرتکب شده است."
مخاطب دیگری هم کامنت گذاشته و گفته، " فساد به سبب نظارت ناقص و ناکارآمد شدیدا به کشور لطمه وارد میکند و مسئولین قانون گذار و ماموران ناظر بعنوان یک طرف اصلی قضیه باید فکری کنند."
یک مخاطب هم تصریح کرده، "برخی در کشور باور نمی کنند که فاجعه ای درحال رخ دادن است. از ترس برخی مسائل چشم برروی تخریب منابع طبیعی بسته می شود، چون برای اشتغال قاچاقچیان هم راهکاری نیست."
آنهایی که قرار بود ابروی جنگل را درست کنند حالا چشمش را هم درآورده اند و در واقع با توقف طرح بهره برداری از جنگل ها، چوب بری ها هم بیکار شدند و همین شده که آنها تن به خرید چوب های قاچاق با قیمت ارزان تر بدهند.
حاشیه نشینان بیکار جنگل دست در دست چوب برهای متخلف داده و شبانه روز حداقل از یک منطقه ۵۰۰ هکتاری در غرب جاده هراز( رودخانه هراز تا جوربند) ۲۰ تا ۲۵ تن چوب صنعتی قاچاق از جنگل خارج می کنند، به عبارت دیگر اگر قاچاقچی با یک اره موتوری ماهر روزانه ۱۰ ساعت کار کند در طول یک هفته ۴۰۰ درخت قطع و آماده حمل می شود.

قاچاقچیان با آسودگی خاطر در حال فعالیتند و به فرض هم اگر شناسایی شوند مگر چقدر جریمه شان است؟ اگر هم از جلوی جنگلبانی با بار سه تنی نیسان و یا ۹ تنی کامیون هم بگذرند باز هم باکی ندارند، چونکه به فرض که از طرف منابع طبیعی به دادگاه شکایت برده شود که قاچاقچیان در حال حمل چوب قاچاق دیده شدند، جریمه اش در حدی نیست که بازدارنده باشد.

گفته می شود جنگلبانی باید اصرار کند که حامل چوب جنگل، قاچاقچی است و حال اگر مدارک و حواله حمل قابل قبولی هم نداشته باشد و جنگلبان قسم هم بخورد بسته به حجم درخت، قطر و سال و سن درخت و سابقه قاچاقی، جریمه ای ناچیز و حدود ۸۰۰ هزار تومان از طرف دادگاه می شود و جریمه ای هم در حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای بار نخست تخلف از طرف جنگلبانی بریده می شود و داستان پرونده با حدود ۲ میلیون تومان بسته می شود و تنها در صورت تکرار جرم، جریمه به صورت ضریبی افزایش می یابد.

گرچه هم اینک نیروهای شرکت های بهره برداری برای محافظت از جنگل ها در کنار سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری از طرف دولت، آن هم با هزار دردسر در پرداخت حقوق ماهیانه مامور شدند اما بیشترشان تنها فعالیت قاچاقچیان را به نظاره نشستند، چونکه پشتوانه ندارند و دل شان به تنبیه های گاه و بیگاه و ضعیف مامور قانون که همان یگان حفاظت و قاضی ها باشد قرص نیست اما چرا؟ حتی عباس نژاد، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز شهریور سال ۱۳۹۸، وجود قاچاق چوب در جنگل را انکار نکرده اما در عین حال تاکید کرده، شدت عمل در برخورد با قاچاقچیان چوب را افزایش داده اند.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره قوانین اظهار داشت: طبیعتا دستگیری و برخورد قضایی در این خصوص اگر بازدارنده نباشد، ما با تداوم این مساله مواجه هستیم و این واقعیت وجود دارد که برخوردها دراین زمینه بازدارنده نمی باشد و عدم بازدارندگی موجب تکرار جرم در این عرصه شده است.
او که شهریور ماه سال قبل این صحبت ها را منتشر نموده یادآور شده، ما هم در جنگل های شمال و هم در جنگل های زاگرس و ارسباران کشفیات بسیاری داریم، اما در ماه گذشته (مرداد ۱۳۹۸)که آمارها را بررسی می کردیم، بیشترین کشفیات مربوط به جنگل های گیلان و مازندران بوده است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها تصریح کرده، یک سری از قاچاق ها توسط روستاییانی است که در دل جنگل هستند و منبع درآمدی و امکانات سوختی ندارند، بدین سبب هم جهت استفاده خودشان و هم برای فروش مبادرت به قاچاق می کنند.


به گزارش جوان آن لاین، تا آخر سال ۹۲، مرتکبین به جرائم منابع طبیعی برابر با قانون مجازات قاچاق کالا و ارز که در صلاحیت ذاتی دادسراهای عمومی و انقلاب بود، تحت تعقیب قرار گرفته و مجازات موضوع این قانون در حق آنان اعمال می شد.
اما در اوایل سال ۱۳۹۳ با تصویب قانون جدید و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به ماده ۴۸ قانون منابع طبیعی که حمل چوب و زغال جنگلی را در تمام نقاط کشور ممنوع می دانست، اشاره نشد. این قانون جدید، فقط کالاهای ممنوعه را مشمول رسیدگی در محاکم قضایی دانسته و برخلاف قانون قدیم، تهیه و حمل زغال و چوب های جنگلی را در شمار کالاهای ممنوعه قرار نداده و صلاحیت رسیدگی به این گونه جرائم منابع طبیعی را از محاکم قضایی سلب و در صلاحیت دستگاه اداری تعزیرات حکومتی قرار داده است.
برخی کارشناسان پیشنهاد داده اند که منابع طبیعی از وزارت جهادکشاورزی مستقل شده و دادگاه ویژه ای برای منابع طبیعی ایجاد شود و جریمه های سنگین برای قاچاق چیان وضع شود.
پیشنهاد دیگر آن است که دادستانی ها به همراه مامور منابع طبیعی بعنوان یگان حفاظت از چوب بری ها بازدید کرده و چوب بری های بدون پروانه کسب را جمع کنند، بدین سبب هر چقدر مامور منابع طبیعی گزارش دهد اما اثرگذاری نداشته و جریمه ها بازدارندگی نداشته باشد، مبارزه با قاچاق چوب فایده ای ندارد.
مهر ماه سال ۹۸ گفته شد طرح «مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی» که به طرح جایگزین جنگلداری مشهور است، مقرر است از سال ۹۹ اجرایی شود و همزمان با آن طرح «تنفس» به اتمام برسد.

محمدعلی معصومی، مدیرکل دفتر جنگلداری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها به ایسنا اظهار داشته بود: هدف این طرح تمرکز بر موارد اقتصادی جنگل به جز برداشت چوب برای روستاییان است.
مدیرکل دفتر جنگلداری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در پاسخ به این پرسش که آیا در طرح جایگزین برداشت چوب از جنگل دیده شده است یا خیر، توضیح داد: سیاست سازمان جنگل ها مانند گذشته برداشت چوب از جنگل نیست البته باید در این زمینه به دو نکته اشاره کرد؛ نکته اول اینکه درختان شکسته، باد افتاده و ریشه کن شده برای پایداری جنگل، جلوگیری از گسترش حریق و آفات باید از جنگل بیرون بروند و نکته دوم اینکه در امتداد پرورش جنگل و پایداری اکوسیستم این احتمال وجود دارد که بخواهیم در جنگل های دست کاشت دخالت و اگر سیاست های سازمان به ما اجازه دهد درخت را قطع نماییم.
این گزارش تنها گوشه ای از عمق فاجعه ای را نشان میدهد که هم مسئولین ذیربط، هم مردم و هم قاچاقچیان چوب آنرا می دانند اما اینکه چرا با وجود گزارش خبرنگاران و ماموران منابع طبیعی اقدام جدی و بازدارنده ای برای متوقف کردن قطع جنگل ها نمی گردد، سوال جدی است که هنوز پاسخی برای آن نیافته ایم.
باور کنید اگر این روند ادامه داشته باشد همان نصف جنگل باقیمانده شمال هم ظرف تنها چند سال بطور کلی ناپدید می شود و آن گاه است که هر چه بکارند باز نمی توانند جلوی قهر طبیعت را بگیرند؛ نتیجه آن می شود که ممکنست ساکنین شمال آواره شوند و مردم سایر مناطق ایران نیز تبعات گرم تر شدن ایران را با گرد و غبارهای بیشتر بچشند؛ ای کاش در حد کرونا می توانستیم از جنگلهای شمال محافظت نماییم.
منبع:

1399/02/24
15:51:38
5.0 / 5
1954
تگهای خبر: آب , جنگل , حفاظ , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است