سرخ شدن حوض سلطان و تلنگر بزرگ به برنامه ریزان كشور

سرخ شدن حوض سلطان و تلنگر بزرگ به برنامه ریزان كشور

به گزارش حیوان خانگی بگیر قم معاون فنی اداره كل محیط زیست استان قم سرخ شدن حوض سلطان را حاصل یك فرآیند جالب و بسیار مهم و اقتصادی اكوسیستمی دانست كه باید قدرآن را دانست و از آن بهره برد.


سید احمد شفیعی در گفتگو با ایسنا با اشاره به سرخ شدن رنگ دریاچه حوض سلطان قم در حاشیه اتوبان قم، تهران اظهار داشت: یکی از نکاتی که در مورد این دریاچه های فراشور فصلی در حوزه اکوسیستمی باید بیان کرد این است که شاید بسیاری حیات و فعالیت و زندگی و پویایی تالاب‎ هایی چون حوض سلطان را باور نداشتند و اصلا این دریاچه را جزو تالاب ها به حساب نمی آوردند.
وی اضافه کرد: این تغییر رنگ در واقع یک تلنگر بسیار جدی به همه کسانی بود که تا کنون تصور می کردند که دریاچه حوض سلطان و نظایر آنرا باید تبخیر کرد و با رشد معدن کاری، ذخایر آنرا برداشت و به حال خود رها کرد.
معاون فنی اداره کل محیط زیست استان قم بیان نمود: یک سری جلبک های تک سلولی که دو تاژکی هستند در آب های شور رشد پیدا می کنند. زمانی که شوری آب از یک غلظت خاص بالاتر می رود رنگ ریزه سرخ تولید می شود که همان ماده کاروتن یا ویتامین آ است که در صنایع غذایی استفاده می نماییم.
وی اظهار داشت: کاروتن یا ویتامین آ در سطح و اشل صنعتی تولید می شود و یکی از مهمترین نیازهای بشر است که ارزش اقتصادی و دارویی بسیاری دارد و این پدیده اکولوژیکی ثابت کرد که چنین ظرفیت عظیمی را نباید به همین سادگی نادیده گرفت.
وی اظهارکرد: سال جاری سطح ذخایر آبی دریاچه حوض سلطان نسبت به دهه های گذشته افزایش یافته و به نقل شرکت آب منطقه ای قم با تصویر هوایی ثابت شد که این سطح ذخیره از سال 55 تا کنون در این دریاچه وجود نداشته است.
وی اظهار داشت: وقتی این سطح از آب ایجاد می شود و غلظت و شوری آب از یک سطحی فراتر می شود، کاروتن، خویش را بروز می دهد و ثابت می کند که حفظ محیط زیست تا چه اندازه می تواند در ایام سخت و همینطور توسعه اقتصاد مقاومتی به کمک ما بیاید.
وی با اشاره به آثار مختلف اقتصادی و فرهنگی و محیط زیستی این پدیده بیان نمود: اگر حق آبه های این دریاچه به درستی تامین گردد هرساله چنین پدیده و این ظرفیت عظیم آبی را خواهیم داشت که از حیث گردشگری هم جالب توجه خواهد بود. در کنار این خصوصیت 250 ماده و خصوصیت اکولوژیکی دیگر هم در این دریاچه وجود دارد که باید قدر آنها را دانست و از آنها بهره برد.1399/03/30
11:54:05
5.0 / 5
1939
تگهای خبر: آب , تولید , زندگی , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است