بلوط ها برای البرز به سوگ نشسته اند

بلوط ها برای البرز به سوگ نشسته اند

به گزارش حیوان خانگی بگیر بوشهر در چنین روزهایی در سال ۹۵، حمیدرضا كنگوزهی معلم جوان ۲۷ ساله دیار بلوچستان كه چگونه در زیر آوار دیوارهای لرزان مدرسه جان باخت، اما هیچگاه این سقف فرو نریخت تا نجات بخش جان دانش آموزانش باشد.


او آخرین درس ایثار و فداکاری را روی تخته، درست در مدرسه ای بر روی نقطه صفر مرزی برای دانش آموزانش این گونه نوشت و خود رویا شد و به خاطرات ماندگار در ذهن و روح مردمان این سرزمین پیوست. سراسر کشورمان را اندوهی جانکاه فرا گرفت. هیچ بالگردی بلند نشد تا او را از روستای دور افتاده روتک خاش به نزدیک ترین مرکز درمانی برساند و در نیمه راه جان می سپارد.

بار دیگر آسمان کشورمان ستاره ای دیگر چید، البرز زارعی گل پرپر شده زاگرس ستاره دیگر این سرزمین است تا آن که ستون های آسمان بر فراز این خاک افراشته بماند وقتی آتش به جان زاگرس افتاد با دستان خالی به میان معرکه آتش شتافت تا تقلای بلوط های روییده در چین های منظم و رقصان زاگرس را التیام بخشد.
زاگرس حیات جاودان و بنیان بنیادهای زیستی مردمان این سرزمین بوده است.
حیف!!! البرزها دیدند که چگونه، در این برهه بر پهن دشت دامنه های زاگرس بی تدبیری جلوه می نمایند، تا این که مردمان این دیار را بر سر خاکستر آتش نشانید. بلوط نماد زیستن در زاگرس طعمه حریق شد، شاخه های افشان بنه و بادام سوختند و خاکستر شدند، چراگاه ها و مراتع روستایی و عشایری در راه کوچ های عمودی ذوب شدند و گونه های حیات وحش اسیر آتش شدند یا فرار را پسندیدند. سالیان سال بلوط برای همگان نماد زاگرس بوده حالا نام "البرز زارعی" همچون بلوط نماد دیگر زاگرس جاودانه خواهد ماند.

حالا بلوط ها ریشه در خاک دارند و با رنگ و رویی خاکستری برای البرز جوان و رعنای حافظ محیط زیست سر به زیر می گریند و در سینه کش دامنه های زاگرس در غروب امروز به سوگ نشسته اند. گرچه تنش سوخت و همچون زیستمندان زاگرس خاکستر شد اما ذره ذره وجودش با خاک وطن و دل جان ها گره خورده است.

اکنون نام او با افتخار در گوش تاریخ این سرزمین تکرار می شود و هیچ واژگان پرهیاهویی برای تحسین باران ایثارش بر قله های بلند زاگرس کافی نیست. حالا واژه ها بی جان و تهی از معنا شده اند چون که جان با ارزش ترین است و بهایی ندارد، حالا او بدون لالایی مادرانه در کنار بلوط های زادگاهش آرام در سینه خاک و دوستداران این بوم آرام گرفته است و همیشه مانا خواهد ماند.

راضیه اشعثی /فعال محیط زیست
۳۱ خردادماه ۹۹

منبع:

1399/04/01
14:23:17
5.0 / 5
1920
تگهای خبر: آسمان , محیط زیست , نماد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است