رئیس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت خبر داد

جریمه چند میلیونی در انتظار عرضه كنندگان قلیان

جریمه چند میلیونی در انتظار عرضه كنندگان قلیان

حیوان خانگی بگیر: رئیس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، از صدور بخشنامه دادستان كل كشور در خصوص ممنوعیت مصرف مواد دخانی در اماكن عمومی آگاهی داد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، احمد جنیدی جعفری، اظهار داشت: طبق تبصره یک ماده ۱۳ قانون جامع دخانیات مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۸۵ استعمال دخانیات در اماکن عمومی و وسایل نقلیه عمومی ممنوع و تخلف از آن مستوجب حکم به جزای نقدی است.
وی اضافه کرد: به رغم پیگیری های وزارت بهداشت طی سال های اجرای قانون، متاسفانه به سبب اجرای ضعیف قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، مراکز عرضه قلیان در بعضی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور به صورت غیر قانونی گسترش یافت و منجر به افزایش مصرف قلیان در جامعه، خصوصاً در میان جوانان شد.
جنیدی بیان داشت: باتوجه به شیوع بیماری کرونا ویروس در کشور، با درخواست وزیر بهداشت و رئیس ستاد مدیریت بیماری کرونا از دادستان کل کشور برای حمایت حوزه سلامت از ممنوعیت مصرف مواد دخانی و قلیان در اماکن عمومی، بخشنامه دادستانی کل کشور با تاکید بر اجرای قوانین و همکاری و پشتیبانی از بازرسین بهداشت و ضابطین قضایی برای جلوگیری از عرضه قلیان صادر شد. به این منظور با هماهنگی دانشگاه های علوم پزشکی کشور تیم های مشترک با پلیس اماکن و دادستانی تشکیل، بازرسی و نظارت بر اماکن عمومی بطور مستمر انجام و از هرگونه عرضه و استعمال مواد دخانی و قلیان جلوگیری شود. در صورت مشاهده تخلف، با پلمب امکنه، متصدیان این مراکز به مراجع قانونی معرفی می گردند برای اینکه در واقع این اقدام در شرایط حاضر حکم تهدید مقابل سلامت عمومی جامعه را دارد. ضمناً هرگونه تبلیغ درباب عرضه مواد دخانی و همچون قلیان ممنوعست و متخلفین برمبنای مصوبه دولت تا مبلغ ۴۳ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان جریمه می شوند.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، اظهار داشت: ابزارآلات قلیان در انتشار ویروس کرونا موثر است چون محیط مناسبی برای بقا و رشد ویروس و سایر عوامل عفونی و بیماری زا می باشد. وزارت بهداشت در امتداد سیاست های جهانی برای مهار کرونا ویروس، به خاطر خطری که مصرف دخانیات بر تضعیف سیستم دفاعی بدن دارد و افراد را مستعد به ابتلاء بیماری کرونا ویروس و سایر بیماری های کشنده می کند، با هرگونه ارائه تسهیلات برای عرضه و استعمال مواد دخانی در اماکن عمومی مخالفت و تخلفات مربوطه را از مراجع قضایی پیگیری می کند.
وی ممنوعیت عرضه قلیان حتی پس از بازگشایی مراکزی که قبلاً عرضه قلیان داشتند را مورد توجه داد و اضافه کرد: بخشنامه دادستان کل کشور به کلیه دادستان های عمومی و انقلاب سراسر کشور و فرماندهی نیروی انتظامی ابلاغ گردیده و همکاری کاملی در این خصوص داریم. در استان تهران هم به سبب مشکلاتی که در اجرای قانون در سنوات قبل داشتیم، جلسه ای اختصاصی با نمایندگان دادستانی، ناجا و دانشگاه های علوم پزشکی تهران برگزار و مقرر گردید که گشت های ویژه برای بازرسی از اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع صورت گیرد و هرگونه تخلف در مورد عرضه قلیان بلافاصله پیگیری و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شوند.
جنیدی اشاره کرد: اقدام دیگر در این راستا، نامه رئیس فرهنگستان علوم پزشکی به ریاست محترم قوه قضاییه بود که در آن نامه ضمن تاکید بر اجرای ممنوعیت پایدار استعمال دخانیات و عرضه قلیان در همه اماکن عمومی، خواهان برخورد قاطع با تولیدکنندگان و مصرف کنندگان قلیان در این اماکن شدند، به نحوی که سبب عبرت سایر هنجارشکنان شود.
وی اضافه کرد: امیدواریم مردم عزیز و فهیم کشور هم برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان به هیچ وجه به مراکزی که غیر قانونی مبادرت به عرضه قلیان می کنند مراجعه نکنند و با مشاهده موارد تخلف دراین زمینه، آدرس مرکز و امکنه متخلف را به سامانه ۱۹۰ شکایات بهداشتی گزارش دهند.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بیان داشت: به هر حال با توجه به این که بیماری کرونا ویروس در خیلی از افراد ممکنست بدون علامت باشد واین افراد ممکنست در محیط های جمعی حضور داشته باشند، باید دقت بیشتری در اجرای قانون داشت.
وی اضافه کرد: مصرف کنندگان دخانیات به سبب لطمه رساندن به ریه، معمولاً سرفه های شایعی دارند و در واقع اشتباه گرفتن این سرفه ها با سرفه هایی که ناشی از مبتلاشدن به کروناویروس است، سبب می شود بیماری دیر تشخیص داده شود و این افراد عاملینی خطرناک برای انتقال ویرس هستند.
جنیدی با اشاره به گزارش موسسه ملی تحقیقات سلامت که دود دخانیات را عاملی برای انتقال ویروس شناخته است، اظهار داشت: اگر فرد مصرف کننده مواد دخانی گرفتار بیماری کرونا باشد، بطور قطع با مصرف دخانیات سبب آلودگی محیط و انتقال بیماری به دیگران می شود.
به گفته وی، خطر انتقال بیماری بوسیله مصرف دخانیات در اماکن عمومی بالا است و به هیچ طریقی نمی گردد جلوی انتشار این ویروس را در اماکن آلوده به دود دخانیات گرفت.
جنیدی اشاره کرد: افراد مصرف کننده دخانیات با مراجعه به مراکز جامع خدمات سلامت، یا بصورت خود جوش، می توانند مصرف مواد دخانی را ترک کنند. در مواجهه قرار گرفتن افراد غیرسیگاری با دود دخانیات نیز با مصرف آن هیچ فرقی ندارد و همان امراض مصرف را دارد، پس مردم برای حفظ سلامت خودشان باید فعالانه عمل کرده و تخلفات را به سامانه ۱۹۰ گزارش دهند.


منبع:

1399/04/03
15:02:14
5.0 / 5
1804
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است