چگونه لامپ ها به محیط زیست صدمه می رسانند؟

چگونه لامپ ها به محیط زیست صدمه می رسانند؟

به گزارش حیوان خانگی بگیر یك مدرس دانشگاه با تاكید بر لزوم مدیریت مصرف انرژی اظهار داشت: اگر یك لامپ روشن می نماییم یادمان باشد سه برابر انرژی مصرفی این لامپ، سوخت فسیلی مصرف می شود. به عبارت دیگر سه واحد از انرژی سوخت های فسیلی وارد محیط زیست و تبدیل به آلودگی آب، هوا و خاك می شود.نوید باقری در گفت و گو با ایسنا همزمان با هفته صرفه جویی و مدیریت مصرف آب و برق افزود: در یک نگاه کلان، کربن موجود در سوخت های فسیلی به صورت متمرکز در نیروگاه ها با راندمان پایینی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. این راندمان پایین که در نیروگاه ها بویژه در نیروگاه های کشور ما وجود دارد سبب می شود هر یک واحد انرژی که در مقصد مصرف می نماییم، سه تا چهار برابر آن در مبدا مصرف شده باشد و این موضوعی است که بسیاری از منظر زیست محیطی اهمیت پیدا می کند.

این مدرس دانشگاه درباره الگوی مصرف و مصرف بی رویه در ایران توضیح داد و اظهار داشت: الگوی مصرف برق و گاز ما در ایران از استانداردهای بین المللی فاصله بسیاری دارد و ما چندین برابر استانداردها انرژی مصرف و با نرخ به شدت بالایی به محیط زیست صدمه وارد می نماییم. از این منظر نقش توسعه فرهنگ مصرف بهینه انرژی اهمیت بسیار بالایی پیدا می کند.

وی افزود: هیچ گاه قرار نیست مصرف سوخت فسیلی به صفر برسد چونکه وقتی در پیک مصرف در فصل تابستان قرار می گیریم مجبور هستیم از سوخت فسیلی استفاده نماییم و نیروگاه ها با ظرفیت کامل کار کنند اما زمانی که که سهم انرژی های تجدیدپذیر افزایش پیدا کند می توانیم درصد انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از سوخت های فسیلی را در طبیعت و محیط زیست کاهش دهیم.

باقری با تاکید بر اینکه مردم هم در کاهش مصرف سوخت های فسیلی و انتشار گازهای گلخانه ای نقش بسیار مهمی دارند، اظهار داشت: مردم تصور می کنند مسئول کاهش آلودگی های ناشی از مصرف سوخت های فسیلی نهادهای دولتی هستند اما نقش اصلی این نهادها سرمایه گذاری در جهت توسعه انرژی های تجدیدپذیر است. با عنایت به این که عمده مصرف انرژی در کشور مربوط به بخش ساختمان است، مردم نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی دارند.

وی افزود: بیشتر از ۳۰ تا ۳۵ درصد مصرف کل انرژی کشور در بخش ساختمان است این در حالیست که ما ۲۵ تا ۲۷ میلیون ساختمان در کشور داریم و عموم مردم در این ساختمان ها انرژی مصرف می کنند ازاین رو اگر همیشه این را در نظر داشته باشیم که من برای مدیریت مصرف انرژی چه کاری می توانم انجام دهم، فرهنگ و الگوی مصرف ما تغییر و بهبود خواهد یافت.

باقری در انتها تصریح کرد: به ازای هر یک لامپی که ما در خانه روشن می نماییم سه تا چهار برابر آن سوخت فسیلی مصرف و به محیط زیست صدمه وارد می شود ازاین رو اگر هرکدام از ما یک لامپ ۱۰ وات را در خانه خود خاموش نماییم در کاهش صدمه به محیط زیست نقش بزرگی ایفا کرده ایم.
منبع:

1399/04/04
19:25:27
5.0 / 5
1707
تگهای خبر: آب , استاندارد , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است