كارشناس واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران:

روش محاسبه شاخص كیفیت هوای تهران سختگیرانه تر شده است

روش محاسبه شاخص كیفیت هوای تهران سختگیرانه تر شده است

یك كارشناس واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران اظهار داشت: بطور كلی سختگیرانه تر شدن محاسبه شاخص كیفیت هوا سبب افزایش تعداد روزهای فراتر از حد سلامت برای برخی آلاینده ها می شود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا سولماز احدی ضمن اشاره به اینکه از شروع امسال محاسبه شاخص کیفیت هوا نسبت به سال های گذشته سختگیرانه تر شده است، اظهار داشت: بدین جهت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز از شروع سال جاری محاسبات شاخص کیفیت هوا را برمبنای نقاط شکست جدید تغییر داد.

وی با اعلان اینکه سختگیرانه تر شدن محاسبه شاخص کیفیت هوا سبب افزایش تعداد روزهای فراتر از حد سلامت برای برخی آلاینده ها می شود، اشاره کرد: با اعمال تغییرات جدید برای بعضی از آلاینده ها با میزان غلظت یکسان شاخص بیشتری در نظر گرفته می شود که این امر در بعضی موارد منجر به انتقال از یک وضعیت کیفی هوا به وضعیت دیگر (برای مثال کیفیت هوای پاک به قابل قبول و یا قابل قبول به ناسالم برای گروه های حساس) می شود.

این کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه توضیح داد: اطلاعات سامانه شرکت کنترل کیفیت هوا نشان میدهد که برمبنای روش جدید محاسبه شاخص در مجموع طی فصل بهار سال جاری در تهران ۱۵ روز کیفیت هوا در شرایط پاک، ۷۲ روز در شرایط قابل قبول و شش روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت که از بین این شش روز طی دو روز نیز کیفیت هوا در آستانه شرایط ناسالم برای همه اقشار جامعه گزارش شد.

احدی اضافه کرد: چنانچه نحوه محاسبه شاخص کیفیت هوا تغییر نمی کرد و کیفیت هوا طی بهار امسال برمبنای روند قدیمی محاسبه می شد، ۲۴ روز پاک، ۶۷ روز قابل قبول و تنها دو روز ناسالم برای گروه های حساس گزارش می شد.

وی با اشاره به اینکه مقایسه آماری نشان میدهد که کیفیت هوا در فصل بهار سال جاری مطلوب تر از زمان مشابه سال قبل بود، اظهار داشت: این مساله نشان میدهد در روش محاسبه جدید - که برمبنای آخرین روش اعلام وضعیت کیفیت هوا توسط سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا تهیه شده است - بر حساسیت میزان آلایندگی و تاثیر آن بر سلامت شهروندان افزوده شده است و در نتیجه تعداد روزهای کمتری در شرایط پاک قرار گرفته اند.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران احدی در آخر اشاره کرد: هر چه بر میزان آلایندگی هوا افزوده شود، امکان ثبت عددهای بزرگتری از شاخص کیفیت هوا وجود دارد. برای مثال در ایام گرم سال برای آلاینده ازن و در ایام سرد سال آلاینده هایی مانند ذرات معلق ریز و دی اکسید نیتروژن شاخص بالاتری خواهند داشت.


1399/04/08
20:54:47
5.0 / 5
1829
تگهای خبر: حفاظ , كیفیت , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است