در گزارش حیوان خانگی بگیر مطرح شد؛

صدمه وسواس كرونا خطرناك تر از خود بیماری است

صدمه وسواس كرونا خطرناك تر از خود بیماری است

یك استاد دانشگاه اظهار داشت: وسواس ناشی از كرونا و مراقبت بیش از اندازه نه تنها در پیشگیری اثربخش نیست بلكه با تضعیف سیستم ایمنی بدن در ایجاد یا تشدید سایر بیماری ها موثر است.


خلیل علی محمدزاده، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره بر احتمال ابتلای افراد به وسواس بر اثر رعایت بیش از اندازه مسائل بهداشتی ویروس کرونا، اضافه کرد: یکی از مسائل مهم در جلوگیری از بیماری ها، رعایت اصول و مبانی سلامت روان در گفتگوهای عمومی و رسانه ای است. همانطور که سلامت روان در سلامت جسم تاثیر دارد عدم رعایت بهداشت روانی هم در ایجاد یا تشدید بیماری های جسمی نقش دارد. وی با اشاره به اینکه هم اکنون رفتارهای مرضی مانند هراس و وسواس ناشی از کرونا بیشتر از خود بیماری، صدمه زا شده است، عنوان کرد: اضطراب و ترس از کرونا تا جایی که هیجانات را کنترل و کووید ۱۹ را مدیریت کند، عقلانی است ولی اگر از حد خود بیرون برود یا شکل افراطی به خود بگیرد، نه تنها در پیشگیری اثربخش نیست بلکه با تضعیف سیستم ایمنی بدن در ایجاد، تسریع یا تشدید سایر بیماری ها خطرساز است. این پزشک اضافه کرد: هرگونه تبلیغ جلوگیری از کرونا، اگر در جامعه ترس، وحشت و رعب ایجاد کند، مصداق بحران زایی است و مسئولین مربوطه در استعمال کلمات و جملات باید آرامش روحی مردم را در نظر بگیرند. از طرفی مردم باید اخبار مربوط به مدیریت بیماری ها را از رسانه های رسمی و تخصصی دریافت نمایند و رسانه های رسمی هم موظف اند در این حوزه مسائل فنی و پزشکی را با موازین مثبت رسانه ای در هم آمیزند و در عین انتقال اصل پیام، موجبات آرامش خاطر و ارتقای بهداشت جسم و روان را فراهم نمایند. علی محمد زاده با اشاره به اینکه انتشار این سطح از اخبار منفی نتایج نامطلوبی برای افراد جامعه دارد، خاطرنشان کرد: اخبار منفی کرونا در میان خانواده ها، کودکان، بیماران و سالمندان باید روند مثبتی به خود بگیرد، کاری که به نظر می آید بخشی از مسئولین و دستگاه های ذیربط از آن غافل اند و باید اطلاع رسانی ها اصلاح گردد.

وی تصریح کرد: در صورتیکه به روند مبارزه با بیماری کرونا شکل فرهنگی، در رابطه با سبک زندگی و وجه آرام بدهیم، دستاوردها علاوه بر اینکه شاهد بروز بیماری های اختلال روانی و مواردی همچون وسواس نخواهیم بود، دستاوردهای بیشتری هم خواهد داشت. این استاد دانشگاه با تاکید بر ضرورت استفاده همگانی از ماسک، اظهار داشت: وقتی حدود یک چهارم جامعه به این بیماری مبتلا شده اند، یعنی باید همه «ناقل بدون علامت» فرض شوند در نتیجه استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و خروج از منزل تنها در صورت ضرورت باید به عادت همه تبدیل گردد. همه باید بدانند این بیماری قدرت سرایت بالایی دارد و باید پروتکل های بهداشتی را کاملاً رعایت نماییم. علی محمد زاده در انتها تصریح کرد: هم اینک در ایران طی ۵ ماه گذشته حدود ۲۵۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا شده اند و حدود ۱۳ هزار نفر هم جان خویش را از دست داده اند. با این اوصاف همه باید احتیاط، پیشگیری و از افراد صدمه پذیر مراقبت کنند تا حتی شاهد یک مرگ هم نباشیم.

1399/04/26
12:45:37
5.0 / 5
2002
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است