بر پایه مواد طبیعی و غیر سمی محقق شد

تولید ضدعفونی كننده های سبز برای مقابله با كرونا

تولید ضدعفونی كننده های سبز برای مقابله با كرونا

حیوان خانگی بگیر: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر در یك شركت دانش بنیان موفق به تولید ضدعفونی كننده هایی سبز بر پایه مواد طبیعی و غیر سمی برای مقابله با كروناویروس شدند.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، دکتر مهران جوانبخت، عضو هیات مدیره شرکت و هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه امیرکبیر اظهار داشت: این روزها تقاضا برای ضد عفونی کننده ها به طرز شایان توجهی افزایش یافته است. کروناویروس جدید که موجب COVID-۱۹ می شود، خیلی از افراد را برآن داشته تا در زندگی روزمره از مواد پاک کننده و ضدعفونی کننده بیشتر استفاده کنند تا آنها را از آنچه سازمان بهداشت جهانی حالا رسماً بعنوان بیماری "همه گیر" طبقه بندی کرده است، مصون کند.

وی ادامه داد: خیلی از مواد موجود در ضد عفونی کننده های متداول به سبب سمیت شان نگرانی هایی را برای مصرف کننده ها به خصوص قشر لطمه پذیر به دنبال داشته است. این مواد می توانند بوسیله پوست یا غشای مخاطی، استنشاق یا بلع، جذب بدن شده و عوارضی همچون سرطان، آسم، حساسیت، لطمه های پوستی و بیماری های عصبی به وجود آورند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: طبق گزارش های معتبر بین المللی مواد سمی موجود در ضدعفونی کننده ها علت ۱۱ درصد آسم افراد بزرگسال است و ۵ درصد از سرطان کودکان و ۳۰ درصد از آسم کودکان نیز مربوط به قرار گرفتن آنها در معرض مواد شیمیایی است.

وی ادامه داد: ایده تولید مواد ضدعفونی کننده موثر بر میکروارگانیسم های مضر خصوصاً کروناویروس جدید بر پایه مواد طبیعی و غیر سمی موجب شد تا شرکت ما بررسی های گسترده ای دراین زمینه انجام دهد و با همکاری اساتید دانشکده شیمی مبادرت به تهیه ۳ ضدعفونی کننده سبز بر پایه مواد طبیعی و غیر سمی پراستیک اسید، لاکتیک اسید و نقره دی هیدروژن سیترات (SDC) کند.

بگفته وی، این ضدعفونی کننده ها پس از استفاده هیچ گونه ماده مضری برجا نمی گذارند.

جوانبخت اشاره کرد: ضد عفونی کننده های سبز پایه تکنولوژی SDC به روش الکترولیز یون نقره در سیتریک اسید تهیه شده و برخلاف اغلب ضدعفونی کننده های پایه یون نقره، این تکنولوژی موجب پایداری یون نقره می شود و در حضور اسید سیتریک اثر مضاعفی در خواص ضدعفونی کنندگی دیده شود.

وی افزود: این تکنولوژی سبز تنها در انحصار ۳ کشور در دنیا بوده و باتوجه به تقاضای جهانی بالا در زمینه ضدعفونی کننده های سبز امکان صادرات این محصول راهبردی که مورد تایید EPA و FDA نیز بوده، برای کشور فراهم گشته است.

جوانبخت اظهار داشت: محصولات سبز تولیدی ما برمبنای آخرین پروتکل های جهانی در حوزه سلامت نیز دارای مواد موثر کاملا غیر سمی بوده و بعنوان محصولات سبز طبقه بندی شده اند. از طرفی نتایج آزمایش های میکروبیولوژی در آزمایشگاه های مرجع و معتمد وزارت بهداشت و درمان نشان داد که ضدعفونی کننده های پیشنهادی بر طیف گسترده ای از میکروارگانیسم ها موثر است.

وی اشاره کرد: ضدعفونی کننده پایه SDC در زمان یک دقیقه کروناویروس را از بین می برد و تا ۲۴ ساعت اثر حفاظتی خودرا در محل دارد.

وی با اعلان اینکه برخی شرکت های بزرگ در اروپا و امریکا نیز بتازگی آغاز به عرضه یک محصول ضد کرونا بر پایه فرمولاسیون ضدعفونی کننده پراسید این شرکت کرده اند، اظهار داشت: باتوجه به دستیابی به دانش فنی تولید پراستیک اسید در محدوده ۰٫۴ درصد تا ۳۰ درصد، محصول سبز تولیدی بر پایه پراستیک اسید و هیدروژن پراکسید بر گستره وسیعی از میکروبها، قارچ ها، ویروس ها، اسپرها موثر بوده و برمبنای آزمایش های صورت گرفته در مدت ۳۰ ثانیه میکروب ها و در زمان ۲ دقیقه کروناویروس را از بین می برد.

وی درباب محصول دیگر این شرکت اظهار داشت: محصول سبز سوم این شرکت بر پایه ماده طبیعی لاکتیک اسید است و برای نخستین بار در کشور تولید شده است. این محصول مختص ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات طراحی و تهیه شده است و برمبنای پروتکل های جهانی پس از شستشو نیاز به آبکشی ندارد.

وی اشاره کرد: با توجه به این که اقشار لطمه پذیر جامعه از نظر سلامت همچون کوکان و افراد مسن و همین طور کادر درمان مراکز بهداشتی و کلینیکی که به دلایلی بیشتر در معرض مواد ضدعفونی کننده هستند، ترجیحا سفارش شده از ضدعفونی کننده های غیر سمی و سبز استفاده کنند؛ به همین دلیل امروزه در خیلی از کشورهای توسعه یافته در مدارس و دانشگاه ها و کلینیک های بهداشتی اغلب از محصولات سبز استفاده می شود.

وی افزود: به همین دلیل این شرکت دانش بنیان هم در گام های بعدی اهتمام دارد با نظارت و حمایت وزارتخانه های مرتبط عرضه محصولات سبز در مدارس، دانشگاه ها، آموزشگاه ها، باشگاه ها و کلینیک های بهداشتی را در اولویت کاری خود قرار دهد.

عضو هیات مدیره این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: در صورتیکه در دنیا محصولات سبز قیمت بالاتری نسبت به محصولات مشابه دارند با بومی سازی ۳ ضدعفونی کننده سبز، شرکت ما قادر می باشد این محصولات را با قیمت حتی کمتر از محصولات مشابه تقدیم هموطنان کند.

وی اشاره کرد: برمبنای استانداردهای جهانی ضدعفونی کننده سبز محصولی است که علاوه بر خواص مطلوب ضدعفونی کنندگی تمام اجزای آن غیر سمی است و سبب عوارض و خسارت افراد و محیط زیست نمی گردد.
منبع:

1399/04/30
23:07:33
5.0 / 5
1662
تگهای خبر: آب , آموزش , استاندارد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است