دكتر عظیم دارایی: برخورد با نوجوانان قواعد خاصی دارد

دكتر عظیم دارایی: برخورد با نوجوانان قواعد خاصی دارد

بعضی از والدین، خواسته یا ناخواسته در رابطه خود با فرزندشان دچار اشتباهاتی می‌شوند. مهم‌ترین اشتباهات والدین شامل موارد زیر هستند.


بعضی از والدین، خواسته یا ناخواسته در رابطه خود با فرزندشان دچار اشتباهاتی می‌شوند. این اشتباهات در نوجوانی می‌تواند عواقب و پیامدهای جبران ناپذیری در سال‌های بعدی به دنبال داشته باشد. مهم‌ترین اشتباهات والدین شامل موارد زیر هستند.

 

1- عدم آشنایی با ویژگی‌های دوران نوجوانی

اکثر خانواده‌ها، اطلاعات کافی درباره خصوصیات و ویژگی‌های این دوره ندارند بنابراین درک خوبی از رفتارها و شرایط نوجوانی نداشته و نمی‌توانند رفتار مناسبی با آن‌ها داشته باشند. آشنا نبودن با این دوره باعث می‌شود که رفتار آن‌ها را پای اقتضای سن‌شان نگذارند و با آن‌ها نزاع کنند. سعی کنید درباره این دوره بیشتر بدانید و آن‌ها را درک کنید. مثلا اگر آگاهی‌تان بیشتر باشد، می‌دانید که نیاز به استقلال و اظهار نظر کردن در این دوره کاملا طبیعی و بخش از فرایند رشد در آن‌هاست.

 

2- قطع کردن ارتباط با نوجوان

اگر دوست دارید که بتوانید فرزند نوجوان خود را خوب تربیت کنید، بهتر است بدانید اولین قدم، داشتن یک ارتباط خوب است. اگر ارتباط خوبی با نوجوان‌تان داشته باشید به او می‌فهمانید که دوست او هستید، به او کمک خواهید کرد، مراقبش هستید و می‌تواند در هر موردی از شما مشورت بگیرد. اشتباهی که بیشتر والدین دچار می‌شوند این است که ارتباط‌ خود را با آن‌ها قطع می‌کنند. پیامد این کار، شروع پنهان کاری‌ها و دروغ گویی خواهد بود چرا که حس اعتماد بین شما ایجاد نشده و او از شما فاصله زیادی خواهد گرفت.

 

3- نظارت مستقیم

والدین در سنین 2 تا 6 سال فرزندشان، برای کنترل و مدیریت آن‌ها نظارت مستقیمی دارند که البته این خیلی خوب است. اما با فرا رسیدن سنین نوجوانی باید بدانید که این کار دیگر جواب نمی‌دهد و باید فراموشش کنید. اگر نوجوانان متوجه نظارت مستقیم شما بشوند، نه تنها ناراحت می‌شوند و خوششان نمی‌آید، بلکه احتمال دارد واکنش تندی به شما نشان دهند. طبیعی است که نوجوان، فکر می‌کند شما قصد تجاوز به حریم شخصی‌اش را دارید و می‌خواهید او را کنترل کنید.

 

4- لجبازی و عدم پذیرش اشتباه به جای رفتار صحیح با نوجوان

نوجوانان نگاه انتقادی و بسیاری تیزی دارند پس به سرعت اشتباهات شما را متوجه خواهند شد. در صورتی که اشتباه کردید آن را بپذیرید و به اشتباه خود اعتراف کنید. مطمئن باشید که این کار به اعتبار و احترام شما آسیبی نخواهد زد. حتی می‌توان گفت که نوجوان از این رفتار خوشنود خواهد شد و به دلیل فروتنی‌تان احترام بیشتری به شما می‌گذارد. از طرف دیگر شما با اینکار به فرزند خود می‌آموزید که هیچکس بدون خطا نیست و او نیز در برابر اشتباهات خود کوتاه می‌آید.

 

5- جلوگیری از رشد هویت شخصی نوجوان

فرزندان علائق و استعدادهایی جدا از والدین خود دارند. اگر والدین بخواهند فرزندشان را مطابق با علایق خود تربیت کنند به جایی نخواهند رسید و در نهایت یکی از طرفین آسیب می‌بیند. پس بهتر است علائق فرزندتان را پیدا کرده و او را حمایت کنید تا هویت شخصی مخصوص به خود را پرورش دهد. فرزندانی که از طرف والدین خود حمایت می‌شوند بیشترین میزان رشد و شکوفایی را تجربه می‌کنند.

 

6- عدم پذیرش دوستان فرزند نوجوان‌تان 

نوجوانان اهمیت بسیار زیادی به دوستان خود می‌دهند. تحقیر دوستان نوجوان یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات والدین است چرا که با اینکار بی کفایتی در ارزیابی و تصمیم گیری را به فرزند خود القا می‌کنند. دوستان فرزندتان را بپذیرید و با نظارت و اعمال محدودیت اجازه معاشرت با آن‌ها را بدهید. اگر فکر می‌کنید که واقعا دوستان او مناسب نیستند دلیل خود را به فرزندتان بگویید و از او بخواهید که نظر خود را در مورد این ویژگی دوستانش بیان کند.

 

7- عدم آگاهی از چالش های رشدی فرزندان

در مورد دوره نوجوانی و تغییرات این دوره اطلاعات کسب کنید. با کسب اطلاعات متوجه خواهید شد که بسیاری از رفتارهای عجیب او کاملا طبیعی است و با مرور زمان از بین می‌رود. اما در غیر این صورت بحث و دعوا میان‌ شما بیشتر خواهد شد و مشکلات افزایش می‌یابد.

 

راه حل های دکتر عظیم دارایی در خصوص چگونگی رفتار صحیح با نوجوانان

 

1- قدم اول در رفتار صحیح با نوجوان ، او را درک کنید

احساساتشان را درک کنید و همدلانه به گره‌های زندگی‌اش نگاه کنید. اقتضای سن آن‌هاست که شما را به چالش بکشند، زیاد حرف بزنند و استقلال‌شان را به رخ‌تان بکشند. پس به جای ناراحت شدن، با آن‌ها درباره این احساساتشان صحبت کنید و بگویید احساسش را درک می‌کنید.

 

2- ابراز احساسات کنید

نوجوانان در این دوره دچار بحران عاطفی می‌شوند. نیاز به دوست داشته شدن در آن‌ها بالا می‌رود و نیاز بیشتری به ابراز علاقه از طرف والدین دارند. جمله "دوستت دارم" را به شکل‌های مختلف و به صورت مکرر به او بگویید و تاکید کنید که چه جایگاه ارزشمندی در زندگی شما دارند.

 

3- برای داشتن رفتار صحیح با نوجوان او را تحسین کنید

سعی کنید در مقابل اطرافیان از او تعریف و تمجید کنید. نقاط قوتش را تحسین کنید و بگویید فرزند فوق العاده‌ای دارید. حتی در خلوت خودتان هم نقاط مثبش را بازگو کنید تا بداند شما حواستان به خوبی‌ها و رفتارهای درستش هست.

 

4- پاداش دادن را فراموش نکنید

معمولا نوجوانان پیش داوری‌های منفی‌ای درباره والدین خود دارند و فکر می‌کنند آن‌ها در هر لحظه قصد تنبیه کردنشان را دارند پس شما باهوش باشید و زیرکانه عمل کنید. تنبیه کردن در این دوره اصلا جواب خوبی نمی‌دهد و فقط فاصله و شکاف بین شما را زیاد می‌کند. در عوض می‌توانید با دادن پاداش نقاط قوتش را تقویت کنید. مثلا به جای اینکه به خاطر کم شدن نمره ریاضی، قرار با دوستانش را کنسل کنید، می‌توانید برای بالا رفتن نمره ریاضی‌اش جایزه تعیین کنید یا به خاطر مسئولیت پذیری خوبی که داشته است او را به سینما ببرید.

 

5- برایش وقت بگذارید

به صورت روزانه یا هفتگی برایش وقت بگذارید. باهم صحبت کنید، به گردش بروید، فیلم ببنید و حتی آشپزی کنید. با این کار حس ارزشمندی و عزت نفس او را تقویت می‌کنید.

 

6- برای داشتن رفتار صحیح با نوجوان شنونده خوبی باشید

ممکن است پیش بیاید که فرزندتان برایتان از اتفاقات روزمره‌اش صحبت کند، چیزی را تعریف کند و یا قصد مشورت گرفتن داشته باشد. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که مهارت خوبی در گوش دادن داشته باشید. او را متوجه کنید که تمام حواستان به حرف‌های اوست و برایتان مهم است که چه چیزی قرار است برایتان تعریف کند.

 

7- خواسته‌های خود را به صورت سوال مطرح کنید

همه انسان‌ها نسبت به امر و نهی حساس هستند و از این کار خوششان نمی‌آید. این احساسات در نوجوانان بیشتر است به طوری که اگر شما خواسته‌هایتان را به صورت امری بیان کنید امکان عمل کردن نوجوان به آن بسیار کم است. در این مورد بهتر است که خواسته‌ها به صورت سوال مطرح شود چرا که اینگونه به او قدرت تصمیم گیری خواهید داد. مثلا بگویید که می‌توانی این کار را انجام دهی؟ در این صورت امکان جواب دادن فرزندتان بسیار افزایش می‌یابد.

1399/05/12
22:41:48
5.0 / 5
1778
تگهای خبر: رپورتاژ , حمایت , زندگی , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است