هنریك مجنونیان درگذشت

هنریك مجنونیان درگذشت

حیوان خانگی بگیر: هنریك مجنونیان، نویسنده، مترجم و فعال محیط زیست در سن 69سالگی از دنیا رفت.


حمیدرضا میرزاده، روزنامه نگار و فعال محیط زیست با تایید این خبر به ایسنا اظهار داشت: تا آن جا که من شنیده ام ایشان روز گذشته (سه شنبه، ۱۴ مرداد) فوت شده اند. اما علت فوت شان را نمی دانم. می دانم که سال های سال بیماری کلیوی داشتند، اما این را که علت فوت شان چه بوده چون هنوز نتوانسته ام با خانواده شان ارتباطی برقرار کنم نمی دانم.
او درباره فعالیت ها و آثار هنریک مجنونیان بیان کرد: مهم ترین شاخصه آقای مجنونیان این بود که فقط به دنبال کار آکادمیک نرفت، یا این که فقط به دنبال تالیف و ترجمه یا کار اجرایی نبود. مهم ترین شاخصه ایشان این بود که هر سه این ها را با هم داشت یعنی هم استاد دانشگاه بودند و نسلی از دانشجویان، کارشناسان و محیط بانان را تربیت کردند، ایشان خودشان کار اجرایی هم می کردند و بسیاری از برنامه ریزی حفاظت مناطق چهارگانه ما توسط ایشان انجام می شد و تاثیر خیلی عمیقی داشتند. آن بخشی هم که مربوط به مستند کردن بود، ایشان بیش از ۵۷ عنوان کتاب تالیف، ترجمه و یا به صورت مشترک که معمولا نویسنده یا مترجم اول بودند دارند.
میرزاده اضافه کرد: مهم ترین شاخصه در آثار ایشان ادبیات فنی حفاظت از محیط زیست بود. خصوصا ترجمه هایی که از کتاب ها و دستورالعمل های اتحادیه جهانی حفاظت داشتند، ایشان ادبیات جهانی حفاظت را خیلی خوب ترجمه کردند و به دست ما رساندند. به جز یکی دو نفر که تلاش خوبی داشتند، آقای مجنونیان دیگر تکرار نشدند. به سختی می توان متن بسیار فنی و علمی را در حوزه محیط زیست و خصوصا حفاظت از طبیعت پیدا کرد که آقای مجنونیان مترجم یا نویسنده اول آن نبوده باشند.
او درباره «دانشنامه محیط زیست» که توسط مجنونیان و برخی از نویسندگان دیگر تالیف شده است نیز اظهار داشت: تا آن جا که می دانم این دانشنامه به علت مسائل نشر فقط تا جلد دوم منتشر گردید و ابتر ماند.

هنریک مجنونیان، نویسنده، مترجم و فعال محیط زیست ارمنی تبار در سال ۱۳۳۰ در ارومیه متولد شد. دریافت لوح تقدیر به خاطر کتاب های ترویجی شناسنامه مناطق حفاظت شده (مناطق گنو و حرا) در سال ۱۳۷۷ و ۱۳۷۶، دریافت لوح تقدیر به خاطر کتاب پارکداری بعنوان کتاب برگزیده درسی آموزشکده در سال ۱۳۷۷، دریافت تقدیرنامه از طرف انجمن ارزیابی محیط زیست ایران به خاطر کوشش های کم سابقه و مستمر در اشاعه دانش محیط زیست در کشور در سال ۱۳۸۷ و کاندیدای جایزه مهرگان برای کتاب های سه گانه جغرافیای جانوری جهان و ایران در سال ۱۳۸۵ قسمتی از افتخارات او هستند. از آثار او می توان به «جغرافیای جانوری جهان»، «تالاب ها: طبقه بندی و حفاظت تالاب ها»، «طبیعت را حفظ نماییم (منابع زیستی استان هرمزگان)»، «طرح مدیریت پارک های ملی (پارکداری)» و... اشاره نمود.
منبع:

1399/05/16
11:15:00
5.0 / 5
1817
تگهای خبر: آموزش , بیماری , تربیت , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است