گزارش حیوان خانگی بگیر؛

دود بی تدبیری در چشم هیئات حسینی

دود بی تدبیری در چشم هیئات حسینی

حیوان خانگی بگیر: معاون وزیر بهداشت در صورتیكه قبل تر اعلام نموده بود امكان برگزاری مراسم عزا در فضای مسقف تحت شرایطی امكان پذیر است، بعد از برنامه ریزی هیئات برای آیین های سوگواری، یك دفعه تغییر موضع داد.


خبرگزاری مهر؛ گروه سلامت: ۱۴ مرداد ماه بود که دستور العمل های بهداشتی ویژه هیئت های محرم از طرف علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت ابلاغ گردید. در یکی از بندهای مهم این ابلاغیه آمده بود: «برگزاری مراسم در فضای باز اولویت اصلی مجالس حسینی باشد، و در صورت اضطرار در محیط های بسته می بایست یک چهارم ظرفیت مکان و با حفظ فاصله فیزیکی اجرا شود. هر چقدر ارتفاع سقف محیط های بسته بلندتر باشد مثل ۶ یا ۸ متر، به فضای باز نزدیک تر می باشد. مسئله اصلی تهویه هوا است.»
اما روز گذشته و به فاصله دو روز مانده به ماه محرم دکتر رئیسی یکباره نکات جدیدی برای هیئت ها اعلام و آنها را تنها ملزم به انجام مراسمات در فضای روباز کرد. رئیسی در یک نشست خبری اظهار داشت: هر گونه مراسم در فضای سر بسته مطلقاً ممنوع است! کسانی که با هیئت داری آشنایند خوب می دانند که برای برگزاری یک مراسم مذهبی آن هم به مدت حداقل ۱۰ شب تمهیداتی مورد نیاز است که مبادرت به آن حداقل از ۲ هفته قبلترش شروع می شود و یک دفعه نمی گردد ۲ روز مانده به اغاز مراسم تدبیر جدیدی کرد. دستور العمل های جدید معاون بهداشت وزارت بهداشت در حالی از طرف وی ارائه شد که ستاد مقابله با کرونا به جمع بندی پیشگیری ها و دستورالعمل های ویژه برای مراسم محرم الحرام رسید و تقریباً ۲ هفته قبل از آن به هیئت ها ابلاغ گردید تا هیئت ها در این فاصله زمانی با در نظر گرفتن آن دستورالعمل ها مراسم خودرا انجام دهد.
ماهیت ذاتی تشکیل ستاد مقابله با کرونا، برای به میان آمدن آرا مختلف و چکش کاری های لازم برای ابلاغیه های مختلف بهداشتی و بررسی های چند جانبه از طرف تمام اعضا آن است. هنگامی که ستاد به یک جمع بندی و مصوبه کلی برسد به طبع به تصویب حداکثر اعضا موافق آن رسیده است. حال طبق کدام قانون و وظیفه ای تنها دو روز مانده به شروع محرم معاون بهداشت، بدون در نظر گرفتن رویه برگزاری هیئتها و ضرورت آمادگی چند روزه برای برگزاری مراسم در روزهای کرونا با شرایط خاص، برای هیئت ها دستورات بهداشتی جدید ابلاغ می کند؟ طبیعتاً شیوه نامه های جدید باید زیر نظر رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا و بوسیله سخنگو اعلام گردد. علیرضا رئیسی بدون در نظر گرفتن این مورد و بی توجهی به سلسله مراتب موجود در ستاد ملی مقابله با کرونا برای ابلاغ شیوه نامه ها؛ طبق کدام شخصیت حقوقی خود در ستاد ملی مقابله با کرونا برای خود، به شکل جداگانه دستور العمل صادر می کند؟ اگر بنا باشد هر عضو ستاد ملی کرونا برای خود یک شیوه نامه تنظیم کند و در کنفرانس ها و یا نشست های خبری به مردم عرضه نماید دیگر هیچ دلیلی برای تشکیل ستاد وجود نداشت. رئیسی در این جلسه اظهار داشته بود: «بررسی ها نشان میدهد هر وقت پروتکل های بهداشتی را به دقت عمل کرده ایم، وضعیت بهبود یافته است. البته هنوز وضعیت خوب و سفید نشده است. وقتی پروتکل ها را رعایت نماییم، دو هفته بعد سیر نزولی بیماری رخ خواهد داد و اگر رعایت نکنیم، دو هفته بعد شاهد سیر صعودی بیماری خواهیم بود و یک ماه پس از آن میزان مرگ و میر بالا می رود.»
در همین رابطه حجت الاسلام جلالی، معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی شب گذشته (سه شنبه ۲۸ مرداد ماه) میهمان برنامه تهران بیست در شبکه پنج سیما شد و درباره اجرای دستورالعمل های مراسم عزاداری در ماه محرم توضیحاتی ارائه داد: «در یکی از جلساتی که وعاظ و مداحان با چند نفر از معاونین وزارت بهداشت داشتند، یکی از معاونین آقای نمکی دوتا نکته گفتند؛ اول اینکه برگزاری مراسم در اماکنی که سقف هایی بلندتر از ۶ متر به همراه تهویه کامل دارند، مانعی ندارد و نکته دوم اینکه برگزاری مراسم در فضای مسقف با یک چهارم ظرفیت مشکلی ندارد. بعد دکتر رئیسی، از معاونین وزیر بهداشت در مصاحبه ای که روز ۲۸ مرداد یعنی دو روز مانده به محرم داشتند بیان نمودند که برگزاری مراسم در فضای سربسته مطلقاً ممنوعست.» مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4
او افزود: «خب ببینید هیئتی که همه تدارکات برگزاری مراسم را بر طبق دستورالعمل قبلی فراهم نموده است الان که دو روز مانده به محرم باید چه کند؟ البته همین امروز یکی از وعاظ برجسته با من تماس گرفتند و خیلی گلایه داشتند و گفتند که چون مقام معظم رهبری فرمودند که از دستورالعمل ستاد کرونا باید تبعیت کنید، ما تبعیت می نماییم، ولی واقعاً الان وضعیت هیئت ها آشفته است. خواهش من از مسئولین وزارت بهداشت این است که چنانچه همانطور که قبلاً هم در جلسه ای اعلام کردند، برگزاری مراسم در فضاهایی با سقف بیشتر از ۶ متر به همراه تهویه مانعی ندارد، اعلام کنند تا مشکل خیلی از هیئت های ما که هزینه های زیادی را متحمل شدند حل شود و این آشفتگی موجود کمی رفع گردد.» مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4 به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر این نخستین بی تدبیری و تناقض مواضع ستاد ملی کرونا نیست که ذهن مردم را گرفتار آشفتگی می کند، تغییر مواضع مکرر به محدودیت ها همچون ممنوعیت سفرها و ممنوعیت فعالیت اصناف مختلف و بحث نحوه حضور دانشجویان و دانش آموزان و زمان شروع سال تحصیلی جدید همچون این موارد است؛ در مورد مهمتر و فراگیرتر بحث تعویق کنکور و زمان دقیق برگزاری آنکه گرفتار بیش از چهار بار تناقضگویی از طرف مسئولان قرار گرفت.


منبع:

1399/05/29
20:51:15
5.0 / 5
1591
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , سفر , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است