تغییرات محاسبه غلظت ۵ آلاینده شاخص

تغییرات محاسبه غلظت ۵ آلاینده شاخص

حیوان خانگی بگیر: از شروع امسال محاسبه شاخص كیفیت هوا برمبنای استانداردهای سال 2018 تغییراتی كرده و سختگیرانه تر شده است. این تغییرات برای پنج آلاینده شاخص اعمال شده و بیشترین تغییرات نیز مربوط به آلاینده دی اكسید گوگرد است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، سازمان حفاظت محیط زیست اواسط سال قبل روش جدید محاسبه شاخص کیفیت هوا را برمبنای استانداردهای سال ۲۰۱۸ سازمان محیط زیست آمریکا ابلاغ نمود. بدین جهت از شروع امسال محاسبه شاخص کیفیت هوا برمبنای دستورالعمل ها و نقاط شکست جدید صورت گرفته است.

بر اساس استانداردهای جدید برای محاسبه غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون برای نقاط شکست محدوده پاک و قابل قبول تغییراتی اعمال شده است و این مساله می تواند موجب کاهش روزهای پاک از لحاظ این آلاینده شود همین طور حد شکست شرایط ناسالم برای گروه های حساس به ناسالم سختگیرانه تر شده و از عدد ۶۵.۵ میکروگرم بر متر مکعب به ۵۵.۵ میکروگرم بر متر مکعب رسیده است.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، باتوجه به این تغییرات غلظت های بالایی از این آلاینده می تواند کیفیت هوا را بجای شرایط ناسالم برای گروه های حساس در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار دهد.

بر اساس این گزارش بیشترین تغییرات به وجود آمده در روش جدید محاسبه شاخص کیفیت هوا مربوط به آلاینده دی اکسید گوگرد است. از شروع امسال نه فقط اندازه گیری غلظت این آلاینده سختگیرانه تر شده است بلکه شاخص ساعتی بجای میانگین ۲۴ ساعته محاسبه می شود. با توجه به این که در بیشتر روزهای سال ازنظر آلاینده دی اکسید گوگرد در شرایط پاک قرار داریم، ممکنست که این روش جدید موجب افزایش روزهای قابل قبول بجای پاک شود. از طرف دیگر اعمال استاندارد یک ساعته بجای ۲۴ ساعته امکان اطلاع رسانی مناسب در زمان افزایش ناگهانی آنرا فراهم می آورد.

روش اندازه گیری غلظت آلاینده ازن نیز که آلاینده شاخص هوای تهران در ایام گرم و تابستانی است تغییراتی کرده است. محاسبه شاخص برای این آلاینده به دو روش یک ساعته و ماکزیمم ۸ ساعته انجام می شود. در روش جدید، حدود شکست روش محاسبه غلظت ازن ۸ ساعته کمی سختگیرانه تر شده است و بدین جهت با افزایش نسبی روزهای نامطلوب ازنظر این آلاینده در ماه های گرم مواجه خواهیم بود.

درباره تغییرات مربوط به روش محاسبه آلاینده دی اکسید نیتروژن باید اظهار داشت که تا قبل از این اگر شاخص محاسبه شده برای این آینده کمتر از عدد ۲۰۰ بود، بعنوان آلاینده شاخص هوا معرفی نمی شد اما در روش جدید آلاینده دی اکسید نیتروژن نیز مانند سایر آلاینده ها در نظر گرفته شده است و در صورتیکه مقدار شاخص آن فراتر از بقیه آلاینده ها باشد بعنوان آینده شاخص روز در نظر گرفته می شود.

منبع:

1399/05/31
20:06:37
5.0 / 5
1573
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است