به همت ستاد اجرایی فرمان امام صورت گرفت

راه اندازی خدمات پزشكی ازراه دور در 23 نقطه محروم كشور

راه اندازی خدمات پزشكی ازراه دور در 23 نقطه محروم كشور

حیوان خانگی بگیر: خدمات دوراپزشكی ستاد اجرایی فرمان امام با همكاری وزارت بهداشت در 23 نقطه كشور شروع به كار كرد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، سعید نمکی وزیر بهداشت عصر امروز در مراسم افتتاح فاز نخست برنامه پزشکی ازراه دور که به همت ستاد اجرایی فرمان امام و در دانشگاه های منتخب علوم پزشکی راه اندازی گردید، اظهار داشت: امروز یکی از زیباترین روزهای زندگی من از دو جهت است، اول اینکه آمار مرگ و میر کرونا در کشور به سمت دو رقمی شدن پیش می رود هرچند افزایش سفرها ذهن ما را مشوش کرد، از طرف دیگر شاهد انقلاب در نظام سلامت هستیم که در این راستا از همکارانمان در ستاد اجرایی فرمان امام تقدیر می کنم.
وی اضافه کرد: در سالهای بعد از انقلاب دستاوردهای زیادی در نظام سلامت داشتیم، امروز وقتی حرف از سیستان و تایباد و مناطق مرزی می شود یاد روزهای سخت این مناطق می افتم، امروز اتصال طبیب عمومی به متخصص را در دورترین نقاط مرزی کشور داریم و معتقدم انقلاب در نظام ارائه خدمت کشور آغاز شد و این مساله موسس حرکت بزرگ ملی است.
وزیر بهداشت عنوان کرد: در بسیج ملی کرونا بزرگترین ابزار پرونده الکترونیک سلامت و طب دیجیتال و دوراپزشکی بود، در وزارت بهداشت و ستاد اجرایی فرمان امام اتفاق خوبی رخ داد، که این اتفاق منجر به اعتلای کیفی و کاهش نیاز به نیروهای تخصصی در اقصی نقاط کشور است.
وی اشاره کرد: مردم همیشه تقاضا دارند در مناطق محروم نیروی متخصص خدمت عرضه نماید که امروز با توسعه دوراپزشکی این امر محقق می شود. این امر منجر به توسعه عدالت در سلامت در مناطق محروم کشور می شود.
نمکی اظهار داشت: در خیز دوم تجربیات بیمارستان های مسیح، شیراز، امام خمینی موجب شد تا در موج دوم بیماری را در بعضی استانها کنترل نماییم، فاصله بین بستری و مرگ در منحنی های جدید زیاد بود که این مساله نشان از افزایش تجربه پزشکان دارد و تله مدیسین نیز کمک زیادی به تحقق این امر کرد.
وی افزود: روزهای سختی را از لحاظ منابع مالی داریم که این شیوه کمک زیادی به صرفه جویی اقتصادی ما می کند، از سویی تلاش می نماییم از این شیوه برای آموزش ها استفاده نمائیم. با آموزش الکترونیکی در صفحه موبایل افراد می توانیم آنها را بیمه نماییم و این طرح بین مردم برود و شیوه زندگی آنها اصلاح گردد.
تولید روزانه ۳ میلیون ماسک
در ادامه این مراسم، سیدمصطفی سیدهاشمی معاون ستاد اجرایی فرمان امام گفت: امروز شاهد افتتاح آزمایشی ۲۳ نقطه در امر خدمات دوراپزشکی هستیم، یک سال است که پیگیر این امر هستیم و از دانشگاه های منتخبی که با ما همکاری داشتند تشکر و قدردانی می نماییم.
وی اضافه کرد: بین علوم پزشکی و ارتباطات باید مدیریت تکنولوژی را داشته باشیم و در این راستا باید زیرساخت هایی نظیر پرداخت، ارائه خدمت و حفظ امنیت بیمار مد نظر قرار گیرد، ستاد اجرایی این مساله را از سال ۹۲ راه اندازی نمود و در آن ایام این طرح به سبب خلاء قانونی و عدم اهتمام وزارت بهداشت ناقص ماند.
سیدهاشمی اضافه کرد: با حضور دکتر نمکی این امر فراموش شده روی میز قرار گرفت و ستاد بعنوان یکی از کمک کنندگان به مناطق محروم با کمک وزارت بهداشت این طرح را ادامه داد تا در هزینه های بیمار و حمل و نقل صرفه جویی شود و پزشک متخصص با پزشک منطقه محروم و بیمار در مناطق محروم ارتباط داده باشد.
معاون ستاد اجرایی فرمان امام افزود: تا امروز ستاد اجرایی هزار میلیارد تومان برای مقابله با کرونا اختصاص داده، در زمینه تولید ماسک نیز روزانه ۳ میلیون ماسک تولید می نماییم، ۲ میلیون ماسک نیز به داوطلبان کنکور ارائه دادیم، در هیأت ها نیز ۵ میلیون ماسک رایگان توزیع شد که این مساله از افتخارات ستاد است.
تله مدیسین هزینه درمان را کاهش می دهد
در ادامه مراسم، قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشکر از حمایت های وزیر بهداشت و ستاد اجرایی فرمان امام در راه اندازی پروژه تله مدیسین اظهار داشت: حدود یک سال است که ستاد اجرایی فرمان امام این پروژه را با همکاری وزارت بهداشت آغاز نموده است.
وی اضافه کرد: این کاری پیچیده بود و تمام اجزای پزشکی باید در چارچوب پزشکی ازراه دور تعریف می شد، گام نخست بعنوان یادمان شهدای سلامت کلید زده شد، پزشکی ازراه دور شامل خدماتی مثل مشاوره، گزارش رادیولوژی ازراه دور و … است و مهم ترین هدف کاهش بار مراجعات بیماران و درمان آنهاست.
معاون درمان وزارت بهداشت افزود: ما ۵۶۰۰ خدمت پزشکی داریم که برای بعضی از آنها این خدمت انجام شده و جلسات راه گشایی با نظام پزشکی، سازمان های بیمه گر و انجمن ها داشتیم، که از این پس بیمه ها می توانند پرداخت ها را نیز به صورت الکترونیک انجام دهند.
جان بابایی اظهار داشت: برای ارائه این خدمات ستادهای کشوری پاد افتتاح شد و امیدواریم به زودی بتوانیم خدمات تله رادیولوژی را در سراسر کشور راه اندازی نماییم.
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: می توانیم در تمام آی سی یوها دستگاه ویزیت ازراه دور را قرار دهیم، این خدمت برای مناطق محروم به راه افتاده است و امیدواریم با همت ستاد اجرایی فرمان امام شاهد استقرار کلینیک های ویژه دانشگاهی باشیم و بتوانیم ارائه خدمات خاص برای سکته های قلبی و مغزی انجام دهیم.
وی با اشاره به نقش تله مدیسین در کاهش هزینه های بیماران اشاره کرد: در برنامه گام نخست خدمات دوراپزشکی کشور، چهار دانشگاه منتخب مشهد، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، ایرانشهر، زابل، لرستان، هرمزگان و بم با راه اندازی خدمات مشورت تخصصی و ویزیت ازراه دور، این گام را به صورت آزمایشی آغاز می کنند تا از شروع پاییز با اطمینان از آمادگی کامل همه زیرساختها، نیروی انسانی لازم، تجهیزات، و چرخه های پشتیبانی مورد نیاز، وارد چرخه گسترده گام اصلی ارائه خدمت شوند.
انتهای پیام /


منبع:

1399/06/12
20:47:55
5.0 / 5
1520
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است