مجری طرح ملی توسعه زراعت چوب كشور عنوان كرد

اجرای ۲۳۰ هزار هكتاری زراعت چوب در كشور

اجرای ۲۳۰ هزار هكتاری زراعت چوب در كشور

به گزارش حیوان خانگی بگیر از گیلان مجری طرح ملی توسعه زراعت چوب كشور، با اعلان اینكه به صورت تجمعی زراعت چوب در مساحتی معادل 230 هزار هكتار اجرایی شده است، اظهار داشت: گیلان قطب زراعت چوب كشور محسوب می شود.


جواد میرعرب رضی در حاشیه بازدید از طرح های زراعت چوب استان گیلان در گفت وگو با ایسنا، هدف از اجرایی شدن طرح زراعت چوب را تامین چوب مورد نیاز صنایع سلولزی دانست و اظهار نمود: زراعت چوب به روش سنتی از دیرباز در کشور ما وجود داشته و کشاورزان در حاشیه باغات و مزارع خود مبادرت به کشت گونه های درختی می کردند.
وی با اعلان اینکه طرح زراعت چوب از سال ۸۴ دارای موافقت نامه شده است، اضافه کرد: از سال ۸۴ تابحال به صورت تجمعی زراعت چوب در مساحتی معادل ۲۳۰ هزار هکتار اجرایی شده و بخش هایی از آن به بهره برداری رسیده است.
مجری طرح ملی توسعه زراعت چوب کشور، با اشاره به تعهد ۷۵ هزار هکتاری برنامه ششم در حوزه زراعت چوب، اشاره کرد: هم اکنون زراعت چوب در ۱۷ هزار هکتار عملیاتی شده و طی امسال و سال آینده به صورت سالانه ۳۰ هزار هکتار دیگر در دستور کار داریم.
میرعرب رضی، از اجرای طرح زراعت چوب در بیشتر استان ها آگاهی داد و اشاره کرد: استان هایی که بارندگی ندارند، جزو اولویت های زراعت چوب نیستند، اما استان گیلان هم اکنون قطب زراعت چوب کشور محسوب می شود و سال قبل گیلان بیش از ۴۰۰۰ هکتار زراعت زراعت چوب داشته است.
وی زراعت چوب با بهره گیری از آب های نامتعارف را در دستور کار دانست و افزود: استان های قم، سمنان، اصفهان و تهران پایلوت استفاده از فاضلاب و پس آب در زراعت چوب هستند و از این فرصت برای توسعه زراعت چوب طی سال جاری استفاده خواهیم کرد.
مجری طرح ملی توسعه زراعت چوب کشوز، گونه های سریع الرشد همچون صنوبر و اکالیپتوس را مورد توجه زراعت چوب دانست و تصریح کرد: از صنوبر در صنعت خرده چوب شامل ام. دی. اف و اچ. دی. اف صنایع نئوپان استفاده می شود.
وی با اعلان اینکه از محل بند الف تبصره ۱۸ تسهیلات ویژه جهت توسعه زراعت چوب اختصاص یافته است، متذکر شد: این تسهیلات شامل پرداخت وام هفت میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی توسط بانک های عامل برای هر هکتار کاشت است. همین طور ۱۳۰۰ اصله نهال رایگان در اختیار علاقمندان به زراعت چوب قرار می گیرد.
میرعرب رضی، با اشاره به نیاز اسمی ۱۱ میلیون مترمکعبی چوب در کشور، اظهار نمود: کمبود مواد اولیه سبب کاهش ۵۰ درصدی تولیدات صنایع چوبی شده و میزان مصرف را به ۶.۵ میلیون مترمکعب کاهش داده است، اما زنجیره ارزش و شبکه توزیع و فروش چوب شکل گرفته است.
مجری طرح ملی توسعه زراعت چوب کشور، با اعلان اینکه زراعت چوب چهار میلیون مترمکعب از ۶.۵ میلیون مترمکعب نیاز صنابع سلولزی را تامین می کند، اظهار داشت: همین طور ۲.۵ میلیون مترمکعب باقی مانده از محل اصلاح و نوسازی و هرس باغات تامین می شود.
وی از افزوده شدن ۳۱۵ هزار هکتار به عرصه های زراعت چوب کشور تا سال ۱۴۰۸ آگاهی داد و تصریح کرد: طی این مدت سالانه ۳۰ هزار هکتار زراعت چوب اجرا می گردد و پس از سال ۱۴۰۸، هر سال ۱۲ میلیون مترمکعب تولید چوب تولید خواهیم کرد.
میرعرب رضی، مدت زمان لازم جهت برداشت چوب را بین سه تا ۱۰ سال دانست و اظهار داشت: زراعت چوب می تواند معیشت کشاورزان را تامین کند، اما زارعین گیلانی به صورت سنتی و بومی جنگلداری کشاورزی را اجرا می کنند و به کشت محصولات باغی در عرصه های نهالکاری شده می پردازند.
مجری طرح ملی توسعه زراعت چوب کشور، با اعلان اینکه صنایع آمادگی خرید تضمینی تولیدات زراعت چوب را دارند، عنوان کرد: هم اکنون ۷۰ درصد زراعت چوب در اراضی مستثنیات در حال اجراست و مابقی توسط بخش های دولتی در چارچوب قرارداد انجام می شود.
منبع:

1399/06/19
12:54:24
5.0 / 5
1563
تگهای خبر: آب , بارندگی , باغ , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است