تالاب صالحیه تقریبا خشك شده است

تالاب صالحیه تقریبا خشك شده است

به گزارش حیوان خانگی بگیر البرز مدیركل حفاظت محیط زیست البرز اظهار داشت: تالاب صالحیه وضعیت خوبی ندارد و به جز دو نقطه كه عمق بیشتری داشته باقی تالاب خشك است.فردین حکیمی در گفت و گو با ایسنا، در مورد آخرین وضعیت تالاب صالحیه اظهار داشت: بخش عمده ای از ذخیره آب تالاب صالیحه در خرداد ماه بر اثر شکسته شدن دیواره تالاب و ورود آب به کانال زهکش تخلیه شد.

حکیمی اضافه کرد: از آن زمان به بعد هم به علت فصل کشاورزی، تالاب صالحیه آبگیری چندانی نشد و هم اکنون این تالاب وضعیت خوبی ندارد و به جز دو نقطه که عمق بیشتری داشته است باقی تالاب خشک است.

وی با اشاره به اینکه حیات وحش به جز در همان دو نقطه ای که همچنان آب دارد در دیگر نقاط تالاب حضور ندارد، افزود: البته امید داریم از مهر ماه با فرا رسیدن فصل بارندگی، تالاب صالحیه باردیگر احیا شود و شاهد حضور گونه های مختلف در این تالاب باشیم.

این مسئول در ادامه با اشاره به ثبت تالاب صالحیه بعنوان منطقه شکار ممنوع اظهار داشت: همچون اقدامات دیگری که سال جاری برای بهبود وضعیت تالاب صالحیه صورت گرفت می توان به راه اندازی پایشگاه تالاب و استقرار واحد محیط بانی است.

حکیمی با تاکید بر اهمیت تأمین منبع پایدار آب برای تالاب صالحیه اظهار نمود: انتقال پساب تصفیه شده مسکن مهر نظرآباد برای این منظور در نظر گرفته شد و در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه دیواره تالاب بازسازی و کانال های خاکی منتهی به تالاب لایروبی شده است، اظهار داشت: اقدام دیگری که سال جاری انجام شد پروژه حفاظت، قرق و احیا بود که با خروج شترهای سرگردان از منطقه شاهد بهبود وضعیت پوشش گیاهی منطقه هستیم.

حکیمی در انتها با اشاره به اهمیت مدیریت سیلاب های احتمالی در فصل بارندگی برای آبگیری تالاب، تصریح کرد: با منطقه شکار ممنوع شدن تالاب صالحیه و انجام مطالعات نیاز آبی تالاب، وزارت نیرو تکلیف قانونی دارد که برپایه اولویت ها، حق آبه تالاب را هم تخصیص دهد در صورتیکه قبل از آن تکلیف قانونی در این خصوص وجود نداشت.

منبع:

1399/06/25
12:34:39
5.0 / 5
1550
تگهای خبر: آب , بارندگی , حفاظ , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است