رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

نخستین هدف احیای دریاچه ارومیه حفظ سلامت مردم است

نخستین هدف احیای دریاچه ارومیه حفظ سلامت مردم است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با مجمع نمایندگان استان های آذربایجان شرقی و غربی اظهار داشت: نخستین هدف از احیای دریاچه ارومیه، حفظ سلامت مردم است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا عیسی کلانتری با بیان که کارشناسان از سال ۷۶ درباره خشک شدن دریاچه ارومیه در سال ۹۵ اخطار داده بودند، اظهار داشت: در سال ۸۹ در نامه ای به مقام معظم رهبری درباره عواقب خشک شدن دریاچه ارومیه به ایشان توضیح دادم و نوشتم که خشک شدن این دریاچه سبب تهدید سلامت مردم است.

وی ادامه داد: در زمینه خشک شدن دریاچه ارومیه، اقتصاد و کشاورزی در مقایسه با سلامتی مردم اهمیت چندانی ندارند چونکه اگر این دریاچه خشک می شد و روند احیای آن به سرانجام نمی رسید، تا شعاع بسیاری سلامت مردم به جد تهدید می شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که طبق گزارش دامپزشکی استان آذربایجان غربی در سال ۹۴ سرطان پوستی در حیوانات شمال غربی دریاچه ارومیه، در مدت دو سال ۲۸ برابر افزایش یافته بود، اظهارکرد: با خشک شدن دریاچه ارومیه سلامتی میلیون ها نفر به خطر می افتاد. به صورتی که تا شعاع ۱۳۰ کیلومتری از هر طرف این دریاچه، سلامت مردم تهدید می شد. این یعنی ترکیه و نخجوان هم درگیر نتایج خشک شدن این دریاچه می شدند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه بی توجهی به توسعه پایدار سبب خشک شدن دریاچه ارومیه شد، اظهار داشت: در کشور ما با دید تک بعدی به تولید و با نادیده گرفتن این اصل که توسعه باید پایدار باشد، تصمیماتی گرفته شد که عواقبش خشک شدن دریاچه ارومیه و به خطر افتادن سلامت مردم بود.

وی با بیان این که در سال ۹۲ میلادی در کنفرانس ریو تصویب گردید که حداکثر مجاز برداشت هر کشور از آب های تجدید پذیر ۴۰ درصد باشد، اظهارکرد: متاسفانه ما در ایران ۱۰۳ درصد از آب های تجدید پذیر کشور را استفاده می نماییم. این یعنی ما داریم از سهم نسل های آینده هم استفاده می نماییم و این با توسعه پایدار همخوان نیست.

کلانتری با اشاره به اینکه با این میزان مصرف آب، در مناطقی از کشور عملاً کشاورزی تعطیل خواهد شد، اظهار داشت: مبحث تصحیح الگوی مصرف آب های تجدید پذیر یکی از مسائلی بود که نتوانستیم درباره آن کاری نماییم و اگر این رویه را اصلاح نکنیم برای نسل های آینده هیچ چیز باقی نخواهیم گذاشت و در مقابل آنان مسئول هستیم.

وی با تاکید بر این که کل مهاجران جنگ تحمیلی ۸۸۰ هزار نفر بودند، اظهارکرد: اگر دریاچه ارومیه خشک می شد، باید پنج میلیون نفر برای آنکه سلامت شان تهدید نشود، جابجا می شدند چون اگر این اتفاق نمی افتاد بیماری های بسیاری سلامت مردم را به خطر می انداخت. بعنوان مثال بیماری آلبیدو، چشم را نابود یا فشار خون مردم شهر تبریز ظرف دو سال افزایش پیدا می کرد.

کلانتری افزود: همین موارد سبب می شد که آنجا قابل سکونت نباشد. ما به خاطر این که حق نداشتیم آرامش مردم را به هم بریزیم و خیال شان را مشوش نماییم، در آن زمان نمی توانستیم این مسائل را بگوییم ولی الان که روند احیا به سرانجام رسیده است، باید این موارد را بیان کرد.

وی تغییر درجه حرارت را از دیگر نتایج خشک شدن دریاچه ارومیه عنوان نمود و اظهار داشت: اگر دریاچه خشک می شد، تفاوت دمای تابستان و زمستان تا ۷ درجه هم می رسید و این تفاوت دما سبب می شد که نه تنها اکوسیستم از بین می رفت بلکه آنتی بیوتیک ها از کار می افتاد و مقاومت ژنتیکی انسان مبتلا به اختلال می شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، کلانتری در انتها وظیفه نمایندگان بخصوص نمایندگان استان های حاشیه دریاچه ارومیه را در حفظ و حراست از این دریاچه سنگین دانست و اظهار داشت: ما هم دریاچه ارومیه را حفظ کردیم و هم توانستیم با تصحیح الگوی مصرف آب کشاورزان کاری نماییم که در کشاورزی آن منطقه با صرفه جویی آب، ۱۸ درصد کارایی بیشتری داشته باشد. حالا وظیفه نمایندگان است به خاطر مردم منطقه و صیانت از سلامت آنها در حفظ و احیای دریاچه ارومیه کوشا باشند و در این راه به سازمان حفاظت محیط زیست کمک کنند.
1399/07/09
09:01:00
5.0 / 5
1497
تگهای خبر: آب , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است