فراخوان دریافت ایده ها و محصولات نوآورانه برای كمك به احیای تالاب های كشور

فراخوان دریافت ایده ها و محصولات نوآورانه برای كمك به احیای تالاب های كشور

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران از افتتاح دومین دوره جشنواره «ایده ها و محصولات نوآورانه با تاكید بر جلب مشاركت مردم برای احیای تالاب های كشور» در ایام ۲۶ الی ۲۹ آبان ماه سالجاری در شهر تبریز اطلاع داد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا به قول علی ارواحی جشنواره «ایده ها و محصولات نوآورانه با تاکید بر جلب مشارکت مردم برای احیای تالاب های کشور» با هدف شناسایی و تعامل بیشتر با نوآوران و مخترعان و پشتیبانی از آنان، شناسایی و ترویج روش های اصلاح الگوی مصرف آب و منابع طبیعی، شناسایی راهکارهای احیای تالاب های کشور، معرفی اثرات محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی خشک شدن دریاچه ها و تالاب ها و کمک به راه اندازی و تقویت شرکت های دانش بنیان فعال در تولید ایده ها و محصولات نوآورانه برگزار می گردد. نخستین دوره این جشنواره آبان ماه سال ۱۳۹۸ در شهر ارومیه و با مشارکت خیلی خوب علاقه مندان به این حوزه برگزار و بیشتر از ۷۰ ایده در آن عرضه شد.

قابل ذکر است محورهای اصلی جشنواره با در نظر گرفتن اولویت های اجرایی دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی تعیین شده است. این محورها شامل تکنولوژی های جدید در احیای تالاب ها و دریاچه های کشور، راهکارهای ارتقای مشارکت مردم برای حفاظت از تالاب های کشور، شناسایی زنجیره های ارزش مؤثر بر بهبود اقتصاد خانوار روستایی، مدلهای پایدار بهره برداری خردمندانه از منابع حیاتی تالاب های کشور، راهکارها و شیوه های نوآورانه کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، طبیعت گردی و گردشگری جامعه محور و مؤثر بر احیای تالاب ها و دریاچه های کشور، پرداخت برای خدمات اکوسیستمی و طرح های کسب و کار مناطق تالابی، راهکارهای نوآورانه مدیریت فعالیتهای کشاورزی با هدف ارتقای بهره وری و پایداری محیط زیست، راهکارهای مشارکتی سازگاری با تغییر اقلیم و افزایش تاب آوری محیط، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در بهینه سازی منابع تالاب ها و کاهش مصرف انرژی و راهکارهای نوین مدیریت پسماند و بازیافت نهاده های مصرفی در کشاورزی است.

بنابر برنامه ریزی دبیر خانه جشنواره، زمان ثبت و ارسال ایده ها تا ۳۰ مهرماه است. به ایده های برتر جوایز نقدی اهدا و از پیاده سازی و عملیاتی شدن آنها در پروژه های طرح حفاظت از تالاب های ایران حمایت خواهد شد. سامانه ثبت نام در جشنواره به آدرس الکترونیک www.fiwci.ir قابل دسترسی برای کلیه نخبگان و علاقه مندان این حوزه است.

گفتنی است دومین دوره جشنواره «ایده ها و محصولات نوآورانه با تاکید بر جلب مشارکت مردم برای احیای تالاب های کشور» توسط طرح حفاظت از تالاب های ایران با مشارکت برنامه عمران سازمان ملل، سازمان حفاظت محیط زیست، دولت ژاپن و شرکت دانش بنیان ویرا پژوهان پویا در دو بخش رویداد استارتاپی و دریافت ایده ها و محصولات نوآورانه برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست طرح حفاظت از تالاب های ایران بعنوان متولی اصلی برگزاری این جشنواره از سال ۱۳۸۴ بعنوان پروژه مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه عمران ملل متحد شروع به کار کرده است. این طرح نمونه ای از تلاشهای صورت گرفته در جهت ارتقای مدیریت تالاب ها در کشور به حساب می آید که بر استقرار مدیریت زیست بومی در سطوح ملی و محلی، فضای مناسب برای مشارکت ذی نفعان و تدوین و اجرای برنامه های مدیریت جامع برای تالاب های مهم کشور تمرکز کرده است.

منبع:

1399/07/12
13:29:52
5.0 / 5
1429
تگهای خبر: آب , اقلیم , بازیافت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است