چرا مرجان های زیبای استرالیا رنگ می بازند؟

چرا مرجان های زیبای استرالیا رنگ می بازند؟

حیوان خانگی بگیر: یك بررسی جدید نشان میدهد مرجان های سرزنده و باطراوتی كه زمانی دیواره بزرگ مرجانی استرالیا را تشكیل می دادند، اینك در اثر بحران اقلیمی به سرعت در حال مرگ هستند بطوریكه طی 25 سال قبل بیش از نیمی از آنها از دست رفته است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، یک تیم تحقیقاتی، مجموعه های مرجانی و اندازه آنها را در امتداد سد بزرگ مرجانی حد فاصل سال های ۱۹۹۵ و ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار داده اند.
دانشمندان در میان مرجان های کوچک، متوسط، بزرگ هم در آب های عمیق و هم در آب های کم عمق حدودا در همه گونه ها، متوجه کاهش شدند.
دیواره بزرگ مرجانی - یکی از میراث های جهانی یونسکو - خصوصاً تحت تاثیر شدید دو سال رکوردشکنی دما قرار گرفته که به سفیدشدگی گسترده مرجان ها در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ منجر گردیده است. برمبنای مطالعات گوناگون صورت گرفته، تخمین زده می شود که حدودا یک سوم سدهای مرجانی جهان در سال ۲۰۱۶ گرفتار پدیده سفیدشدگی شده باشند.
در مقایسه با بیش از ۴۰ درصد از رخدادهای سفیدشدگی قبلی، در آن سال کمتر از ۱۰ درصد از مرجان های دیواره بزرگ مرجانی بدون پدیده سفیدشدگی از دست رفتند. پدیده سفیدشدگی جدی در سال های بعد از آن رخ داده است.
پدیده سفیدشدگی مرجان ها زمانی رخ می دهد که شرایطی از قبیل حرارت بیش از اندازه یا نور بیش از حد به مرجان ها تنش وارد میکند. درنتیجه مرجان ها جلبک های همزیست را که در منافذشان زندگی می کنند بیرون می کند. این مساله موجب سفیدشدن کامل مرجان می شود. چنین چیزی لزوما منجر به مرگ مرجان ها نمی گردد، چونکه مرجان ها در بازه زمانی طولانی قابلیت بازیابی دارند اما آنها را بیش از اندازه لطمه پذیرتر می کند.
دکتر "اندی دیتزل" نویسنده سرپرست این بررسی جدید از مرکز ARC در مرکز مطالعات مرجان ها در دانشگاه جیمز کوک کوئینزلند می گوید تاریخچه طولانی مدت از جزئیات تغییرات جمعیت مرجان ها وجود ندارد.
او می گوید: ما تغییرات ابعاد و اندازه های کلونی را مورد بررسی قرار دادیم، برای اینکه بررسی های جمعیتی برای درک جمعیت شناسی و ظرفیت تولیدمثل مرجان ها مهم می باشد.
یافته های دیتزل و همکارش، کاهش جمعیت مرجان ها و همین طور در ابتدای سال جاری پدیده سفیدشدگی دیگری روی سد بزرگ مرجانی را نشان میدهد. نویسنده همکار این تحقیق، پروفسور "تری هیوز" از مرکز تحقیقات مرجان ها می گوید: ما برخی از مرجان های کوچک، متوسط و بزرگ در سد بزرگ مرجانی پیدا کردیم که از سال های دهه ۹۰ میلادی بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته بودند.
پروفسور هیوز می گوید: این کاهش هم در آب های کم عمق و هم در آب های عمیق و در میان همه گونه های مرجانی رخ داده اما به وِیژه در میان مرجان های شاخه ای و میزی شکل مشهود است. این مرجان ها شدیدترین میزان تاثیر را از دمای بی سابقه هوا متحمل شده اند که پدیده سفیدشدگی گسترده سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ را فعال کرده بود.
مرجان های شاخه ای و میزی شکل، ساختار مهمی را برای زیستگاه ساکنان صخره های مرجانی نظیر ماهی ها فراهم می کنند. از دست رفتن این مرجان ها به مدلول از دست رفتن زیستگاهی است که به سهم خود از فراوانی ماهی ها و تولیدات ماهیگیری در محدوده صخره های مرجانی می کاهد.
دکتر دیتزل می گوید یکی از اصلی ترین نتایج تغییر ابعاد مرجان ها، تاثیر آن بر بقا و تولید مثل آن هاست. او می گوید: یک مجموعه سرزنده مرجانی، از میلیون ها مرجان کوچک و بزرگ - مادران بزرگی که اغلب لاروها را تولید می کنند- تشکیل شده است.
این یافته ها همین طور میزان قابلیت بازیابی سدبزرگ مرجانی را نشان میدهد. انعطاف پذیری و استقامت آنها در مقایسه با قبل به مخاطره افتاده است، برای اینکه مرجان های کودک و مرجان های بزرگسال با قابلیت تولیدمثل زیاد، کمتر شده اند.
نویسندگان این مقاله می گویند بحران اقلیمی، تکرار و تناوب اختلال در صخره های مرجانی (از جمله موج گرمایی دریایی) را بیشتر می کند. این بررسی وخامت شدید وضع کلونی های مرجانی را در بخش شمالی و مرکزی سد بزرگ مرجانی، ناشی از پدیده سفیدشدگی در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ ثبت کرده و نشان میدهد که بخش جنوبی دیواره بزرگ مرجانی نیز تحت تاثیر درجه حرارت بی سابقه اوایل سال ۲۰۲۰ بوده و در معرض خطر قرار گرفته است.
نویسندگان این مطالعه می گویند: زمانی برای از دست دادن باقی نمانده، ما باید به سرعت تولید گازهای گلخانه ای را به شدت کاهش دهیم.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، با وجود شواهد موجود در خصوص وضعیت وخیم آب وهوایی، "اسکات موریسون" نخست وزیر استرالیا به دنبال همه گیری کرونا قول احیای طرح ملّی گاز را داده است.
این تحقیق در مجله مجموعه مقالات انجمن سلطنتی Proceedings of the Royal Society B انتشار یافته است.
منبع:

1399/08/06
10:46:45
5.0 / 5
1396
تگهای خبر: آب , اقلیم , تولید , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است