رودخانه كرج در خطر مرگ

رودخانه كرج در خطر مرگ

به گزارش حیوان خانگی بگیر البرز مدیركل حفاظت محیط زیست البرز اظهار داشت: میزان تخصیص در نظر گرفته شده بعنوان حقابه زیست محیطی رودخانه كرج، برپایه نتایج مطالعات وزارت نیرو بوده كه این میزان تخصیص برای حفظ كیفیت و شرایط زیست محیطی رودخانه مطلوب نبوده و مورد تأیید محیط زیست نیست.فردین حکیمی در گفت و گو با ایسنا، در مورد طرح انتقال تونلی آب سد کرج به تهران، اظهار داشت: رودخانه کرج بعنوان یکی از رودخانه های مهم حفاظت شده کشور بوده که علاوه بر تأمین آب آشامیدنی، به لحاظ زیستگاهی هم دارای اهمیت ویژه بوده و بعنوان زیستگاه اصلی ماهی قزل آلای خال قرمز(گونه حمایت شده) تلقی می شود بنابراین تأمین حقابه زیست محیطی برای حیات طبیعی رودخانه و آبزیان، کاملاً ضروریست.

حکیمی اضافه کرد: میزان تخصیص در نظر گرفته شده بعنوان حقابه زیست محیطی رودخانه کرج، برپایه نتایج مطالعات وزارت نیرو بوده که این میزان تخصیص برای حفظ کیفیت و شرایط زیست محیطی رودخانه مطلوب نبوده و مورد تایید محیط زیست نیست بنابراین تاکید محیط زیست، تخصیص حقابه زیست محیطی بر مبنای نتایج مطالعات انجام شده که توسط پردیس کشاورزی دانشگاه تهران در کرج و در سال ۱۳۹۷ انجام شده، است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز در انتها تصریح کرد: اساسا برای تحقق این مورد مهم و پیشگیری از هر گونه نتایج منفی، از راه سازمان حفاظت محیط زیست، نمایندگان محترم کرج در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولین استانی، تلاش خواهیم کرد تا با عرضه راهکارها و روش های جایگزین ( انتقال قسمتی دیگر از آب از راه آبگیر بیلقان) و تخصیص حقابه، از مرگ رودخانه کرج جلوگیری نماییم.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، حدود ۱۵ سال از آغاز ساخت یک تونل ۳۰ کیلومتری در دل رشته کوه البرز برای انتقال آب از سد کرج تا تهران گذشته و حالا با اتمام ریزه کاری های این پروژه، مقرر است حجم زیادی از آب به جای حرکت در راه زیبای رودخانه کرج و جاده چالوس مستقیم وارد تونل و به تهران منتقل شود.

چیزی که از نظر فعالین زیست محیطی و شهروندان البرزی، پهن کردن فرش قرمز مرگ زیر پای رودخانه کرج و جاده چالوس است.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، این طرح در طول چند سالی که در حال اجرا بوده تقریباً به صورت کامل از جانب مجریان مبهم گذاشته شده است و اطلاعات زیادی از اثرات و چگونگی کارکرد آن در دسترس نیست اما معدود اطلاعات پراکنده ای که از آن در دسترس قرار گرفته نشان داده است که برای این تونل ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و می تواند سالانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب سد کرج را منتقل کند. این در شرایطی است که سد کرج در بهترین حالت ۲۰۰ میلیون مترمکعب گنجایش دارد!

یکی دیگر از عجایب تونل انتقال آب رودخانه کرج به تهران این است که توان حجمی آن در انتقال آب ۱۶ مترمکعب در ثانیه برآورد می شود در حالیکه دبی پایه رودخانه کرج پنج مترمکعب در ثانیه است!

منبع:

1399/08/10
11:26:17
5.0 / 5
1625
تگهای خبر: آب , حفاظ , حمایت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است