اخطار هواشناسی نسبت به تداوم بارش باران بعلاوه نقشه مناطق پرخطر و سفارش های كشاورزی

اخطار هواشناسی نسبت به تداوم بارش باران بعلاوه نقشه مناطق پرخطر و سفارش های كشاورزی

به گزارش حیوان خانگی بگیر سازمان هواشناسی كشور با صدور هشداری از بارش شدید باران در بعضی مناطق همراه با وقوع رعد و برق و وزش باد طی روزهای جمعه و شنبه (۳۰ آبان و ۱ آذر) اطلاع داد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، در هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی آمده است که بارش باران، وقوع رگبار و رعد و برق همراه با وزش باد طی روز جمعه (۳۰ آبان) در استان های لرستان، کردستان، زنجان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و گیلان پیشبینی می شود.

وقوع رگبار و رعد و برق طی روز شنبه (۱ آذر) در استان های کردستان، کرمانشاه، زنجان، تهران، همدان، مرکزی، ایلام، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خوزستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، بوشهر، اصفهان و فارس دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی اخطار داده است که احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.

از این رو در استان آذربایجان شرقی در برداشت سیب در شهرستان مراغه و سیب زمینی در منطقه سراب و بستان آباد تسریع و در استان آذربایجان غربی مبارزه پاییزه در باغات هسته دار ضد بیماری های گیاهی پس از اتمام بارش ها صورت گیرد.

در ادامه این اخطار به کشاورزان در استان اردبیل سفارش شده است که در کشت گندم و برداشت سویا، پنبه، ذرت و بادام زمینی تسریع و کشاورزان استان اصفهان هم هرچه سریعتر نسبت به کشت محصولات دیم اقدام نمایند. کشاورزان در غرب استان ایلام هم در برداشت برنج در مناطق سردسیر عجله کنند.

انتقال محصول کنجد برداشت شده به مکان های مسقف در استان بوشهر، جمع آوری سیب در دماوند و فیروزکوه استان تهران، تسریع در کشت گندم و جو، تسریع در برداشت صیفی جات، عدم آبیاری مزارع ذرت در استان خوزستان و جمع آوری سیب زمینی و چغندرقند و انتقال آن به انبار در استان زنجان از سفارش های دیگر سازمان هواشناسی به کشاورزان است.

در ادامه اخطار زرد رنگ سازمان هواشناسی آمده است که در استان چهارمحال و بختیاری در برداشت چغندرقند و انتقال به انبار تسریع شود همینطور حالا آخرین مهلت کشت گندم دیم است. عشایر این استان هم طی روزهای جمعه و شنبه (۳۰ آبان و ۱ آذر) در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها استقرار نیابند.

سازمان هواشناسی به کشاورزان در استان فارس سفارش کرده است که هرچه سریعتر نسبت به برداشت کنجد، چغندرقند، سیب زمینی، ذرت علوفه ای و محصولات باغی مانند پرتقال و لیموشیرین اقدام و کشاورزان در استان کردستان هم در کشت گندم دیم تسریع کنند.

تسریع در برداشت و جمع آوری چغندرقند برداشت شده و انتقال آن به انبار در استان کرمانشاه، تسریع در برداشت مرکبات و تسریع در کشت گندم و جو در استان کهگیلویه و بویراحمد، عدم کوددهی ماهیان گرمابی به علت کاهش دما و عدم غذادهی ماهیان سردآبی در زمان بارندگی شدید در استان گیلان و تسریع در کشت محصولات پاییزه و بیمه محصولات، تسریع در برداشت چغندرقند، حبوبات و پیاز و انتقال آنها به انبار در استان لرستان از دیگر سفارش های سازمان هواشناسی است.

در اخطار سازمان هواشناسی به کشاورزان در استان مازندران سفارش شده است که در کشت کلزا در مناطق دشت و کاشت سیر و پیاز تسریع و از چرای دام در زمان بارندگی اجتناب کنند. کشاورزان در استان مرکزی هم نسبت به انتقال سیب زمینی و چغندرقند دپو شده به انبار اقدام نمایند.

انتقال نشای صیفی جات در ساعات بدون باد، عدم قرارگیری دام ها در مناطق مرتفع با عنایت به زمان کوچ عشایر و وقوع باد، تسریع در برداشت بادمجان در شهرستان رودان از سفارش های کشاورزی سازمان هواشناسی برای استان هرمزگان است.

در استان همدان هم محصولات علوفه ای برداشت نشوند و از آبیاری باغات خودداری شود.

تنظیم دمای سالن های مرغداری، پرورش قارچ، گلخانه ها و دامداری ها با عنایت به سرمای هوا، پیشگیری از ورود آب های گل آلود به استخرهای پرورش ماهی، استقامت و ترمیم سقف گلخانه ها در مقابل باد، تأمین سوخت گلخانه، مرغداری و دامداری ها، خودداری از استفاده از آب باران برای دام ها، پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع، تغذیه کمکی کلونی ها و تأمین خوراک مورد نیاز کندوها جهت زمستان گذرانی از سفارش های کلی سازمان هواشناس برای روزهای آینده است.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، هشدار زرد رنگ نیز به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.


1399/08/29
11:58:01
5.0 / 5
1411
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است