یافته جدید پژوهشی؛

دیابت و فشارخون بالا خطر عوارض مغزی كووید 19 را می افزایند

دیابت و فشارخون بالا خطر عوارض مغزی كووید 19 را می افزایند

به قول محققان، برخی بیماران كرونایی با ریسك بالاتر بروز مشكلات نورولوژیكی نظیر خونریزی مغزی و سكته مواجهند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، محققان دانشکده پزشکی پنسیلوانیا دریافتند بروز عوارض مغزی ناشی از کووید ۱۹ در افراد مبتلا به فشارخون بالا و دیابت شایع تر است.
«کولبی فریمن» سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «تاثیرات کووید ۱۹ فراتر از قفسه سینه و ریه ها است. در حالیکه مشکلات ناشی از این بیماری بر مغز نادر هستند اما گزارش پدیدار شدن این عوارض در بیماران کرونایی در حال افزایش می باشد.»
در این مطالعه، ۱۳۵۷ بیمار کرونایی موردبررسی قرار گرفتند. از بین این تعداد، ۱۸ بیمار به خاطر تغییر در حالات روانی شأن و بروز مشکلات گفتاری و بینایی، تحت اسکن مغزی قرار گرفتند.
محققان مشاهده نمودند از بین این ۸۱ نفر، ۱۸ بیمار گرفتار سکته، خونریزی مغزی و انسداد عروق خونی شده بودند. حداقل نیمی از این افراد دارای سابقه فشارخون بالا یا دیابت نوع۲بودند.
فریمن در ادامه می افزاید: «کووید ۱۹ با مشکلات عصبی مرتبط می باشد و فشار خون بالا و دیابت نوع ۲ در افرادی که به این مشکلات گرفتار می شوند شایع است. این گروه از افراد امکان دارد در معرض خطر بیشتر عوارض عصبی باشند. از اینرو باید از نزدیک تحت کنترل و مراقبت قرار گیرند.»
مکانیسم دقیق تأثیرات مضر عصبی کووید ۱۹ معلوم نیست و امکان دارد عوامل مختلفی در آن دخیل باشند، باآنکه عمدتاً محققان اعتقاد دارند که التهاب در رابطه با عفونت در این حوزه دخیل است.
به گفته محققان، بدن برای کمک به مقابله با التهاب، مولکول های معروف به سیتوکین تولید می کند. اما اگر این سیتوکین ها بیش از حد تولید شوند واکنش سیستم ایمنی آغاز به صدمه رساندن می نماید.


منبع:

1399/09/03
13:27:07
5.0 / 5
823
تگهای خبر: بیماری , پزشك , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است