گزارش حیوان خانگی بگیر؛

99، 9، 9 هدیه یا خیانت والدین به فرزندان

99، 9، 9 هدیه یا خیانت والدین به فرزندان

حیوان خانگی بگیر: باردیگر تب تند زایمان در یك تاریخ رُند بالاگرفته و همچنان سلامت فرزندان قربانی لاكچری بازی می شود؛ آن هم در ایام كرونایی! به راستی این زایمان ها چه عواقبی برای سلامت فرزندان دارد؟خبرگزاری مهر؛ گروه سلامت_فاطمه میرزاجعفری: «دکتر برای ۵ آذر وقت سزارین داده بود ولی پس از آخرین سونوگرافی خواستیم برای ۹/۹/۹۹ وقت بگیریم چون عدد رندی است؛ خیلی هم لاکچری است». «من بوسیله پیج اینستاگرام و تبلیغاتم درآمد دارم از شروع حاملگی هم برای پسرم یک پیج درست کردم؛ چی بهتر از اینکه در تاریخ رندی به دنیا بیاید؛ اینجوری هم فالوئر بیشتری جذب می کنم هم درآمدم بیشتر می شود». «ما همیشه دوست داشتیم که فرزندمان در آذرماه به دنیا بیاید چونکه در این ماه ازدواج کردیم؛ چی بهتر از اینکه در تاریخ رندی باشد که چهار ۹ کنار هم قرار می گیرند». اینها قسمتی از دلیلهای و حرف های پدران و مادرانی است که دنبال ثبت تاریخ تولد فرزندشان در نهمین روز از نهمین ماه سال ۹۹ هستند؛ موضوعی که در اصطلاح پزشکی به آن می گویند «دستکاری تاریخ تولد» البته این کار در زایمان های طبیعی به جهت غیر پیش بینی بودن زمان زایمان امکان پذیر نیست و تنها در زایمان های سزارین است که یک تاریخ مشخص با تشخیص پزشک برای بیمار معین می شود.
خبر تاریخ تولدهای لاکچری اولین بار در ۰۸/‏۰۸/‏۸۸‬ عنوان شد و بعد از آن هر وقت تقویم عددهای خاصی را ردیف می کند صف های طولانی زایمان در بیمارستان ها نیز ایجاد می شود. با این وجود امسال با سالهای دیگر و تاریخ های دیگر کمی متفاوت است و علاوه بر خطر همیشگی زایمان های دیر از موعد یا زودهنگام برای جنین، با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کنیم؛ ویروسی که کادر درمان را از همیشه فرسوده تر کرده است و حالا دیگر کمتر مرکز درمانی وجود دارد که عاری از ویروس باشد اما بنظر می رسد والدین به این راحتی ها از تاریخ رند ۹/۹/۹۹ نگذشته اند و حتی با وجود خطرات احتمالی برای سلامت نوزادانشان و با اصرار زیاد تاریخ زایمان را جابه جا کرده تا از قافله لاکچری بازها جا نمانند.
سلامت قربانی لاکچری بازی
متأسفانه به لطف شبکه های اجتماعی این روزها مراسمی مانند تعیین جنسیت جنین، ماه گرد ازدواج، جشن مشخص شدن تاریخ زایمان و … جزو اتفاقاتی هستند که اخیرا وارد فرهنگ خانواده های ما شده اند و هر روز زیادتر نیز شده است اما ای کاش ماجرا به برگزاری همین جشن ها ختم می شد. حالا دیگر پای زایمان در تاریخ های رند هم به میان آمده است و خطر سلامت جنین نیز چاشنی آن شده است. اینجاست که یک سوال به ذهن ها خطور می کند؛ پدر و مادری که به اصطلاح نمی خواهند یک خار به پای فرزندان وارد شود، چطور حاضر می شوند با سلامت او آن هم در ماه آخر حاملگی بازی کنند؟ آیا آگاهی لازم را ندارند؟ کاش اینطور باشد اما متأسفانه خیلی از پدر و مادران با علم به خطرات موجود باز هم اصرار بر زایمان در تاریخ های رند را دارند.
۹/‏۹/‏۹۹ شوخی یا واقعیت؟!
همانطور که گفتیم ۹/‏۹/‏۹۹‬ با تاریخ های رند تا پیش از این تفاوت های زیادی دارد امسال ما میهمان ناخوانده ای داریم که این روزها هر روز جان بیش از ۴۰۰ نفر را می گیرد و گویی فعلاً قصد عزیمت ندارد و البته این کادر درمان اند که از روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا تا الان که فقط یک ماه به یک سالگی مهمانی این ویروس مانده در خط مقدم جبهه مقابله با آن هستند، بیمارستان ها و مراکز درمانی مملو از افرادی است که سرفه های خشکشان گوش فلک را کرد کرده است حال در چنین وضعیتی که هر لحظه امکان ابتلاء به این ویروس وجود دارد زایمان در یک تاریخ رند چه اهمیتی دارد؟
۹/‏۹/‏۹۹‬ شاید برای من و شما یک تاریخ عادی باشد اما خیلی از افراد از خیر این تاریخ نگذشته و مراسم و میهمانی های شان همچون عقد و عروسی را در این تاریخ برنامه ریزی می کنند تا این جای ماجرا شاید توجیه این افراد منطقی به نظر برسد اما زمانی که پای زایمان و سلامت نوزاد به میان می آید و تاکید روی تاریخ تولد لاکچری در اولویت قرار می گیرد؛ تبدیل به مسئله مهمی می شود که هیچ نوع توجیه و دلیلی پاسخگوی این خطر نیست و بیشتر شبیه به شوخی می ماند که رنگ واقعیت به خود می گیرد.


کسب درآمد با تاریخ تولد فرزند
متأسفانه مد لاکچری بازی با تاریخ تولد نوزاد که بسیار هم باب شده است فقط مختص علاقه والدین به یک تاریخ رند نیست، چونکه خیلی از والدین را دیده ایم که افتخار می کنند نوزادشان در روز تولد مادر یا پدر یا سالگرد ازدواجشان، تاریخ آشنایی شأن و … به دنیا آمده است؛ «فرزندم در ۰۹/‏۰۹/‏۹۹‬ به دنیا آمده است و حتی تاریخ تولدش خاص است.» «کرونا دیگر یک سال است که آمده است حالا من چه تاریخ زایمانم را عقب بیاندازم چه نه، کرونا هست؛ پس لااقل بگذار پسرم در تاریخ رندی به دنیا بیاید». برخی والدین دیگر به دنبال سود و تجارت حتی با تاریخ تولد شیک و لاکچری نوزادشان هستند؛ از زمانی که متوجه حاملگی خود می شوند مبادرت به تأسیس یک صفحه اینستاگرامی برای فرزند به دنیا نیامده شأن می کنند و از جشن های لاکچری تعیین جنسیت تا به دنیا آمدنش و بعد از آن عکس و فیلم های زیادی را در صفحه اینستاگرام منتشر می کنند و به دنبال کسب درآمد از این راه هستند پس چه راهی بهتر از زایمان در یک تاریخ رند برای رونق بیشتر و بهتر این کار.
اما به راستی زایمان زودتر یا دیرتر از موعد و به خصوص در تاریخ های رند چه خطراتی برای مادر و جنین دارد؟
زایمان در تاریخ های رند فاجعه است
فرزانه مشیری، فوق تخصص زنان، زایمان و نازایی درباب خطرات ناشی از زایمان های تاریخ رند برای جنین در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: می توانم بگویم زایمان های تاریخ رند فاجعه ای است که در این چند سال اخیر متأسفانه بسیار شایع شده است.
بیشتر پزشکان زنان و زایمان مخالف زایمان در تاریخ هایی مشخص هستند چونکه در این تاریخ ها بیمارستان ها شلوغ هستند؛ به سبب مراجعات زیاد کادر درمانی خسته هستند و رسیدگی به بیمار کاسته می شود. از طرفی محیط اتاق عمل ها برای دریافت هرگونه آلودگی میکروبی و عفونی مساعد می شود
مشیری بیان کرد: بطور کلی تاریخ زایمان را تا حدودی می توان مشخص کرد به این شکل که اگر فرد در حاملگی اول باشد تا نزدیک به ۴۰ هفته فرصت دارد و اگر در حاملگی دوم به بعد باشد و زایمان به صورت سزارین صورت گیرد بین ۳۸ تا ۳۹ هفته تاریخ حدودی زایمان است؛ در این زمان می توان با تشخیص پزشک و نظر والدین زمانی را برای زایمان هماهنگ کرد.
وی عنوان کرد: بیشتر پزشکان زنان و زایمان مخالف زایمان در تاریخ هایی مشخص هستند چونکه در این تاریخ ها بیمارستان ها شلوغ هستند؛ به سبب مراجعات زیاد کادر درمانی خسته هستند و رسیدگی به بیمار کاسته می شود. از طرفی محیط اتاق عمل ها برای دریافت هرگونه آلودگی میکروبی و عفونی مساعد می شود بدین سبب زایمان در تاریخ های رند به هیچ وجه سفارش نمی گردد.
این فوق تخصص زنان با اشاره به همزمانی شیوع ویروس کرونا و تاریخ ۰۹/‏۰۹/‏۹۹‬ اظهار داشت: همانطور که می دانید کادر درمانی ما چندین ماه است که درگیر ویروس منحوس کرونا هستند و خسته و فرسوده شده اند؛ البته برای تاریخ ۰۹/‏۰۹/‏۹۹‬ نامه ای از طرف وزارت بهداشت به پزشکان زنان و زایمان ابلاغ گردیده است تا از انجام سزارین های غیرضروری پرهیز شود تا آمار آن روز بالا نرود چونکه ممکنست ازدحام در این تاریخ به خصوص در روزهایی که آمار کرونا تا این حد بالاست بسیار خطرناک باشد و حتی می تواند مادری سلام و سلامت برای زایمان به بیمارستان مراجعه کند اما هم خودش و هم فرزندش مبتلا به کرونا شوند بدین سبب این عمل در وضعیت کنونی اصلاً صحیح نیست.


اهمیت هفته های آخر حاملگی برای سلامت جنین
اما هفته های آخر حاملگی برای تکامل جنین بسیار ضروری است؛ مشیری در این خصوص نیز اظهار نمود: با وجود باور غلط مادران در خصوص وزن گیری جنین در اوایل حاملگی و پرخوری هایی که سبب دیابت و فشار خون حاملگی می شوند؛ وزن گیری جنین در هفته های آخر انجام می شود و اصل رشد بچه در یک ماه و نیم آخر است، همین طور از ۲۵ تا ۲۷ هفته که حدود هفت ماهگی تا هشت ماهگی است ریه جنین مبادرت به تکمیل شدن می کند بدین سبب در این تاریخ اگر بهر دلیلی شامل جدایی جفت یا دلیلهای دیگر بچه به صورت نارس به دنیا بیاید احتمال زنده ماندن آن به زیر نیم درصد می رسد.
وی درباب متقاضیان تاریخ ۰۹/‏۰۹/‏۹۹‬ برای زایمان چنین اظهار داشت: متأسفانه متقاضی زایمان در تاریخ های رند همیشه زیاد است اما این پزشکان هستند که باید بیمار را نسبت به خطرات این نوع از زایمان آگاه کنند چونکه تاریخ رند اهمیتی ندارد و اتفاقاً در این تاریخ ها چون بیمارستان شلوغ است بهتر است که جراحی در روز دیگر صورت گیرد که شرایط بیمارستان بهتر است؛ برای مثال در تاریخ ۱/۱ امسال در یکی از بیمارستان ها که شیفت بودم حدود ۲۰۰ مورد زایمان به ما مراجعه نموده بودند که متأسفانه ۷ تا ۸ مورد جنین فوت کرده بود آن هم تنها به این علت که پدر و مادر اصرار به زایمان در یک تاریخ رند را داشته و صبر کرده بودند تا به آن تاریخ برسند.
مشیری در آخر عنوان کرد: امیدوارم امسال آمار بالایی نداشته باشیم چونکه با وجود خستگی کادر درمانی ما و شرایط کرونائی خطرات این نوع زایمان ها بیش از پیش شده است.


منبع:

1399/09/06
16:03:12
5.0 / 5
1665
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , میكروب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است