پربارش ترین و كم بارش ترین استان های كشور

پربارش ترین و كم بارش ترین استان های كشور

به گزارش حیوان خانگی بگیر بررسی اطلاعات مركز ملی خشكسالی نشان داده است كه از آغاز مهر ماه تابحال حدود ۳۲ میلیمتر بارش در كشور داشتیم كه در این میان سهم برخی استان ها از بارش ها بیشتر و سهم برخی دیگر از استان ها خیلی كم بوده است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، از ابتدای سال آبی تابحال به ترتیب سه استان گیلان، مازندران و کهگیلویه و بویراحمد پربارش ترین استان های کشور بوده اند. بر مبنای اطلاعات مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی هرچند که از مهر ماه تابحال در استان گیلان ۱۹۵ میلیمتر بارش داشتیم و این استان بعنوان پربارش ترین استان کشور طی دو ماه اخیر بوده است اما بررسی آمار نشان داده است که بارش ها در این استان نسبت به میانگین نرمال خود ۲۵ درصد کمتر بوده است. از سویی دیگر بارش ها در استان گیلان نسبت به سال قبل هم ۳۳ درصد کاهش یافته است.

بر این اساس بارش ها در استان مازندران هم ۱۷۳.۵ میلیمتر گزارش شده است که این میزان نسبت به دراز مدت ۵ درصد افزایش داشته اما نسبت به سال قبل ۳۸ درصد کمتر شده است.

بارش ها از آغاز مهر ماه تابحال در استان کهگیلویه و بویراحمد - که ازجمله استان های پربارش کشور است - هم ۸۹.۵ میلیمتر بوده که این میزان نسبت به میانگین دراز مدت ۱۲ درصد بیشتر شده است. بارش ها طی سال قبل و در این بازه زمانی ۱۳ درصد کمتر بود.
کاهش چشم گیر بارش ها در سه استان کشور
از سویی دیگر بارش ها از آغاز مهر ماه تابحال به ترتیب در سه استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی نسبت به میانگین دراز مدت کاهش قابل ملاحظه ای یافته است، به صورتی که روز گذشته (۵ آذر) بارش ها در هرمزگان ۶۰ درصد، در سیستان و بلوچستان ۴۸ درصد و در خراسان شمالی ۳۵ درصد کمتر از حد نرمال اعلام گردید.

اطلاعات مرکز ملی خشکسالی کشور نشان داده است که استان سیستان و بلوچستان کم بارش ترین استان کشور طی دو ماه اخیر بوده است. بارش ها در این استان ۳.۸ میلیمتر گزارش شده که حدود ۴ درصد کمتر از میانگین دراز مدت بارش است.

بعد از استان سیستان و بلوچستان، استان های هرمزگان و یزد رکورددار کم بارش ترین استان ها طی سال آبی جاری بودند.

درحالی بارش ها در ۱۸ استان کشور کمتر از حد نرمال بوده است که بر مبنای پیشبینی مدلهای اقلیمی کم بارشی در ایران طی ماههای آینده کماکان ادامه خواهد داشت.

منبع:

1399/09/06
19:14:02
5.0 / 5
890
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است