از راه اندازی دستگاه اندازه گیری شدت بو تا تدوین استانداردهای بوی نامطبوع

آخرین وضعیت پرونده بودار پایتخت

آخرین وضعیت پرونده بودار پایتخت

مدیركل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست می گوید كه طی روزهای اخیر دستگاه اندازه گیری شدت بو در تهران راه اندازی شده و ازسوی دیگر استانداردهایی برای پایش بو نیز تدوین شده است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا طی روزهای اخیر برای سومین سال متوالی در تهران بوی نامطبوعی استشمام شد که هنوز منشا و منبع آن برای دستگاه های مسئول ازجمله شهرداری تهران و سازمان حفاظت محیط زیست نامعلوم است. هرچند که طی سالهای اخیر حدس و گمان هایی درباره منشا بوی نامطبوع در تهران زده شده است؛ از مرکز دفع زباله آرادکوه گرفته تا زمین های کشاورزی و دامداری های اطراف تهران و حتی سیستم جمع آوری فاضلاب شهری اما هنوز هیچکدام از این منابع بعنوان منشا اصلی بوی مرموز تهران تایید نشده اند.

انتشار بوی نامطبوع در تهران طی سال اخیر در بیشتر مواقع با افزایش غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد همزمان بوده است. برای مثال شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام نموده است که طی روز شنبه (۸ آذر) همزمان با استشمام بوی نامطبوع در تهران، غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد در بعضی از ایستگاه های سنجش کیفیت هوا حدود سه تا چهار برابر افزایش یافته بود. افزایش غلظت این آلاینده می تواند درپی انجام کارهای صنعتی و حتی غیرصنعتی رخ دهد.

از سوی دیگر بررسی ها نشان داده است که جهت باد نیز در انتشار این بوی نامطبوع بی تاثیر نیست چون طی سالهای اخیر زمانی که جهت باد از سمت جنوب و جنوب غرب بوده بوی نامطبوع به تهران رسیده است. بدین جهت گمان می رود که بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام (ره) - که دلیلهای ایجاد این بو قبل از این ازسوی محیط زیست استان تهران اعلام شده بود - همزمان با وزش بادهای جنوبی و جنوب غربی به تهران می رسد.

با این حال انتشار و استشمام بوی نامطبوع در تهران درحالی تداوم پیدا کرده است که منشا و یا منشاهای آن همچنان به صورت دقیق مشخص نیستند و از این جهت نگرانی هایی را از جهت حفظ سلامت شهروندان به دنبال دارد.

هلنا کعبی - مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست - درباره آخرین اقدامات انجام شده توسط این سازمان برای یافتن منبع انتشار بوی نامطبوع در پایتخت می گوید: متاسفانه طی سالهای گذشته روی موضوع انتشار بو کارهای زیادی انجام نشده و حتی استانداردی برای آن تعریف نشده بود بدین سبب برای برخورد با واحدهایی صنعتی و غیرصنعتی مانند دامداری ها، کشتارگاه ها و... - که بوی نامطبوعی ایجاد می کنند - ازنطر قانونی کار سختی داشتیم.
راه اندازی دستگاه اندازه گیری شدت بو در تهران
وی ضمن اشاره به کمبود تجهیزات برای اندازه گیری شدت بو ادامه می دهد: اواخر سال قبل دستگاهی برای اندازه گیری شدت توسط سازمان حفاظت محیط زیست خریداری شد و بتازگی نیز این دستگاه به راه افتاده است.
استانداردهای بو تدوین شده است
کعبی با اعلان اینکه با راه اندازی این دستگاه دقت کار برای منشایابی بوی نامطبوع در تهران بالاتر رفته است، تصریح می کند: درحال حاضر درحال استفاده از این دستگاه برای آنالیز بوی مسیر فرودگاه امام (ره) هستیم. از طرف دیگر استانداردهای لازم برای بو و شاخصهای بوی نامطبوع تدوین شده و بر طبق آن برای صنایع مختلف در تهران و اطراف آن برنامه پایش و اندازه گیری بو در دستورکار قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست تاکید می کند: ما برای هر اقدام در جهت کاهش بو و برخورد با واحدهای آلاینده آن نیاز داشتیم که استانداردهایی برای بو داشته باشیم تا بتوانیم داده های خودرا با استانداردها مقایسه نماییم.

کعبی در ادامه ضمن بیان اینکه حالا کارهای زیرساختی برای یافتن منابع ایجاد بوی نامطبوع در تهران انجام شده و تجهیزات لازم نیز خریداری شده است، می گوید: در کشورهای مختلف دنیا پرسش نامه هایی را نیز برای پایش بو تدوین و بین مردم پخش می کنند. ما در سازمان حفاظت محیط زیست نیز درحال تدوین اینطور پرسش نامه ها بر طبق ساختارهای کشور هستیم تا بتوانیم بعنوان ابزاری دیگر درجهت پایش بو از آن استفاده نمائیم.
نصب حسگرهای آنلاین برای پایش بو
مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست ادامه می دهد: درحال تهیه حسگرهای آنلاین برای پایش بو و نصب آنها در نقاطی که پتانسیل ایجاد بوی نامطبوع دارند نیز هستیم همین طور کار نمونه برداری و آنالیز نمونه ها در جنوب تهران و مسیر فرودگاه امام (ره) انجام شده است.

وی در آخر اظهار می کند: امیدواریم بتوانیم تا حدود شش ماه آتی مستندات خودرا درباره منابع ایجاد بوی نامطبوع در تهران به صورت دقیق و علمی منتشر نماییم.
1399/09/10
15:57:54
5.0 / 5
1372
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است