سهم ناچیز دریاچه ارومیه از بودجه 1400

سهم ناچیز دریاچه ارومیه از بودجه 1400

درحالی که احیای دریاچه ارومیه یکی از برنامه های مهم رئیس جمهوری از آغاز دولت یازدهم بوده است، اعتبار درنظر گرفته شده برای این دریاچه طی سال ۱۴۰۰، حدود ۴۹۸ میلیون تومان است و به قول مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه برای اجرای پروژه های نرم افزاری و ادامه راه نجات دریاچه ارومیه به اعتبارات بیشتری نسبت به بودجه تعیین شده نیاز است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، بر مبنای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که هفته گذشته تقدیم مجلس شورای اسلامی شد اعتباری حدود ۴۹۸ میلیون و ۸۰۰هزار تومان برای حفاظت و نجات دریاچه ارومیه درنظر گرفته شده است.

فرهاد سرخوش - مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه - در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه هزینه های لازم برای اجرای پروژه های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه ازجمله راه اندازی تصفیه خانه ها و پروژه های انتقال آب با اعتبارات سال ۹۹ تأمین شده است، اظهار نمود: اعتبار تعیین شده برای سال ۱۴۰۰ باید صرف اجرای پروژه های نرم افزاری ازجمله راه اندازی سیستم های نوین آبیاری برای اراضی کشاورزی، کشت محصولات کم آب بر، لایروبی در بعضی از رودخانه هایی که رسوب کرده اند و... شود.

وی افزود: هرچند پروژه های سنگین و هزینه بر دریاچه ارومیه تا آخر سال جاری به بهره برداری خواهند رسید اما باوجود این برای اجرای پروژه های نرم افزاری و ادامه راه نجات دریاچه ارومیه به اعتبارات بیشتری نسبت به بودجه تعیین شده برای سال ۱۴۰۰ نیاز داریم و باید مبالغ بیشتری در خلال سال به ستاد احیای دریاچه ارومیه اختصاص یابد.

سرخوش با تکیه بر اینکه حتی بعد از رسیدن دریاچه به تراز اکولوژیک در سال ۱۴۰۶، باید هرساله بودجه های مشخصی برای حفظ دریاچه ارومیه درنظر گرفته شود، خاطرنشان کرد: اگر در این حوزه کوناهی صورت گیرد دریاچه مجدد با خطر روبه رو خواهد شد.

به گفته مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه تابحال اعتباری حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان - که به ارزش روز حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است- برای احیای دریاچه ارومیه هزینه شده است.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، درحال حاضر حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به سال ۹۳ بیشتر از ۲.۵ برابر شده و سطح آن هم ۵۰ درصد افزایش یافته است اما با این وجود باید ۹ میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ارومیه افزوده شود تا به تراز اکولوژیک خود برسد.

منبع:

1399/09/16
12:51:05
5.0 / 5
1495
تگهای خبر: آب , حفاظ , سیستم , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است