معاون اول رئیس جمهور تاكید كرد:

اجرای طرح های آب و خاك تحول بزرگی تولید می كند، آثار مثبت این اقدامات به مردم اطلاع رسانی شود

اجرای طرح های آب و خاك تحول بزرگی تولید می كند، آثار مثبت این اقدامات به مردم اطلاع رسانی شود

حیوان خانگی بگیر: جلسه بررسی و ارزیابی روند اجرای سه طرح بزرگ آب و خاك كشور كه در استان های خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان در حال اجرا هستند، عصر شنبه (۲۳ دی) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش وزارتخانه های جهاد كشاورزی، نیرو و سازمان برنامه و بودجه كشور از روند اجرای سه طرح بزرگ شبكه های فرعی آبیاری و زهكشی رودخانه های غرب و شمال غرب كشور، آبیاری اراضی سیستان و احیاء ۵۵۰ هزار هكتار اراضی كشاورزی استان های خوزستان و ایلام، اقدامات صورت گرفته را رضایت بخش ارزیابی و بر لزوم سرعت بخشیدن به روند اجرای این طرح ها مطابق با برنامه زمان بندی تعیین شده تصریح كرد.
وی همینطور با تاكید بر اهمیت و اثرگذاری مثبت طرح های یاد شده در بخش آب و خاك كشور و اینكه با اجرای این طرح ها تحول بزرگی در حوزه كشاورزی و اشتغال تولید خواهد شد، اظهار داشت: در شرایطی كه عده ای دائماً در صدد ترویج فضای منفی و سیاه نمایی در جامعه هستند، لازم است اطلاع رسانی مناسبی از پروژه های مهم در حال اجرا صورت گیرد تا مردم در جریان كارهای مثبت انجام شده در بخش آب و خاك كشور و نتایج مثبت آن در توسعه كشور قرار گیرند.
جهانگیری با یادآوری مجوز مقام معظم رهبری برای برداشت ۱۰ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آب و خاك كشور، اضافه كرد: برخی كاستی ها در اجرای این طرح ها وجود دارد كه لازم است سازمان برنامه و بودجه كشور با فوریت جلساتی را با وزارتخانه های نیرو و جهاد كشاورزی برگزار كند و ضمن بررسی مشكلات و موانع فراروی اجرای برخی طرح ها، گزارشی نظارتی و دقیق به دولت عرضه كنند تا برای رفع موانع و مشكلات پیش روی اجرای این پروژه ها چاره اندیشی شود.
معاون اول رئیس جمهور همینطور با اشاره به سفر چندی قبل خود به استان خوزستان و بازدید از اراضی منطقه شلمچه، اظهار نمود: اقدامات خوبی در این منطقه در دست اجرا است و زمین هایی كه در زمان جنگ از دست مالكان آنها خارج شده بود، امروز مین زدایی شده و عملیات تسطیح و زهكشی در این اراضی صورت گرفته و بزودی این زمین ها در اختیار بهره برداران و مردم این منطقه قرار خواهد گرفت تا تحت كشت و زراعت قرار گیرد.
در این جلسه كه وزرای جهاد كشاورزی، نیرو، امور اقتصادی و دارایی، استانداران خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان، رئیس كل بانك مركزی و رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی هم حضور داشتند، نمایندگان وزارتخانه های نیرو و جهاد كشاورزی و نماینده سازمان برنامه و بودجه كشور هر كدام گزارشی از آخرین وضعیت اجرای سه طرح یاد شده عرضه كردند و به تشریح جزئیات و مشكلات پیش روی این طرح ها پرداختند.
بر اساس این گزارش ها، گستره جغرافیایی طرح شبكه های فرعی آبیاری و زهكشی رودخانه های غرب و شمالغرب كشور در ۱۰ استان مرزی است و تعداد پروژه های زیرمجموعه این سه طرح ۱۵۰ پروژه است كه هم اكنون در دست اجرا قرار دارند.
با اجرای سه طرح بزرگ آب و خاك كشور، حدود ۲۳۰ هزار هكتار از اراضی در طرح تولید شبكه های فرعی آبیاری و زهكشی رودخانه های غرب و شمالغرب، ۴۶ هزار هكتار در طرح آبیاری دشت سیستان و ۵۵۰ هزار هكتار از اراضی كشاورزی استان های خوزستان و ایلام تحت آبیاری با شیوه های نوین قرار خواهند گرفت كه علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب و اشتغالزایی، زمینه تحول در حوزه كشاورزی و صنایع پایین دستی این بخش فراهم خواهد شد.
در این گزارش همینطور اعلام گردید كه تعداد نیروی انسانی فعال در طرح شبكه های فرعی آبیاری و زهكشی رودخانه های غرب و شمال غرب كشور ۹ هزار نفر، طرح آبیاری دشت سیستان ۲ هزار و ۸۰۰ نفر و طرح ۵۵۰ هزار هكتار اراضی خوزستان و ایلام هم اكنون شش هزار نفر است.
در گزارش های عرضه شده، درباره جزئیات فنی و اهداف كمی سه طرح بزرگ آب و خاك كشور توضیحاتی عرضه شد و نمایندگان وزارتخانه های نیرو، جهاد كشاورزی و سازمان برنامه و بودجه كشور به تشریح میزان پیشرفت فیزیكی طرح ها و مقایسه آن با برنامه زمان بندی تعیین شده پرداختند.
در آخر این نشست مقرر شد سازمان برنامه و بودجه جلساتی را با وزارتخانه های جهاد كشاورزی و نیرو برگزار كند و گزارش دقیقی از آخرین وضعیت پیشرفت فیزیكی این پروژه ها و موانع و مشكلات پیش روی اجرای این طرح ها تدوین و ارائه نمایند.1396/10/24
19:28:49
5.0 / 5
2767
تگهای خبر: كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است