تأثیر فیلتردوده بر كاهش آلودگی هوا آری یا خیر؟

تأثیر فیلتردوده بر كاهش آلودگی هوا آری یا خیر؟

در حالیکه آلودگی هوای کلانشهرهایی مانند تهران به یکی از دغدغه های مسئولان و شهروندان تبدیل گشته و یکی از راهکارهای ارائه شده طی سالهای اخیر برای کاهش انتشار آلاینده ها نصب فیلتر جاذب دوده روی اتوبوس ها بوده است اما شورای شهر تهران سال ۹۷  به خرید فیلتر دوده از محل اوراق مشارکت رای نداد البته با تشدید آلودگی هوای پایتخت طی روزهای اخیر بعضی از اعضای شورا بر لزوم نصب فیلتر دوده تاکید کرده اند. یک کارشناس آلودگی هوا هم معتقد است: تردیدی درباره تأثیر نصب فیلتر جاذب دوده بر کاهش آلایندگی ناشی از خودرو های دیزلی وجود ندارد اما لازم است دستگاه ها این طرح را به درستی اجرا کنند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، شورای شهر تهران سال ۹۷ یعنی یک سال بعد از تصویب قانون هوای پاک درپی مخالفت با یکی از بندهای لایحه انتشار ۳۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای توسعه حمل و نقل در مورد تخصیص بخشی از اوراق مشارکت به خرید فیلتر دوده به اختصاص بخشی از اوراق مشارکت به خرید فیلتر دوده رای منفی داد و مبحث "خرید فیلتر جاذب دوده " از ردیف این اعتبار حذف شد. برپایه اطلاعات سیاهه انتشار شهر تهران خودرو های دیزلی شامل اتوبوس ها، مینی بوس ها و کامیون ها حدود ۳۵ درصد در انتشار ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون سهم دارد. از این سهم حدود ۲۰ درصد متعلق به اتوبوس های واحد، اتوبوس های سرویس و مینی بوس ها است که عدم نصب فیلتر جاذب دوده روی اتوبوس ها بعنوان منابع آلاینده متحرک سبب می شود که خروجی خودرو های دیزل بدون هیچ گونه پالایشی وارد حلق مردم شود.

از دلایلی مخالفت با نصب فیلتر جاذب دوده برای اتوبوس ها می توان به اظهارات محمد علیخانی - رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران اشاره نمود که دارا نبودن فیلتر دوده از کارایی لازم و باز شدن فیلترها از اتوبوس هایی که بر آنها نصب شده بودند را همچون این علل خواند و اظهار داشت که بهتر است به جای فیلتر دوده، اتوبوس نو بخریم.

در حالی که برپایه گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران روزی ۱۱ مرگ زودرس به علت آلودگی هوا در تهران اتفاق می افتد. این روزها برخی اعضای شورای شهر باردیگر بر لزوم نصب فیلتر دوده روی اتوبوس ها تاکید کرده اند ولی هیچ اشاره ای به نقش شورای شهر در این حوزه نمی گردد. سید آرش حسینی میلانی- رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران- ضمن تاکید بر نقش اتوبوس ها و مینی بوس ها در انتشار ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون گفته است که قانون هوای پاک نصب فیلتر دوده بر اتوبوس ها را الزامی کرده و مطالعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم نصب فیلتر دوده را راهکاری برشمرده که بیشترین بازدهی نسبت به هزینه ها را دارد.

همچنین زهرا صدر اعظم نوری - رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران - ضمن اشاره به فرسوده و دیزلی بودن عمده اتوبوس های تهران و نبود امکان نوسازی آنها به علل گوناگونی همچون تحریم ها، بر لزوم اتخاذ راهکارهایی برای کاهش آلایندگی اتوبوس و مینی بوس ها تصریح کرد.

یوسف رشیدی - کارشناس آلودگی هوا- در گفت و گو با ایسنا، ضمن تاکید بر تأثیر فیلتر دوده بر خودرو های دیزلی همچون اتوبوس ها در کاهش انتشار آلاینده ها اظهار داشت: علم و فناوری در دنیا نشان داده است که رتروفیت (retrofit) یا اصلاح و ارتقای سیستم های قدیمی با استفاده از ابزار و تکنولوژی جدید در زمینه خودرو ها روشی موثر است؛ همانطور که تأثیر و نتیجه آنرا در نصب فیلتر جاذب دوده بر خودروهایی با استاندارد یورور ۲ شاهد بودیم.

به گفته وی، اگر بخواهیم بهترین گزینه را برای کاهش آلایندگی ناشی از خودرو های دیزلی بخصوص اتوبوس ها در نظر بگیریم باید خودروی دیزل یورو ۶ وارد کشور نماییم اما این مبادرت به علل مشکلات اقتصادی و سایر عوامل امکانپذیر نیست ازاین رو بهترین چاره اصلاح ناوگان حمل و نقلی است که حالا در حال فعالیت و تردد است.

این کارشناس آلودگی هوا ضمن تاکید بر نقش فیلتر جاذب دوده در کاهش آلایندگی ناشی از خودرو های دیزلی اظهار داشت: یکی از بهترین گزینه ها و راهکارها برای کاهش آلودگی هوا استفاده از فیلتر جاذب دوده در اتوبوس هایی است که در سطح شهر تردد می کنند و این استدلال که فیلتر جاذب دوده کارایی لازم را ندارد، به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

رشیدی در انتها اظهار داشت: مسائلی از قبیل وجود دلالان در بازار خرید و فروش فیلتر دوده به مکانیسم داخلی قراردادهای شهرداری مربوط است تا دست دلالان را کوتاه کنند و باز شدن فیلترهای جاذب دوده توسط رانندگان اتوبوس احتیاج به نظارت بیشتر دستگاههای متولی دارد. بطور قطع اگر نصب فیلترهای جاذب دوده بر اتوبوس ها به درستی صورت گیرد می تواند بر کاهش آلاینده ها اثرگذار باشد.
1399/10/20
13:42:26
0.0 / 5
1021
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است